A Nitrogénművek a kormány által bevezetett "büntetőadó" terhére hárítja a problémáit, hangsúlyozva, hogy a vállalat helyzete stabil, csupán anyagi forráshiányban szenved.


A Nitrogénművek 3,5 évvel meghosszabbítaná májusban lejáró 200 millió eurónyi kötvényeinek futamidejét. Erről egyeztet a befektetőkkel, fizetni ugyanis májusban nem fog tudni.

A februári befektetői egyeztetésen elhangzottak összefoglalásaként egy kötvénytulajdonos a Telexnek úgy nyilatkozott, hogy a cég helyzete kedvező, csupán a pénzügyi források hiányával küzd.

A konferenciahívás során a Nitrogénművek bejelentette, hogy szeretné meghosszabbítani a 200 millió eurós kötvénycsomagjának lejárati idejét, amely idén májusban jár le, mégpedig három és fél évvel. A tervezett módosítások között szerepelnek a szerződési feltételek átalakítása, valamint egy új adósságszolgálati tartalékszámla létrehozása. A kötvényekkel rendelkező befektetők számára a hosszabb távú elköteleződés érdekében kompenzációs csomagot ajánlottak fel.

A vállalat március elején szeretné megkezdeni a befektetők jóváhagyását igénylő futamidő-hosszabbítási eljárást. E folyamat különböző kimenetelekkel bírhat:

Bige Zoltán elmondása szerint: "A kötvényesek jogosultak felszámolási eljárás kezdeményezésére, amennyiben a kötvény lejáratakor nem tudjuk teljesíteni a kötelezettségeinket. Jelenleg azonban nem áll fenn felmondási ok, és a cég likviditása elegendő ahhoz, hogy biztosítsuk a zavartalan működést."

A Nitrogénművek álláspontja szerint a szén-dioxid-kibocsátásra kivetett magas hazai adó komoly problémát jelent számukra. A cég ezt az intézkedést az Európai Unió Bíróságán támadta meg. A Nitrogénművek közleményében kiemelte: "Az adó bevezetése óta már 50 millió euró többletköltséget kellett elszámolnunk, amely más uniós tagállamokban nem sújtja az iparági szereplőket. Emiatt ezt a terhet nem tudjuk áthárítani a mezőgazdasági szektorra."

Ezen kívül az MSZKSZ (Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség) éves tagdíja további 25 millió eurós terhet ró a vállalatokra, ami kizárólag Magyarországra vonatkozik. Ez a helyzet tovább fokozza a versenyhátrányt a környező országok gyáraival szemben.

Related posts