2024 legizgalmasabb találmányai: a robotgolyótól a robotmasszőrig Az idei évben számos innováció látott napvilágot, amelyek új dimenziókat nyitnak meg a technológia világában. Kiemelkedő találmányok közé tartozik a robotgolyó, amely nem csupán szórakozta
Idén újra lenyűgöző innovációk születtek a robotika világában. Összegyűjtöttük azokat a kiemelkedő fejlesztéseket, amelyeket az amerikai TIME magazin is figyelemre méltónak talált, és amelyek helyet kaptak a 200 legérdekesebb találmányt felsorakoztató toplistáján. Ismerd meg velünk ezeket az izgalmas újdonságokat!
Az már nem számít újdonságnak, hogy egy sebészrobotot távolról irányítanak - ez a technológia csaknem negyed évszázada létezik. A mikrosebészeti eljárásoknál ugyanakkor az operációk egyik sarokköve a kézremegés - itt ugyanis fontos a nagyfokú precizitás.
A Symani Surgical System, egy innovatív mikrosebészeti robot, amely forradalmasítja a sebészeti beavatkozásokat. Ennek a robotnak a karjai hét különböző irányban hajlíthatók, ami lehetővé teszi a precíziós munkát, miközben képes csökkenteni a kézremegés hatását is. Májusban a rendszer megkapta az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) jóváhagyását, így immár az Egyesült Államokban is használják. Európában eddig több mint 1000 sikeres műtétet hajtottak végre a Symani segítségével. A jövőbeni terveik között szerepel, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) integrálják a rendszerbe, lehetővé téve ezzel, hogy a robot a műtétek gyakori feladatait önállóan végezze el.
Masszázs robotkarokkal? Elsőre nem tűnik túl meggyőzőnek, de az Aescape automatizált robotkarjai nem hétköznapiak: teljes testszkennelést végeznek, és gépi tanulás segítségével értelmezik újra a masszázst, hogy egy személyre szabott tervet hozzanak létre minden páciensnek.
Az alany egy érintőképernyő segítségével képes finomhangolni a két robotkar által kifejtett nyomás mértékét, vagy irányíthatja a karokat, hogy pontosan hol végezzenek masszázst. Ráadásul nemcsak a masszázs élményét, hanem a zene és a fények beállítását is kézbe vehetjük a képernyőn, így még varázslatosabbá téve a pillanatot.
A jövőben a nehezen elérhető gyártási és logisztikai pozíciókban a robotok léphetnek a színpadra, mint új munkatársak. Az Agility Robotics által kifejlesztett Digit, egy fejlett humanoid robot, amelyet mesterséges intelligencia irányít, éppen ezekre a kihívásokra lett tervezve. A Digit folyamatosan tanul és fejlődik, így képes alkalmazkodni a különböző feladatokhoz, amelyekre a hagyományos munkavállalók esetleg nem lenne képesek.
Az eszköz már számos helyszínen megtalálható, köztük az Amazonnál is folyik a tesztelése. Jelenleg azonban, a biztonság érdekében, a robotok különállóan végzik a feladataikat, távol az emberektől. A vállalat becslései szerint egy ilyen eszköz, vagy robotmunkaerő, mindössze két év alatt megtéríti a befektetést.
Képzelj el egy labda méretű hőkamera eszközt, amelyet akár a legkockázatosabb környezetekben is be lehet gurítani. Ez a forradalmi fejlesztés különösen hasznos lehet természeti katasztrófák utáni mentési műveletek során, vagy akár túszejtések esetén is. Ezzel az innovatív technológiával könnyedén észlelhetjük a romok alatt, esetlegesen rekedt embereket, így hozzájárulva az életmentéshez és a gyorsabb reagáláshoz a kritikus helyzetekben.
A Pet Viper 360 hat különleges kamerával van felszerelve, amelyek mindegyike hőkamera-funkciókkal büszkélkedhet. A széles látómező pedig csak tovább növeli a sokoldalúságát, így tökéletes választás különböző terepen való alkalmazásra. Az operátor folyamatosan nyomon követheti a képet, biztosítva ezzel a hatékony irányítást és felügyeletet.
A Figure még augusztusban mutatta be a Figure 02-t, egy akkumulátoros humanoid robotot, ami fejlett kamerákkal és szenzorokkal rendelkezik, hogy navigálni tudjon a világban. A BMW egyik gyárában végzett kísérletekben a robot sikeresen elsajátított több, az autók összeszerelését érintő feladatot.
A robotról az alábbi cikkünkben írtunk bővebben.