A gazdálkodók aggódva figyelik a hétvégi fagy eljövetelét, hiszen komoly fenyegetést jelent a gyümölcstermésre.


Apáti Ferenc, a FruitVeB - Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke az Agroinformnak elmondta: a jövő hét elejére prognosztizált fagyok komoly aggodalmat váltanak ki a termelőkben. "Az előző, márciusi lehűlésnél elsősorban a kajszi- és a mandulatermesztés volt veszélyben azok korai virágzása miatt, ám ez nem érint nagy termőterületet Magyarországon. Most viszont az a helyzet, hogy gyakorlatilag minden jelentős gyümölcskultúra (így az alma, a körte, a kajszi ismét, sőt a cseresznye és a szilva is) jelentős fenyegetettségnek van kitéve."

A csonthéjas gyümölcsök közül a cseresznye és a szilva már virágzásnak indult, míg az alma állapota a térségtől függően változik: találkozhatunk zöldbimbós és pirosbimbós fázisokkal is. Ezek a fejlődési szakaszok már mínusz 3-4 Celsius-foknál érzékenyek a fagyra. Egy -5 fokos hőmérséklet akár az állomány 50-60%-át is károsíthatja, míg -6, -7 fok esetén teljes virágpusztulás is bekövetkezhet. A frissen kötődött gyümölcsök szintén rendkívül sérülékenyek: -1,5 fokos hőmérsékletig általában nem tapasztalható kár, de -2 foknál már kezdenek jelentkezni a problémák, míg -4-5 foknál teljes termésvesztésre lehet számítani – figyelmeztet a szakportál.

A következő napokban várhatóan erős fagyok érkeznek, amelyek leginkább a házikerttel foglalkozó gazdákra jelenthetnek komoly kihívást. Az ipari méretű fagyvédelmi technológiák, mint például a légkeverés, fagyvédelmi öntözés vagy ültetvényfűtés, általában csak nagyobb, többhektáros területeken alkalmazhatók, és még ezek a megoldások sem garantálnak teljes védelmet minden helyzetben. A kis területen gazdálkodók számára tehát különösen fontos, hogy felkészüljenek a fagy hatásaira és megfontolják a lehetséges védekezési módszereket.

A felsorolt technológiák hatékonysága kizárólag szélcsendes, vagy mérsékelt, 10-15 km/óra közötti szélsebesség mellett érvényesül. Amennyiben a szél erősebbé válik, és megjelennek a szállított fagyok, a fagyvédelmi megoldások már nem képesek érdemi védelmet nyújtani. Emellett a kapcsolódó költségek miatt ezek a technológiák csak olyan helyzetekben térülnek meg, ahol a hektáronkénti áruérték 3-4 millió forint felett alakul - olvasható a cikkben.

Kiemelik, hogy az éghajlatváltozás elsődleges áldozatai közé tartoznak a mezőgazdaságban a gyümölcsfák: "Miközben a mérsékelt telek kedveznek a kártevők tömeges áttelelésének, paradox módon a március-áprilisi hidegbetörések is a globális felmelegedés következményei, hiszen az északi régiókból származó hideg levegő délre áramlását gátló poláris örvény jelentősen meggyengült."

Related posts