Az iOS és Android operációs rendszereken egyaránt letiltották a népszerű DeepSeek AI alkalmazást, és most már tudható, mi áll a döntés hátterében.


Az adatvédelem terén felmerülő aggályok mellett a DeepSeek állítólagos kapcsolata a kínai katonai és hírszerző tevékenységekkel is figyelmet érdemel.

Majke Kamp, a német adatvédelmi biztos, felszólította az Apple-t és a Google-t, hogy töröljék a DeepSeek alkalmazást az áruházaik kínálatából. Az indoklás szerint az alkalmazás nem felelt meg a szükséges biztonsági szabványoknak. Ezzel gyakorlatilag betiltották Németország területén ezt a népszerű kínai AI-chatbotot, amely az élvonalba tartozik a technológiai újítások terén.

"A DeepSeek nem tudott meggyőző bizonyítékokkal szolgálni az ügynökségem számára arra vonatkozóan, hogy a német felhasználók adatait Kínában az Európai Unió szintjével egyenértékű védelem alatt tartják" - nyilatkozta Kamp a Blic szerb híroldalnak. A b92 portálra hivatkozva a jelentés kiemelte, hogy a kínai hatóságok széleskörű jogkörrel rendelkeznek a személyes adatokhoz való hozzáférés tekintetében a kínai vállalatok befolyási zónájában.

A biztos kifejtette, hogy a döntését azután hozta meg, miután májusban felkérte a DeepSeeket a külső EU-s adatátvitelre vonatkozó előírások teljesítésére, vagy arra, hogy önként távolítsa el az alkalmazását. Hozzátette, hogy a DeepSeek nem teljesítette ezt a kérést.

A DeepSeek januárban azzal az állítással rázta meg a technológiai világot, hogy olyan mesterséges intelligencia modellt fejlesztett ki, amely sokkal alacsonyabb költségek mellett vetekszik az élenjáró amerikai cégek, például a ChatGPT-t létrehozó OpenAI modelljeivel.

Mindazonáltal a kínai vállalatot Európában és az Egyesült Államokban is alapos vizsgálatnak vetették alá, köszönhetően adatvédelmi irányelveinek.

Németország azután lépett, hogy Olaszország már idén korábban kérte az alkalmazás eltávolítását az App Store-ból és a Google Play Áruházból, míg Hollandia betiltotta a használatát kormányzati eszközökön.

Ennek hátterében az áll, hogy a DeepSeek állítólag támogatja a kínai katonai és hírszerzési tevékenységeket, ami miatt az Egyesült Államok mérlegeli a Kínában kifejlesztett mesterséges intelligencia modellek bűnüldöző szervek általi alkalmazásának tilalmát.

A NowSecure biztonsági vállalat februárban bejelentette, hogy rendelkezik olyan bizonyítékokkal, melyek szerint a DeepSeek iOS-alkalmazás adatokat továbbított kínai hírszerző ügynökségeknek. Ezen kívül hangsúlyozták, hogy az Android változat még nagyobb kockázatot jelent a felhasználók számára a biztonsági szempontok tekintetében.

Az iOS és az Android platformot felügyelő Apple illetve Google nem kapott pontos határidőt Németországban a tiltás érvényesítésére, de a kérést vizsgálják.

Related posts