A Google új irányvonalat követve mesterséges intelligencia alapú fegyverek és kémkedési szolgáltatások fejlesztésébe kezdett.


A Google átdolgozta mesterséges intelligenciával kapcsolatos irányelveit, és eltávolította azokat a kitételeket, amelyek szerint tartózkodik az AI potenciálisan veszélyes felhasználásától, mint például a fegyverek és a megfigyelés céljaira történő alkalmazás. Ez a lépés a vállalat egyre ambiciózusabb törekvéseinek tükröződése, amelyek célja, hogy az AI technológiáit és szolgáltatásait szélesebb körben, beleértve a kormányzati szektort is, értékesítse – számolt be róla a CNBC. A mesterséges intelligencia üzleti alkalmazásairól egy teljes napon át beszélgetünk a március 5-i "AI in Business" rendezvényünkön. Részletekért és regisztrációért kattints ide!

kifejezetten kizárta olyan technológiák fejlesztését, amelyek fő célja vagy alkalmazása az emberek sérülésének okozása, illetve a nemzetközileg elfogadott normákat sértő megfigyelés.

Ezek a célkitűzések azonban már nem szerepelnek a mesterséges intelligencia alapelveinek weboldalán.

Demis Hassabis, a Google DeepMind vezérigazgatója által jegyzett blogbejegyzésben a vállalat új álláspontját így fogalmazták meg:

A világ színpadán feszültséggel teli verseny bontakozik ki az AI technológia irányításáért, mindezt egyre bonyolultabb geopolitikai háttérben. Úgy gondoljuk, hogy a demokráciák kulcsszereplőkként kell fellépniük az AI fejlődésének irányításában, olyan alapelvek mentén, mint a szabadság, az egyenlőség és az emberi jogok védelme.

A változtatás összhangban áll a Szilícium-völgy prominens vezetőinek retorikájával, különösen az Egyesült Államok és Kína közötti mesterséges intelligencia verseny kapcsán. Shyam Sankar, a Palantir technológiai igazgatója például így nyilatkozott:

Ez egy olyan átfogó kezdeményezés lesz, amely az egész nemzet erejét mozgósítja, és messze túlmutat a védelmi minisztérium keretein. Célunk, hogy közösen, egységben érjünk el győzelmet, mint egy összetartó nemzet.

Az új irányelvek értelmében a Google azt az elvet követi, hogy "azokat a területeket célozzuk meg, ahol az általános előnyök jelentős mértékben felülmúlják a potenciális kockázatokat és hátrányokat". A cég kiemeli, hogy tevékenysége továbbra is összhangban áll a nemzetközi jog kereteivel, valamint az emberi jogok általánosan elismert alapelveivel.

A Google 2018-ban fogalmazta meg saját mesterséges intelligenciával kapcsolatos alapelveit, miután úgy döntött, hogy nem folytatja a Project Maven elnevezésű kormányzati szerződést, amely a drónok által gyűjtött videók elemzésére irányult. Ez a lépés komoly belső ellenállást generált a vállalaton belül, és széleskörű vitákat indított el a vállalati etikáról és a technológia katonai alkalmazásáról.

Az új irányvonal egyértelműen megmutatja, hogy a Google milyen határozottan kívánja növelni részesedését a szövetségi kormányzati szerződések piacán. Ez a megközelítés azonban bizonyos területeken feszültségeket szült a vállalat munkatársai között, akik eltérő véleményen vannak a stratégia etikai és szakmai szempontjairól.

A Google tavaly több mint 50 alkalmazottnak mondott fel, miután tiltakozássorozatot indítottak a Nimbus projekt ellen. Ez egy 1,2 milliárd dolláros, az Amazonnal közös szerződés, amely az izraeli kormánynak és hadseregnek nyújt felhőalapú számítástechnikai és mesterséges intelligencia szolgáltatásokat.

Related posts