Az új német kancellár már határozottan kifejezte véleményét Donald Trumpról, és nem riadt vissza attól, hogy nyíltan kritizálja őt.

A kereskedelmi háború elkerülése érdekében új, mindenki számára kedvező kereskedelmi megállapodás mellett érvelt Friedrich Merz német kancellár Donald Trump amerikai elnökkel folytatott telefonbeszélgetése alatt. Merz egy sajtótájékoztatón arról beszélt, kifejtette Trumpnak, hogy a vámvitáknak az eszkalálása nem jó ötlet, és reméli, hogy akár már rövid távon is lépéseket tehetnek a meglévő vámok csökkentése érdekében.
Azután, hogy kedden csak egy sikertelen forduló, majd az azzal járó arcélvesztés után választották meg Friedrich Merzet Németország új kancellárjának, az új német kormányfő nem fogta vissza magát a nemzetközi politikában: már másnap Párizsba és Varsóba látogatott, hogy Emmanuel Macron francia elnökkel, valamint Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel találkozzon, pénteken pedig Brüsszelben egyeztetett a NATO, valamint az Európai Bizottság vezetőivel.
Utóbbival, Ursula von der Leyennel közös sajtótájékoztatót is tartott a belga fővárosban, ahol Merz újságírói kérdésre arról is beszélt, miről beszélgettek Donald Trump amerikai elnökkel azután, hogy Olaf Scholztól átvette a kancellárságot.
Kifejeztem neki, hogy úgy vélem, a vámviták további fokozása nem a legjobb irány. Szerintem a legideálisabb megoldás az lenne, ha mindenki számára elérnénk a "nullára csökkentés" állapotát.
- mondta Friedrich Merz német kancellár, aki még csütörtökön beszélt az amerikai elnökkel.
Bízom benne, hogy rövid távon sikerül lépéseket tennünk a jelenlegi vámok mérséklése érdekében, és hosszú távon egy átfogó kereskedelmi megállapodás megvalósítása is a célunk lehet.
Merz a Politico tudósítása alapján kifejezte reményeit, amikor sajtótájékoztatót tartott von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével.
Az új német kancellár hangsúlyozta, hogy szerinte az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak kölcsönösen egy "nulla a nulláért" megállapodást kellene kötnie, azaz egyik fél sem vetne ki vámtarifákat a másik féltől származó termékekre - ezt egyébként Ursula von der Leyen Európai Bizottság-elnök is felvetette már bizonyos termékek esetén, de a Fehér Házban járt Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is.
Ahogy kifejtette, "most már világosan látjuk, mennyire értékes lehetett volna ez."
Friedrich Merz a Trumppal folytatott beszélgetés során hangsúlyozta, hogy az amerikai elnöknek az Európai Unióval, és nem csupán a tagállamokkal kellene folytatnia a tárgyalásokat. "Az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnere nem Németország, Franciaország vagy Lengyelország, hanem maga Európa és az Európai Unió" – tette hozzá Merz, ezzel is kiemelve az EU jelentőségét a nemzetközi kereskedelemben.
Ahogy azt már korábban említettük, Donald Trump amerikai elnök április 2-án bejelentette, hogy tízszázalékos vámtarifát vezet be a világ minden tájáról érkező termékekre. Azonban bizonyos országok esetében, például az Európai Unióból származó termékekre, a vámtarifa még ennél is magasabb, 20 százalékos mértéket ölt.
Mint azt szakértők az Indexnek elmondták, Trump vámpolitikája egy kereskedelmi háború nyitána is lehet, ami akár recessziót okozhat az egész világon. Az amerikai elnök végül egy héttel később 90 napra felfüggesztette a kivetett vámokat - helyettük tíz százalékos vámtarifák maradtak érvényben -, annak reményében, hogy sikerül kereskedelmi megállapodásokat kötni.
Azóta csupán az Egyesült Királysággal sikerült kapcsolatot létesíteni, miközben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke beiktatása óta mindössze a pápa halála után beszélgetett telefonon. Trump ezt követően kifejezte reményét, hogy a közeljövőben személyesen is találkozhat "a fantasztikus" von der Leyennel.
Donald Trump visszatérése új dimenziót ad a transzatlanti kapcsolatok alakulásának, amelyről korábban részletesen írtunk cikkünkben.