A karácsonyi zene: Üzleti lehetőségek ünnepi dallamai Ahogy az év vége közeledik, a karácsonyi zene nem csupán az ünnepi hangulat megteremtésére szolgál, hanem komoly üzleti potenciált is hordoz. Az ünnepi dallamok már régóta részei a kereskedelemnek: bo


Nem titkolom, hogy a karácsonyi zene mára egy sajátos, önálló műfajjá nőtte ki magát a zeneipar színes palettáján. Egyre több művész látja meg a lehetőséget ebben a szegmensben, és próbálja meg magát kipróbálni a karácsonyi zenepiacra való belépés révén. Ennek oka nem csupán a hagyományok ápolása, hanem az is, hogy komoly anyagi haszon rejlik ebben a különleges időszakban.

De vajon milyen kapcsolat fűzi Krisztus születésének ünnepét ahhoz a társadalmi jelenséghez, amely a múlandó földi javak, csecsebecsék és digitális eszközök iránti kiapadhatatlan vágyakozásról, valamint azok minden áron való megszerzéséről szól?

Az évnek ezen időszakában, ha igazán mélyen belenézünk a gondolatainkba, olyan kérdések foglalkoztatnak minket, mint például: „Ne felejtsem el, hogy kinek mit kellene venni karácsonyra?”, „Minden szükséges dolgot időben be tudok szerezni?”, „Hány ember várakozik majd a halas pultnál, és jut-e még nekem friss hal?”, „Mit fognak mondani a vendégek, ha nem sikerül alaposan kitakarítani a lakást?” – és ez csak a kezdet. A teendők listája szinte végtelen, ami mindannyiunk fejében kavarog, miközben a karácsony közeledtével a stressz is egyre fokozódik.

Közben folyamatosan özönlenek felénk a vásárlásra csábító impulzusok: az év többi szakaszához képest most még intenzívebb a reklámok, szórólapok, óriásplakátok és e-mailek áradása. Ezek mind arra törekednek, hogy ne legyen egyetlen pillanatunk sem, amikor tiszta fejjel és szívvel le tudnánk ülni, megnyugtatni magunkat, vagy éppen az elmúlt esztendőt újraértelmezni.

Persze Jézus születése nehezen egyeztethető össze az ilyenkor megszokott árudömpinggel és az ehhez társuló fogyasztói attitűddel, mégis egy bibliai párhuzamból is adódhat ez a jelenség. Egyesek szerint a karácsonyi ajándékozás szokása a bölcsek történetéből ered, akik Jézushoz utaztak és aranyat, tömjént, valamint mirhát vittek magukkal.

A történet egy érdekes aspektusát talán figyelmen kívül hagytuk: a bölcsek mindegyike csupán egyetlen ajándékot hozott, és mindegyik ajándéknak mély jelentése volt. A tömjén, amelyet a zsidó istentiszteletek során parfümként használtak, azt szimbolizálta, hogy az emberek Jézust imádják. Az arany a királyok méltóságát idézte, és kifejezte azt a keresztény hitet, hogy Jézus a királyok királya. A mirha, amelyet a holttestekkel való bánásmód során alkalmaztak, kellemes illatával Jézus jövőjét vetítette előre: a szenvedését, a halálát, valamint a feltámadásának csodáját.

De milyen jelentőséggel bír a zene ebben az évszakban?

A karácsonyi zene lényegében a nosztalgia hangjait hozza magával, mintha egy eltűnt korszak varázsát idézné fel. Általában akusztikus hangszerelés jellemzi, ami markánsan eltér az év többi részében hallható mainstream zenei stílusoktól. Gyakran a negyvenes vagy ötvenes évek dallamai köszönnek vissza, amelyek az akkori dallamvezetés sajátos varázsát tükrözik. Az alkotások középpontjában a kényelem és az ismerős érzés áll, mintha minden egyes dallam egy régi, szeretetteljes emléket idézne fel.

Karácsony közeledtével, az adventi várakozás időszakában, a nagy üzletláncok, plázák és bevásárlóközpontok megannyi lelkes vásárlóval telnek meg. Ezzel párhuzamosan a zenei termékek iránti érdeklődés is jelentősen megnő. Hiszen mindannyian vágyunk olyan dalokra, amelyek varázslatosabbá teszik ezt a különleges hónapot, és amelyek szövegei könnyedén illeszkednek a mainstream kultúra keretei közé.

