A szakértő véleménye alapján az ukrán kémbotrány ügye még korántsem zárult le.


A magyar-ukrán viszonyt jelenleg diplomáciai feszültségek, kémkedéssel kapcsolatos vádaskodások és titkosszolgálati tevékenységek árnyékolják be. Kis-Benedek József, a nemzetbiztonsági szakértő, úgy véli, hogy a diplomaták kiutasítása csak tovább fokozta a feszültséget, és hogy a kialakuló helyzet a kárpátaljai magyar közösség számára is súlyos következményekkel járhat.

Kis-Benedek József, a nemzetbiztonsági szakértő véleménye szerint az ukrán diplomaták kiutasítása nem volt a legbölcsebb döntés, és könnyen feszültségekhez vezethet, amelyek a kárpátaljai magyar közösséget is érinthetik. A szakértő rámutatott, hogy ha Ukrajna valóban képes hiteles bizonyítékokat bemutatni a kémkedéssel kapcsolatos vádakra, az ügy még tovább bonyolódhat, és politikai következményei is lehetnek, amelyek súlyosan befolyásolhatják a két ország közötti viszonyt.

A hirado.hu-nak adott interjújában többek között kifejtette, hogy...

Ahogy korábban beszámoltunk róla, Ukrajna és Magyarország között egyre élesebb játszmák zajlanak, különösen az Orbán Viktor miniszterelnök ellen irányuló lejárató kampány híre után. Titkosszolgálati források megerősítették az Indexnek, hogy Tokaj térségében drónokat észleltek, amelyek valószínűleg Ukrajnából származnak. Pénteken a magyar külügyminisztérium reagált arra a hírre, hogy két magyar állampolgárt kémkedés miatt letartóztattak Ukrajnában, és kiutasítással válaszolt, amire a másik fél is hasonló lépést tett. Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közötti feszültség most már a háborúban álló ország EU-csatlakozásának kérdése körül forog, amely a konfliktus csúcsára hág.

Ahogyan korábban említettük, pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) bejelentette, hogy sikerült leleplezniük egy magyar katonai hírszerző hálózatot Nyugat-Ukrajnában. A vádak szerint kémkedés miatt két magyar állampolgárt őrizetbe vettek, akik korábban az ukrán hadsereg kötelékében szolgáltak, és jelenleg hazaárulással néznek szembe.

A legfrissebb információk alapján a magyar titkosszolgálat két egyént vont be egy különleges küldetésbe. Feladatuk az, hogy alaposan feltérképezzék a Kárpátalja feketepiacain elérhető katonai eszközöket, nyomon kövessék a magyar lakosság és a katonai erők mozgását a térségben, valamint jelentéseket készítsenek a felvonultatott katonai felszerelések állapotáról és készültségi szintjéről.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a letartóztatásra úgy reagált, hogy "ezt egy óvatossággal kezelendő ukrán propagandának kell minősíteni". Az országok között diplomáciai egyeztetés indult, majd a magyar külügyminiszter közölte, hogy Magyarország kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet, akik Ukrajna budapesti nagykövetségén látták el feladatukat.

Szijjártó Péter bejelentése után Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is jelentkezett, így a pénteki ukrajnai letartóztatásra adott magyar válaszra megérkezett a reakció: két magyar diplomatát kiutasítanak Ukrajnából. Paczolay Máté, a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője úgy látja, hogy Ukrajna nem képes elviselni Magyarország békepárti álláspontját.

Related posts