Az ukrajnai fegyverellátás új megközelítése kezd körvonalazódni Trump és a NATO főtitkárának közös tárgyalásai során.


Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy az Egyesült Államok hajlandó a NATO-n keresztül szállítani fegyvereket Ukrajnának, és hogy hétfőn "fontos nyilatkozatot" fog tenni.

Mark Rutte NATO-főtitkár hétfőn és kedden találkozik Donald Trump amerikai elnökkel, miután az amerikai vezető bejelentette, hogy fejlett fegyvereket kíván eladni a NATO-szövetségeseknek, hogy azokat Ukrajnának juttassák tovább.

A megbeszélések során jelen lesz Marco Rubio amerikai külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, valamint a kongresszus számos képviselője is.

"Alapvetően nagyon kifinomult fegyverek különböző típusait fogjuk nekik küldeni, és ők 100%-ban fizetni fognak nekünk értük" - mondta vasárnap az elnök. Trump a múlt héten azt lengette be, hogy hétfőn "jelentős nyilatkozatot" tesz Oroszországgal kapcsolatban, miközben Ukrajna az orosz erők által indított masszív légitámadások visszaveréséért küzd.

Miért van jelentősége?

Az elnök további információkat nem osztott meg, hangsúlyozva, hogy először szeretné megbeszélni a dolgokat a NATO vezetőjével.

Trump egyik közeli szövetségese, Lindsey Graham, a dél-karolinai republikánus szenátor kifejtette, hogy az ukrajnai háború egy újabb kulcsfontosságú szakaszhoz érkezik. Megjegyezte, hogy Trump felerősödött érdeklődése arra utal, hogy hajlandó támogatni Kijevet az Oroszország átfogó inváziójának visszaszorításában.

"A következő napok során rekord mennyiségű fegyverzet érkezik, hogy támogassuk Ukrajna védelmét" - nyilatkozta Graham, aki úgy véli, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik legnagyobb tévedése az volt, hogy alábecsülte Trumpot. "Figyeljék csak, milyen óriási erőfeszítéseket teszünk a következő hetekben, hogy Putyint az asztalhoz ültessük."

Marco Rubio pénteki nyilatkozatában jelezte, hogy az Ukrajnának szánt amerikai fegyverek egy része az európai NATO-szövetségeseknél kerül elhelyezésre. Ez a stratégia lehetővé tenné, hogy a fegyvereket gyorsabban eljuttassák Ukrajnába, miközben az európai országok az Egyesült Államoktól pótolnák a készleteiket, például a Patriot légvédelmi rendszerek feltöltésével, amelyek sürgősen szükségesek.

Trump folyamatosan kihívásokkal nézett szembe az amerikai politikai spektrum mindkét oldalán, valamint európai szövetségesei részéről, akik arra szólították fel, hogy támogassa azt a jogszabályt, amelynek célja az orosz olajipar megerősítésének megakadályozása és Moszkva további amerikai szankciókkal való sújtása lett volna.

A jogszabály tervezete 500%-os vámot léptetne életbe azon importált árukra, amelyek olyan országokból érkeznek, amelyek továbbra is vásárolnak orosz olajat, gázt, uránt és egyéb exporttermékeket. Ez a lépés komoly következményekkel járna Brazília, Kína és India gazdaságára nézve, mivel ezek az országok Oroszország energiakereskedelmének jelentős részét bonyolítják.

Ez a bevétel elengedhetetlen Putyin háborús gépezetének fenntartásához, mivel az Egyesült Államok és Európa széleskörű import- és exporttilalmakat léptettek életbe az Oroszországba irányuló, valamint onnan származó árukra vonatkozóan.

Related posts