444: Az interneten aukcióra került a Védelmi Beszerzési Ügynökség nyilvános adatainak gyűjteménye.
Egy terabájtnyi adat kerülhetett csalók kezébe november közepén, melyet egy zsarolóvírus segítségével szereztek meg, majd ötmillió dollárt követeltek, melyet Gulyás Gergely állítása szerint nem fizettek ki a zsarolóknak. Ennek ellenére a 444 értesülése szerint árverésre bocsátották az ellopott adatokat.
A Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. ellopott fájljait egy millió dollárért árulják a zsarolók. Mintegy egy terabájtnyi adat lehet náluk, melyek a magyar védelmi beszerzéseket tartalmazzák. Ennek ellenére az ügynökség nem akar fizetni a mulasztásokért - szúrta ki a 444.
A hírek szerint olyan érzékeny információkról van szó, amelyek a nemzetbiztonság szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bírnak. Ezek között szerepelhetnek a védelmi beszerzések részletei, belső kommunikációs anyagok, valamint a Magyar Honvédség tényleges erejét és képességeit bemutató adatok.
November 14-én értesültünk arról, hogy az Inc. Ransomware csoport sikeresen feltörte a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. rendszereit egy zsarolóvírus révén. A támadók titkosították a szerver adatait, és a helyreállítás érdekében ötmillió dolláros váltságdíjat követelnek.
Egy héttel később viszont az ellopott mappa nyomtalanul eltűnt az oldalról, ám a kibervédelmi szakértők nem tudtak egyértelmű választ adni arra, hogy az állam esetleg kifizette-e a zsarolók által követelt pénzt. Mindazonáltal 46 képernyőfotó került nyilvánosságra, amelyeket a zsarolók tettek közzé, hogy alátámasszák a bűncselekmény tényét.
A 444-es hírportál a Kormányinfón érdeklődött a kérdésről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternél. A miniszter megerősítette, hogy titkosított adatokat valóban megszereztek, de hangsúlyozta, hogy a katonai struktúrákra vonatkozó információk nem találhatók a nyilvántartásban. Az ügyben jelenleg is aktívan zajlik a nyomozás.