Nem meglepő, hogy a materialista nézőpont megjelenítésére a Télapó, más néven Mikulás karaktere sokkal inkább megfelelő, mint az emberi megváltás szimbóluma, Jézus Krisztus.

A Mikulás karaktere, akit egy vidám, idős, teltebb testalkatú figura képében ismerünk, a Coca-Cola kreatív csapatának találmánya 1931-ből. Azóta ez a piros ruhás, fehér szakállú alak a karácsony egyik legfontosabb szimbólumává vált. Persze, a Mikulás eszménye már előbb is jelen volt a köztudatban, de a Coca-Cola által megformált imázs jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a figura annyira beleivódjon a kultúránkba. Azóta számtalan videóklip és reklám keretében tűnt fel, népszerűsége pedig azóta is töretlenül nő.

Sajnos a Mikulással fémjelzett produkciók, dalok globális szinten elvették a figyelmet - és emellett az anyagi forrásokat is - a bibliai témájú ünnepi énekektől. Ezzel egy merőben profán, deszakralizált irányba terelték a karácsonyt.

Most, hogy a népszerű zeneszolgáltató platformok (Spotify, Deezer, Apple Music) éves lendületet adnak a szezonális daloknak, az ünnepi zenei üzletág 177 millió dollárt ér évente csak az Egyesült Államokban a Billboard becslése szerint. A jogdíjak tekintetében is óriási nyereségre tehetnek szert, akik ügyesen lovagolják meg ezt a lehetőséget, hiszen az ünnepek alatt sok-sok évvel ezelőtt készült dalokhoz is szisztematikusan visszatérünk, ez a nyári slágerekről nem mondható el. Ezért fordulhat elő, hogy olyan több évtizedes klasszikusokról beszélhetünk, amikor a karácsonyi dalokra gondolunk, mint például a Whamtől a Last Christmas vagy Mariah Carey-tól az All I want for Christmas, ami tavaly sorozatban ötödik éve került a Billboard Hot 100 élére. Nagy a kísértés tehát egy feltörekvő vagy már befutott előadó esetében, hogy csatlakozzon ehhez az illusztris körhöz, és kényelmesen várja minden évben a karácsonyt, tudva, hogy sok milliós passzív jövedelemre tesz majd szert pusztán a jogdíjak által.

Az ünnepi zenei lejátszási listák manapság hatalmas népszerűségnek örvendenek, és kiváló lehetőséget kínálnak új hallgatók megnyerésére. Az elmúlt években olyan neves előadók, mint Cher, Kelly Clarkson, Ariana Grande és Justin Bieber, mind fáradoztak azon, hogy bekerüljenek a legkedveltebb ünnepi dalok előadói közé. Ezek az alkotások nemcsak a karácsonyi hangulatot teremtik meg, hanem a zenei palettát is színesítik, új élményeket nyújtva a közönségnek.

Valójában a zenei piac ezekben az időkben ugyanúgy reagál a karácsonyi forgatagra, mint minden más kapitalista üzletág, azaz minél több profitot szeretne belőle magáénak tudni, és ezt persze értéksemlegességet hirdető, élvezeteket hajszoló üzenetekkel teheti meg a leghatékonyabban.

Mit mondana erről Jézus? Jézus tanításaiban alapvetően a testi sík, a földhözragadt szemlélet meghaladása volt a középpontban, és a fókuszt mindig a szellemre, avagy lélekre helyezte, hiszen az a születésünk óta bennünk rejlő megmagyarázhatatlan részünk, amely a Jézusban való hit által továbbörökíthető a Mennyek országába.

Személyes meggyőződésem, hogy a sokat emlegetett boldog és békés karácsony megélésének egyik kulcsa az evangéliumi üzenet újbóli felfedezésében található. Ennek része a dalok válogatása is, így ha lehetőségünk van rá, érdemes olyan keresztény szellemű énekeket választanunk, amelyek hangulatukkal és üzenetükkel gazdagítják az ünnepi időszakot.

2021-ben Ferenc pápa egy ünnepi beszédében arra buzdította a katolikus híveket, ünnepeljék úgy a karácsonyt, hogy Jézus Krisztus közelségére összpontosítsanak, ne pedig az ünnep fogyasztói, kereskedelmi vonatkozásaira.

Related posts