Indul a 40 milliárd forintos projekt - Megérkeztek a részletek!

Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át - erről szól a minden iparágat érintő szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti világ szereplői találkoznak.
A támogató program bejelentéséről már tegnap beszámoltunk, ma pedig kijöttek a részletek is. A közlemény indoklása szerint a hazai zöldenergia-termelésben a napenergia és a földhő mellett a biogázban is jelentős potenciál van.
A legújabb statisztikák alapján Magyarországon évente több mint száz helyszínen körülbelül 200 millió köbméter biogáz előállítása zajlik.
2030-ra e kiinduló érték háromszorosára növelése a cél, a biometán előállításában 184 millió köbméteres szintre elérve.
A nagyobb üzemek számára a biogáz tisztításának optimalizálása kulcsfontosságú lehet, mivel a költséghatékonyság a feldolgozott mennyiség növelésével javul. Ezzel szemben a kisebb egységek esetében érdemes inkább arra fókuszálniuk, hogy saját eszközeikkel, helyben termelt zöldenergiával biztosítsák fogyasztásuk minél jelentősebb részét.
A Jedlik Ányos Energetikai Programban 40 milliárd forint támogatás lesz elérhető az alapanyagok gyűjtésétől a maradékanyagok, melléktermékek további hasznosításáig az egész folyamatot lefedő beruházásokra, eszközbeszerzésekre. A teljes forrásmennyiségből
18 milliárd forintot különítettek el azoknak az üzemeknek, amelyek óránként 500 köbméternél kevesebb nyers biogázt állítanak elő.
A jelentős létesítmények fejlesztése az elkülönített keretből kizárólag akkor támogatható, ha a kisméretű gyártók igényei nem kerülnek teljes mértékben kielégítésre.
A nagyvállalatok a beruházási érték kevesebb mint felét, a mikro- és kisvállalkozások közel kétharmadát hívhatják le vissza nem térítendő forrásként. Pályázatonként fő szabály szerint félmilliárd forinttól ötmilliárd forintig igényelhető támogatás. Kisméretű üzemek korszerűsítésénél az alsó és felső határérték 200 millió és 800 millió forint. A fejlesztések megvalósításának határideje egységesen 2028 vége. A környezeti fenntarthatóság és körkörös gazdálkodás jegyében a biológiai végterméknek talajerő utánpótló anyagként a mezőgazdaságban kell hasznosulnia.