Az Alaptörvényre való hivatkozás nem szolgálhat indoklásul arra, hogy a bejegyzett élettársaktól megtagadják a családi pótlékot.

A Háttér Társaság jogi lépéseket tett, hogy bírósághoz forduljon, mivel ügyfelük, aki bejegyzett élettársi kapcsolatban él, szeretné elérni, hogy a közösen nevelt gyermekek után ugyanolyan jogosultságokkal rendelkezzen, mint a házastársak.
Az érintett személy, aki párjával együtt három gyermeket nevel, úgy alakította életét, hogy a két gyermek vérszerinti édesanyja a bejegyzett élettársa. Ennek megfelelően, a vonatkozó törvény utalószabálya alapján az ügyfél benyújtotta a családi pótlék iránti kérelmét mindhárom gyermek esetében.
A kormányhivatal azonban elutasította a kérelmet, megítélve, hogy a családi pótlék kizárólag a vér szerinti gyermek után jár, mivel a másik két gyermekkel nem áll fenn családi kapcsolat. Ezt a döntést azon hagyományos szülő-gyermek viszony alapján hozták, amelyben az anya női, míg az apa férfi. Az elutasítással nem nyugodva, a család jogi képviselete a bírósághoz fordult, és a Budapest Környéki Törvényszék 2025 januárjában hatályon kívül helyezte a kormányhivatal döntését, elrendelve egy új eljárás lefolytatását a hatóság számára.
A bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény utalószabálya alól nem képeznek kivételt a családtámogatások, így ebből a szempontból a bejegyzett élettársak a házastársakkal azonos elbírálás alá esnek. A bíróság kiemelte: a rendelkezés "csak a családi kapcsolat alapját határozza meg, nem magát a családot. Ezen alaptörvényi szabály sem zárja ki a tágabb értelemben vett családi kapcsolatok törvényi védelmét''.
A törvényszék hivatalosan is megerősítette, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő szülők jogai megegyeznek a házastársak jogaival.