Aranyvízummal szemben dollármilliók: így hódítják meg az amerikai befektetők a spanyol ingatlanpiacot.


Az amerikai állampolgárok fizették a legmagasabb árakat a spanyol ingatlanokért a külföldi vásárlók közül tavaly, miközben egyre több ingatlant vásárolnak az ország középső és északi régióiban, ami tovább súlyosbítja a spanyolországi lakhatási válságot.

A csütörtökön közzétett adatok szerint, míg az észak-európaiak már régóta keresnek menedéket Spanyolország napsütötte tengerpartjain és síkságain, az amerikai befektetők csak nemrég kezdtek tömegesen érkezni. Egyeseket üzleti megfontolások, például az erős dollár, másokat Donald Trump elnök populista politikájával kapcsolatos aggodalmak vezérelnek.

Az amerikaiakat érintő ingatlanügyletek száma több mint négyszeresére nőtt az öt évvel ezelőtti, Trump első elnöki ciklusa alatti időszakhoz képest.

Részesedésük a külföldi vásárlók által lebonyolított összesen 139 102 tranzakcióból 2%-ra duplázódott a spanyol Közjegyzői Tanács ingatlanügyletekre vonatkozó statisztikái alapján.

Ez még mindig jóval elmarad a britek mögött, akik továbbra is a legnagyobb külföldi vásárlók, bár részesedésük az ingatlanvásárlásokból 12%-ról 8,5%-ra csökkent ugyanezen időszak alatt. Az általuk négyzetméterenként fizetett átlagár közel 30%-kal alacsonyabb volt, mint az amerikaiak által fizetett 3390 euró (1,38 millió forint).

A külföldi vásárlók, akik a spanyolországi lakóingatlan-vásárlások 20%-át teszik ki, átlagosan 2362 eurót (960 ezer forint) fizettek négyzetméterenként, míg a spanyol állampolgárok 1713 eurót (700 ezer forint) fizettek az év második felében.

Bár a spanyol ingatlanpiac általában kedvezőbb árakat kínál, mint a tehetősebb közép- és észak-európai országok, tavaly figyelemre méltó, 11%-os növekedést mutatott. Ez a szám az Eurostat statisztikái alapján Nyugat-Európában a második legmagasabb emelkedés, csupán a szomszédos Portugália mögött.

Miközben a lakhatási válság már tüntetéseket váltott ki a növekvő bérleti díjak és ingatlanárak miatt, a kormány azzal fenyegetőzött, hogy akár 100%-os adót vet ki az EU-n kívüli vásárlók ingatlanvásárlásaira, bár a szakértők kétlik, hogy ez megállítaná az alacsony lakáskínálatból eredő áremelkedést.

Spanyolország már megszüntette az úgynevezett "arany vízum" rendszert, amely tartózkodási jogot biztosított a nagy ingatlanberuházásokat végrehajtó külföldieknek. Sok amerikai kihasználta ezt a rendszert az elmúlt években, de annak megszűnése valószínűleg nem fogja megállítani őket a vásárlásban, amíg az árakat vonzónak tartják.

Az amerikaiak látják, hogy a madridi ingatlanáraknak még jelentős növekedési potenciáljuk van más európai városokhoz képest - mondta Luis Valdes, a Colliers lakóingatlan-értékesítési tanácsadási igazgatója, példaként említve Spanyolország déli Costa del Sol régióját is.

Francisco Cerezo, a nemzetközi DLA Piper ügyvédi iroda partnere, aki a régió határokon átnyúló üzleti tevékenységeivel foglalkozik, kiemelte, hogy a latin-amerikai származású amerikai állampolgárok különös vonzalmat éreznek a spanyol ingatlanok iránt. Az ismerős nyelv és kultúra mellett az ingatlanpiac vonzerejét az árak kedvezősége és a kellemes éghajlat is fokozza. Cerezo megjegyezte, hogy ez a tendencia párhuzamba állítható azzal a befektetési aktivitással, amit az utóbbi években Floridában tapasztaltunk.

Forrás: Reuters hírei.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. További részletes jogi információkért kérjük, forduljon szakértőhöz.

Related posts