Meg fogja bánni, ha durván beszélt a ChatGPT-vel.


Az OpenAI egy jelentős lépést tett a személyre szabott mesterséges intelligencia világában: a ChatGPT mostantól képes emlékezni a korábbi beszélgetéseink részleteire. Ezért érdemes megfontolnunk, hogyan kommunikálunk a mesterséges intelligenciával, hiszen a korábbi interakciók hatással lehetnek a jövőbeli tapasztalatainkra. Sam Altman vezérigazgató a közösségi médiában, az X-en osztotta meg a hírt, miszerint a chatbot képes hivatkozni az összes eddigi beszélgetésünkre. Ez a fejlesztés egybeesik a vállalat célkitűzésével is, amely az életünk során minket megismerő MI-rendszerek létrehozására irányul.

Az új fejlesztés a tavaly bevezetett "Memória" funkcióra épül, amely eddig korlátozott információk - mint például lekérdezések és testreszabások - megőrzését és felhasználását tette lehetővé a jövőbeli válaszokhoz. Az új, hosszú távú memória funkcióval a ChatGPT azonban már kétféleképpen tárolja és használja fel az információkat: a felhasználók által manuálisan elmentett "mentett emlékek" mellett a rendszer "chatelőzményekből származó betekintéseket" is alkalmaz, hogy javítsa a jövőbeli válaszait.

Örömmel értesítünk, hogy a legutóbbi tesztidőszak során kapott visszajelzések alapján az alkalmazás mostantól azonnal értesít, ha a memóriája frissítést kapott. A felhasználóknak lehetőségük nyílik egyszerűen áttekinteni és kezelni a rögzített emlékeket: mindössze annyit kell tenniük, hogy az egérkurzort a "Memória frissítve" felirat fölé helyezik, majd a "Memóriák kezelése" gombra kattintva felfedezhetik a ChatGPT által megőrzött információkat, vagy eltávolíthatják a nem kívánatos emlékeket. Ezen kívül a beállítások között bármikor hozzáférhetnek a memóriák kezeléséhez.

Az OpenAI hangsúlyozza, hogy a felhasználók teljes mértékben kontrollálhatják a ChatGPT memóriáját. Kifejezetten megadhatják, hogy mit szeretnének, ha a chatbot megjegyezne, bármikor érdeklődhetnek arról, hogy pontosan mire emlékszik, és könnyedén utasíthatják őt, hogy felejtsen el bizonyos információkat – akár a beszélgetés során, akár a beállításoknál. Ennek köszönhetően lehetőségünk van arra, hogy a mesterséges intelligenciával feledtessük a korábbi kéréseinket és a közöttük lévő hangnemet, de ehhez mindenképpen szükség van a felhasználó aktív közreműködésére.

Ahogy már említettük, a ChatGPT képes a beszélgetések során önállóan is rögzíteni bizonyos részleteket, de a felhasználók közvetlenül is kérhetik, hogy emlékezzenek különféle információkra. Minél gyakrabban használjuk ezt a funkciót, annál kifinomultabbá válik a ChatGPT memóriája. A vállalat példákkal is szemléltette a memória működését: ha egy felhasználó korábban jelezte, hogy a megbeszélés során szeretné, ha a jegyzetei címsorokkal, felsorolásokkal és végül egy összefoglaló teendőlistával lennének ellátva, a jövőben a ChatGPT automatikusan ebben a formátumban készíti majd el az összefoglalókat.

Egy másik példa egy kávézótulajdonost említ, akinek a ChatGPT úgy tud releváns ötleteket szolgáltatni egy közösségimédia-kampányhoz, hogy a felhasználónak - azaz a tulajdonosnak - nem kell minden egyes alkalommal jelezni a chatbotnak, hogy ő egyébként egy kávézót vezet, és azzal kapcsolatban kérne ötleteket - mivel a mesterséges intelligencia emlékszik a felhasználó ezen "tulajdonságára". Hasonló példa az anyuka esete, aki egy korábbi beszélgetés során már megemlítette, hogy kisfia szereti a medúzákat, így amikor később egy születésnapi képeslap tervezésére kéri meg a ChatGPT-t, az automatikusan medúzás motívumokat használ majd a generálás során.

Az OpenAI hangsúlyozza, hogy a felhasználók által megosztott tartalmak, beleértve a memóriákat is, biztonságos módon kerülnek kezelésre. Ugyanakkor világosan kifejezik, hogy ezek az információk felhasználhatók a modelljeik fejlesztéséhez. A felhasználóknak lehetőségük van arra, hogy ezt a funkciót letiltsák az adatkezelési beállításaikban, bár alapértelmezés szerint ez a lehetőség aktív, akárcsak a memóriák használata. Mint korábban említettük, a felhasználók elméletileg bármikor dönthetnek arról, hogy kiszállnak ebből, de alapértelmezetten ez a funkció minden támogatott fiók esetében automatikusan engedélyezve van.

Azok számára, akik nem szeretnék, hogy a beszélgetéseik során memória rögzüljön, az ideiglenes csevegés funkció nyújt megoldást. Az ideiglenes csevegések nem jelennek meg az előzményekben, nem használnak memóriát, és nem használhatók fel a modellek képzéséhez. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a frissítés egyelőre nem lesz elérhető az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban, Svájcban, Norvégiában, Izlandon és Liechtensteinben sem, feltehetően a jelenleg is fennálló szigorú MI-szabályozások miatt.

Related posts