Az EU-csatlakozás új lehetőségeket nyit meg az ukrán alvilág előtt, mintha egy kapu tárulna fel előttük, lehetőséget adva arra, hogy a régió sötét titkai és rejtett ügyletei új irányt vegyenek.

Ha szeretnéd megosztani a cikket, kattints ide az email küldéséhez, vagy másold ki ezt a linket, és küldd el: https://demokrata.hu/magyarorszag/fegyverek-drogok-emberkereskedelem-961726/
A '90-es évek elején, a Szovjetunió szétesését követően Ukrajnában hatalmas mennyiségű fegyverarzenál maradt hátra. Ezt a készletet a bűnözői csoportok kihasználva, a feketepiacon kezdték el értékesíteni. 1992 és 1998 között körülbelül 32 milliárd dollár értékű katonai eszköz tűnt el az ukrán fegyverraktárakból, és ezeknek a jelentős része Nyugat-Afrikában, valamint Közép-Ázsiában bukkant fel.
A fegyverkereskedelemből származó tőke révén az ukrán bűnszervezetek egyre inkább részt vesznek a nemzetközi kábítószer-kereskedelemben, és jelentős szereplőkké váltak a Közép-Ázsiából Közép-Európába vezető drogcsempész hálózatokban.
A szervezett bűnözés Ukrajnában nem egy monolitikus, hierarchikus struktúrában működik, hanem inkább egy sokszínű, laza együttműködésen alapuló hálózat, amely különböző csoportokból áll. Ezek a bűnözői formációk nemcsak a hazai piacon aktívak, hanem nemzetközi szinten is megvetették lábukat, tevékenységüket más országokra is kiterjesztve. A hatásuk már messze túlmutat Kelet- és Közép-Európán, Nyugat-Európát és Észak-Amerikát is elérve. Például a tengerentúlon, a New York-i Brighton Beach negyedben, valamint Izraelben is nyomot hagytak az ukrán származású bűnözői csoportok. Az ukrán szervezett bűnözés etnikailag sokszínű; a csoportok jelentős része ukrán, orosz, sőt ukrán zsidó gyökerekkel rendelkezik, ami tovább árnyalja a bűnözés e formájának komplexitását.
Ukrajna a nemzetközi emberkereskedelem szempontjából forrás-, tranzit- és célország egyaránt, vagyis innen származnak áldozatok, itt haladnak át és ide is kerülnek emberkereskedelemben érintettek. Az emberkereskedelem - különösen a szexuális célú kizsákmányolás - rendkívül elterjedt probléma volt már a háború előtt is. A Migration Data Portal adatai szerint 2002 és 2022 között az EU-ban azonosított emberkereskedelem áldozatai közül az ukrán állampolgárok tették ki a legnagyobb csoportot, arányuk 16% volt - ezzel
Ukrajnai nők tömegeit kényszerítették prostitúcióra Európa különböző országaiban, miközben ukrán bűnszervezetek aktívan részt vettek e hálózatok fenntartásában. A jelentések alapján, a 2000-es évek folyamán, ukrán bűnözői csoportok Magyarországon és Csehországban is üzemeltettek prostitúciós hálózatokat.
A 2010-es évekre Ukrajna a drogkereskedelem egyik fontos tranzitországává nőtte ki magát, különösen a heroin terén. Az úgynevezett északi útvonal, amely Közép-Ázsiából és Iránból indulva Oroszországon át Ukrajnán keresztül jut el Kelet-Közép-Európába, kulcsszerepet játszik ebben a folyamatban. Az ukrán bűnszervezetek kihasználták ezt a helyzetet, és szisztematikus terjesztőhálózatokat alakítottak ki a szomszédos országokban. Magyarországon is többször előfordult, hogy ukrán állampolgárságú drogkereskedőket kaptak el a határon, ami arra utal, hogy a magyar hatóságok számára nem új keletű az ukrán eredetű kábítószerforgalom.
Az ukrán szervezett bűnözés palettája széles. Ide tartozik a fegyverkereskedelem, az autólopások, pénzhamisítás, kiberbűnözés (például online csalások), valamint a korrupcióval és költségvetési csalással kapcsolatos bűncselekmények. Ukrajnában a 2010-es években több nemzetközi hacker- és csalóhálózatot is lelepleztek, melyek EU-országok bankkártyaadatait lopták vagy áfacsalásokban vettek részt. A szervezett bűnözést erősítette az országon belüli korrupció is: a gazdasági bűnözés és az oligarchák hálózatai összefonódtak, így a bűnszervezetek gyakran politikai védelmet élveztek.
Magyarország közvetlen szomszédságban helyezkedik el Ukrajnával, ami miatt a két ország közötti bűnözői aktivitás kockázata folyamatosan jelen van. Az ukrán és magyar alvilág közötti kapcsolatok már korábban is észlelhetők voltak, de az EU-csatlakozás új kihívások elé állíthatja a helyzetet. Ha Ukrajna az Európai Unió tagjává válik, akkor a schengeni övezethez való csatlakozása következtében a határellenőrzések jelentős enyhítésére is számíthatunk. A határok "elmosódása" lehetővé teszi a bűnözők számára, hogy könnyebben mozogjanak, és az illegális áruk, szolgáltatások csempészése is egyszerűbbé válik. Magyarország, mint szomszédos EU-tag, valószínűleg az elsők között tapasztalja meg ennek a hatását. A bűnözői csoportok könnyebben léphetnek be az ország területére, telepedhetnek le, és logisztikai központként is használhatják Magyarországot illegális tevékenységeikhez. A szabadabb mozgás következtében az ukrán drogkereskedők könnyebben juttathatják el kábítószereiket Magyarország területére. Továbbá új drogútvonalak alakulhatnak ki Ukrajnán keresztül a Közel-Kelet és Ázsia irányából, ami a drogbűnözés növekedéséhez vezethet Magyarországon. A veszélyeztetettség növekszik, mivel az ukrán bűnszervezetek Magyarországon is terjeszkedhetnek, bordélyházakat és prostitúciós hálózatokat működtethetnek, vagy innen szállíthatnak áldozatokat Nyugat-Európába. A háború következtében rengeteg nő és gyermek került kiszolgáltatott helyzetbe, így a szervezett emberkereskedői csoportok valószínűleg megpróbálják kihasználni a menekülthelyzetet. Magyarország tranzitországként szerepet játszhat a nyugatra irányuló emberkereskedelemben. A kelet-európai bűnbandák, köztük potenciálisan ukrán csoportok, a korábbi EU-bővítések után megjelentek Nyugat-Európában, ahol lopásokra, betörésekre és csalásokra specializálódtak.
A szervezett bűnözés térnyerése új dimenziókat adhat a bűnszervezetek közötti rivalizálásnak, különösen a területek, például a drogkereskedelem felosztása kapcsán. Ez a versengés erőszakos összecsapásokhoz vezethet, amelyek komoly fenyegetést jelentenek a közbiztonságra. Nyugat-Európában már tapasztaltunk olyan eseteket, amikor keleti bűnbandák nyílt leszámolásokat hajtottak végre forgalmas köztereken. Ha a bűnözői csoportok hatalma Magyarországon is növekszik, akkor sajnos hasonló események bekövetkezése sem kizárható.