A BYD hatására számos szegedi ingatlantulajdonos számára úgy tűnik, mintha a türelem és a józan ész határai végleg elvesztek volna.


A kínai e-autógyár miatt a Tisza-parti városban kilőttek az ingatlanárak. Az Indexnek nyilatkozó szakértők szerint inkább hűteni kellene a piacot, mert sok esetben irreálisak az elvárások. Jelenleg Szeged a panellakások reneszánszát éli, az e-autógyár építésének hírére pedig az ipari ingatlanok ára két és félszeresére emelkedett. Az egyre inkább megfizethetetlen árak miatt az otthont keresők és a cégek is várhatóan a Szegedhez közeli kisvárosokat fogják választani.

"2023 decemberében, miután bejelentették a BYD szegedi gyárának építését, sok helyi ingatlantulajdonos gondolta azt, hogy beköszöntött a Kánaán, mostantól egyik pillanatról a másikra már a bab is hús, azaz a piaci valóságtól elrugaszkodva kezdte el hirdetni lakását, illetve házát" - nyilatkozta az Indexnek Bozsó Bence szegedi ingatlanszakértő. A több mint harmincöt éve működő LIMIT Ingatlaniroda tulajdonosa szerint általános tapasztalat:

Az ingatlanszakértő véleménye szerint egészen abszurd, hogy Szegeden egy új építésű, kulcsrakész, hőszivattyúval felszerelt ingatlan négyzetméterára bruttó 1,2-1,5 millió forint, míg egy a hetvenes években épült panellakás ára mindössze 900 ezer forint.

A helyi ingatlanosok szerint 2023-ban stagnált a szegedi ingatlanpiac, a nyári hónapokban pedig teljesen leállt. A CSOK kivezetésének a híre kissé felélénkítette az ingatlanpiacot, de a robbanást a BYD e-autógyár bejelentése hozta el.

Szegeden 2023 decemberében körülbelül 450 eladó panellakás volt elérhető, azonban fél évvel később, 2024 májusában a kínálat drámaian csökkent, és már csupán 150 lakás várta új tulajdonosát a piacon.

Bátyiné Mester Zsuzsanna, ingatlanszakértő, kiemelte, hogy a paneleket gyakran az alku lehetősége nélkül, a megadott irányáron, sőt sok esetben még azt is meghaladó áron vásárolják meg.

Tapasztalatai szerint a téglalakások már nem voltak ilyen kelendőek: ebben az időszakban jóval kevesebb téglaépítésű lakás kelt el, azok közül is inkább az olcsóbbak. Bátyiné Mester Zsuzsanna szerint a panel az ingatlanpiac egyértelmű nyertese, ugyanakkor a családi ház a vesztese, mert a kertes ház iránti kereslet nem növekedett. Mint mondotta: Szegeden 100 milliónál drágább házakat nehéz értékesíteni.

Mester Zsuzsanna így fogalmazott: "Kiváló példája az árak drámai emelkedésének, hogy egy lakást 2023 novemberében 28 millió forintért értékesítettek, majd az új tulajdonos, miután felújította az ingatlant, nemrégiben már 60 millió forintért adta el."

A Duna House adatai szerint tavaly 2023-hoz képest 33 százalékkal több adásvétel zárult. Idén az újépítésűek mellett már a felújított, használt lakásokért is elkérhetik az 1 millió forint körüli vételárat négyzetméterenként. A KSH Ingatlanadattár adatbázisából kiolvasható - tette hozzá a Duna House - , hogy míg 2015 és 2018 között átlagosan csaknem 3100 lakóingatlan cserélt gazdát évente Szegeden, addig 2019-ben 17 százalékkal esett vissza a település lakásai és házai iránti kereslet. A 2020-as és 2021-es év összesített eredményeihez képest negyedével csökkent az adásvételek száma Szegeden a 2022-es, 2023-as, passzívabb ingatlanpiaci időszak alatt.

A szegedi lakóingatlanok iránti érdeklődés 2024 januárjában 68 százalékkal volt magasabb, mint 2023 azonos időszakában

A legfrissebb jelentés szerint a szegedi ingatlanpiac folytatja felfelé ívelő trendjét: a portál által közzétett adatok alapján 2024-ben a lakások hirdetési árai átlagosan 25%-kal emelkedtek, míg a házak irányára 11%-os növekedést mutatott.

Bátyiné Mester Zsuzsanna tapasztalatai alapján a szegedi ingatlanpiacon a legkedvezőbb ár-érték arányú lakások gyakran nem is kerülnek hirdetésre. Főként azokat a lakásokat érinti ez, amelyeket nem a saját lakhatás céljából keresnek a vevők. Az ingatlanirodák szoros kapcsolatban állnak számos befektetővel, így képesek gyorsan lebonyolítani az üzleteket, elkerülve ezzel a nyilvános hirdetéseket.

Egyre többen térnek haza a külföldön dolgozó magyarok közül, hogy hazai megtakarításaikat ingatlanba fektessék. Szeged, mint egyetemi központ, különösen népszerű célpont lett; így sok szülő választja, hogy itt vásároljon lakást gyermekének, aki a városban folytatja tanulmányait.

Egy szegedi ingatlanos osztotta meg tapasztalatait a piaci helyzetről. Rámutatott, hogy a magas ingatlanárak miatt sok vásárló inkább Hódmezővásárhelyet vagy a környező településeket választja, ahol kedvezőbb áron juthatnak ingatlanhoz. Azonban megfigyelései szerint az eladók, észlelve a megnövekedett keresletet, gyakran emelik az áraikat. Ennek következtében sok esetben a szegedi árszinthez közeli árakat találhatnak a potenciális vásárlók, holott jóval kevesebb minőségi ingatlan áll rendelkezésre a környéken.

A szakma folyamatosan próbálja egyensúlyban tartani a helyi ingatlanpiacot, mivel számos ingatlantulajdonos irreális elvárásokat támaszt, ami feszültséget okoz az eladók között. Volt példa arra, hogy valaki a BYD gyár közelében található ingatlanát 2 millió forintos négyzetméteráron akarta értékesíteni, abban a reményben, hogy a gyárban dolgozó kínai munkások érdeklődni fognak a ház iránt.

- számolt be az ingatlanpiaci vadhajtásokról Bozsó Bence.

Az Index megkérdezésére az ingatlanszakértők úgy vélik, hogy ideje lenne, hogy a szegedi ingatlanpiac végre visszatérjen a realitások talajára. Felhívták a figyelmet arra, hogy a BYD, a kínai példát követve, körülbelül 1450 vendégmunkás számára fog konténerekben szállást biztosítani a gyár területén. A közép- és felső vezetőket pedig a belváros közelében lévő, kínai tulajdonban lévő lakóparkokban helyezik el, így a város ingatlanpiaca új dimenziókba léphet.

Szeged ipari területei sajnos nem bővelkednek lehetőségekben. Az ide települni vágyó vállalkozások csupán 15-20 hektáros parcellákra számíthatnak, ami nem igazán kedvező a nagyobb befektetők számára. Továbbá, a BYD érkezése óta az ipari ingatlanpiac szereplői mintha teljesen elvesztették volna a józan eszüket, hiszen az árak és a kereslet drámai módon megugrottak.

"A környező települések, mint Hódmezővásárhely és Kistelek ipari parkjai, várhatóan jelentős előnyökhöz jutnak az elektromos autóipar térnyerésével" - osztotta meg véleményét a LIMIT tulajdonosa, hangsúlyozva, hogy a szomszédos városok üdvözlik a BYD-nek beszállító kisebb és nagyobb cégeket.

Related posts