A Times tudósítója döbbenten figyelte, hogy Kína nem vámokkal kívánja megelőzni Amerikát, hanem egy teljesen új stratégiával lép a porondra.

Thomas Friedman kiment Sanghajba és meglátta a jövőt, egyúttal azt is, hogy mi a kínaiak válasza az amerikai korlátozó intézkedésekre.
Az álla is leesett az álmélkodástól a New York Times háromszoros Pulitzer-díjas újságírójának, amikor Sanghajban elvitték a Huawei új fejlesztési központjába. A saját kutatóközpont a kínai válasz arra a hat évvel ezelőtti amerikai lépésre, amikor nemzetbiztonsági megfontolásokból korlátozták az élenjáró technológia, így a félvezetők kivitelét Kínába.
A központ három év alatt nyerte el végső formáját, és összesen száznégy, egyedi tervezésű épületből áll. Ezeket egy különleges, egysínű vasút köti össze, amely a Disney-parkok varázsát idézi meg. A laboratóriumokban akár 35 ezer szakember is tevékenykedhet, miközben a területen számos kávézó, fitneszterem és egyéb vonzó lehetőség várja a látogatókat, mindezt annak érdekében, hogy a legjobb hazai és nemzetközi tehetségeket csábítsák a központba.
A tudósító cikkében, melynek címe „Láttam a jövőt, de nem Amerikában” – őszintén elmondja, hogy rendkívül aggasztó volt mindezt közelről tapasztalni. Azt a benyomást keltette, hogy Kína nem csupán vámokkal kívánja megelőzni az Egyesült Államokat, hanem egyre több kutatóbázissal és a mesterséges intelligenciára épülő innovációval készül, hogy túlszárnyalja amerikai riválisait. A helyzet világosan mutatja, hogy Kína már most is jelentős előnyre tett szert a globális versenyben.