Az európai fiatalok egy csoportja egyre inkább vágyik a digitális detoxra, és szeretne elszakadni a mobiltelefonok és az internet világától.

Egy brit felmérés szerint a fiatal felnőttek csaknem fele szívesen mellőzné az internetet. A szigetországban fontolóra vették a világhálóra vonatkozó éjszakai "kijárási tilalom" bevezetését. Magyarországon már tavaly korlátozták az okostelefonok használatát az iskolákban.
Egy holland startup innovatív módon próbálja segíteni a Z-nemzedéket a digitális függőségek leküzdésében, offline találkozók szervezésével. Ironikus, hogy ezeket az eseményeket éppen az Instagramon népszerűsítik, miközben a céljuk a közösségi médiától való tudatos távolságtartás előmozdítása.
Az Offline Club esetében figyelemre méltó, hogy már 530 ezer követővel büszkélkedhet. Az alapítók szándéka világosan fogalmazódik meg: céljuk, hogy a közösség tagjai a digitális világon kívül, valódi kapcsolódások révén találjanak rá önmagukra és másokra.
Készen állsz arra, hogy búcsút ints a mobilodnak?
- ezzel a kérdéssel motiválják a nagy létszámú csoportot, amelynek tagjai inkább olvasnak, kézműves foglalatosságokkal múlatják az időt, vagy egyszerűen csak pihennek. A "digitális méregtelenítő kúrák" pedig néha napokig tartanak.
"Egy olyan világot álmodtunk meg, amelyben a telefonmentes tér és az offline közösség a mindennapos" - jegyezték meg a kezdeményezők honlapjukon.
A holland koncepció - Amszterdamot követően - már sikeresen teret hódított Londonban, Párizsban, Milánóban, Koppenhágában és Berlinben is.
Ennek ellenére a 16-29 éves korosztály napi három órát tölt az okostelefon kijelzője előtt - ezt állapította meg a német ágazati szövetség, a Bitkom felmérése.
Az összes korcsoportot figyelembe véve ez a legmagasabb arány. Valószínű, hogy a mobiltelefon használatával eltöltött idő még ennél is hosszabb lehet.
A brit fiatalok nézetei radikálisan eltérnek a megszokottól: egy friss kutatás alapján a 16 és 21 év közöttiek közel 70%-a úgy érzi, hogy a közösségi médiával eltöltött idő negatívan hat a hangulatára.
A megkérdezettek 46%-a úgy véli, hogy egy internet nélküli világban boldogabb életet élhetne. Ez a vélemény összhangban áll egy tavaly év végén készült amerikai felmérés eredményeivel. Sokan kifejezték, hogy bárcsak soha nem bukkantak volna fel olyan platformok, mint a TikTok, az Instagram vagy az X, amely korábban Twitterként volt ismert.
A brit kormány is fontolóra veszi a "digitális kijárási tilalom" bevezetését - idézte a Guardian Peter Kyle technológiai minisztert. Eközben Norvégiában azon gondolkodnak, hogy a közösségi média használatának alsó korhatárát 13-ról 15 évre emeljék. Ausztráliában pedig tavaly óta már csak a 16 éven felüliek férhetnek hozzá a Facebookhoz.
Dániában radikális lépésként szinte teljesen betiltották a tabletek és okostelefonok használatát az iskolákban. Mattias Tesfaye oktatási miniszter hangsúlyozta, hogy ez a döntés a digitális világ iránti sajátos nézőpontunkat tükrözi.
A mobiltelefonok túlzott használata számos mentális egészségügyi kihívással áll kapcsolatban, mint például a depresszió, szorongás, stressz és alvászavarok. Ezen túlmenően, a folyamatos mobilozás könnyen függőséget is kialakíthat.
A depressziós tünetek 27 százalékkal mérséklődtek három hét visszafogott okostelefon-használat után - ezt állapította meg egy, a BMC Medicine folyóiratban közzétett tanulmány.