Milyen hatással lesz Trump legújabb elképzelése a kriptopiacra? Úgy tűnik, hogy a volt elnök ambiciózus tervei gyökeres átalakulást hozhatnak a digitális valuták világába.


Üdvözöljük az "On the Other Hand" szekcióban, ahol a Portfolio véleményrovatának tartalmát találja. A cikkek a szerzők egyéni nézeteit tükrözik, amelyek nem feltétlenül tükrözik a Portfolio szerkesztőségének hivatalos álláspontját. Amennyiben szeretne hozzászólni a témához, kérjük, küldje el írását a [email protected] e-mail címre. A megjelent írásokat itt tekintheti meg.

Az Egyesült Államok Kongresszusa nemrégiben zöld utat adott Paul Atkinst számára, aki mostantól az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) élén áll. Atkinst egy rendkívül turbulens időszak után választották meg, amely során a szervezet új irányvonalat keresett. Az SEC szerepe létfontosságú a globális pénzügyi piacok szabályozásában, különösen a kriptopénzek világában, ahol az elmúlt években számos komoly kihívással kellett megküzdenie.

Atkins kinevezése friss reménysugarat hoz a piacon, amely egyértelmű szabályozásra és innovációt támogató környezetre vágyik. Azonban fontos, hogy alaposan áttekintsük, milyen örökséget hagyott maga után Gary Gensler, és hogyan csorbult a felügyelet hitelessége. Csak ennek tükrében érthető, hogy Paul Atkins érkezésével milyen változásokra számíthat a piac.

Gary Gensler 2021 és 2025 közötti SEC-elnöki időszaka a szigorú szabályozás szellemében zajlott, különösen a kriptopénzek világában. Gensler a befektetők védelmére hivatkozva határozott fellépést indított a kriptoipar ellen, olyan jelentős szereplőket célozva meg, mint a Ripple és a Coinbase, miközben a kriptoeszközöket gyakran értékpapírként kategorizálta. Ez a megközelítés azonban komoly következményekkel járt. A felügyelet által bevezetett zavaros szabályozási keretek és bürokratikus akadályok ellehetetlenítették a tisztességes szereplők működését, ami több kriptocég külföldre távozását eredményezte. Az SEC számos pert elveszített, például a Ripple-ügyben, ami a rosszindulatú és inkompetens hozzáállás benyomását keltette, ezzel aláásva a gazdasági növekedés lehetőségeit.

A legnagyobb botrány, amely sokkolta a pénzügyi világot, az FTX összeomlása volt, amelyet a történelem legjelentősebb kriptovaluta csalásaként emlegetnek.

Sam Bankman-Fried, az FTX alapítója, a Demokrata Párt második legnagyobb támogatójaként számos ügyfél milliárdjait sikkasztotta el, részben politikai kampányok finanszírozására. A tőzsdefelügyelet 2022 februárjában végzett vizsgálata nem tárt fel semmiféle szabálytalanságot, noha a cég novemberi csődje világossá tette, hogy a csalások már akkor zajlottak. Ez a mulasztás nem csupán a felügyelet hitelességét kérdőjelezte meg, hanem dollármilliárdos veszteségeket is okozott a befektetőknek, és rávilágított Gensler vezetésének szelektív megközelítésére.

Nemcsak a bizalmat ásta alá, hanem az innovációt is gátolta Gary Gensler politikája.

A szabályozási kihívások következtében az Egyesült Államok hátrányba került a nemzetközi kriptopiaci versenyfutásban.

A decentralizált pénzügyek (DeFi) és a stabilcoinok olyan innovatív technológiák, amelyek Szingapúrban és Dubajban már jelentős fejlődésen mentek keresztül, míg az Egyesült Államokban a startupok a finanszírozási és engedélyezési nehézségekkel küzdenek. A Ripple, a Coinbase és a Binance ellen indított perek egyértelműen tükrözik azt a tendenciát, hogy az SEC inkább büntető intézkedéseket hoz, mintsem támogató szabályozást alakítana ki az iparág számára. Atkins elődjének hibái miatt az Egyesült Államok globális vezető szerepe a blokklánc-technológiában komoly veszélybe került, ami új kihívások elé állítja a technológiai fejlesztéseket és a piaci részesedést.

Paul Atkins sem éppen új arc az értékpapír- és tőzsdefelügyelet háza táján. 2002 és 2008 között SEC-biztosként szolgált; piacbarát, kiegyensúlyozott szabályozási szemléletet képviselt. Később a Patomak Global Partners vezérigazgatójaként pénzügyi intézményeket segített megfelelési kérdésekben, emellett az Amerikai Kereskedelmi Kamara égisze alatt a Token Alliance társelnökeként a digitális eszközök szabályozásának előmozdításán dolgozott. Atkins mélyreható ismeretekkel rendelkezik a pénzügyi piacokról, és elkötelezett a technológiai innováció, különösen a kriptopénzek iránt. Korábbi publikációiban és beszédeiben a szabályozási egyértelműség és az innováció támogatásának fontossága mellett tört lándzsát, akárcsak a 2025. áprilisi Crypto Task Force Roundtable-on.

Optimizmust keltett a kriptoszektorban Paul Atkins kinevezése, amit a piaci árfolyamok emelkedése is jelez.

A piac világos szabályozási kereteket vár, amelyek tisztázzák a kriptoeszközök besorolását (értékpapír vagy árucikk), egyszerűsítik a tőzsdei engedélyezést, és támogatják a tokenkibocsátásokat.

Donald Trump, aki szenvedélyesen állt ki Atkins kinevezése mellett, abban bízik, hogy az Egyesült Államok a kriptoeszközök és a blokklánc-technológia világméretű vezetőjévé emelkedik.

A célkitűzés az, hogy a korábbi ciklusban elmenekült vállalkozások – mint például azok, amelyek Szingapúrba vagy Svájcba helyezték át székhelyüket – visszatérjenek az Egyesült Államokba, és új startupok születhessenek, ezzel serkentve az amerikai gazdaság növekedését. A befektetők védelme továbbra is rendkívül fontos, azonban a piac reméli, hogy Atkins elkerüli elődje konfrontatív megközelítését, és inkább együttműködésre törekszik az iparági szereplőkkel.

A kihívások azonban jelentősek.

Atkins első nyilatkozatai, például amikor az innováció elfojtásáról beszélt április 25-én, azt sugallják, hogy prioritása a szabályozási reform. A lehetséges intézkedések közé tartozik a Howey-teszt korszerűsítése és új kriptotörvények előkészítése, együttműködve más szabályozókkal, mint az Amerikai Határidős Árutőzsde Felügyelet (CFTC). Hosszú távon Atkins vezetése visszaállíthatja az USA-t a kriptoinnováció globális központjává, feltéve, hogy sikerül áthidalnia a politikai és gyakorlati akadályokat.

A várakozások szerint Paul Atkins kinevezése mérföldkőnek számít a tőzsdefelügyelet és a kriptopiac szempontjából. Gary Gensler öröksége, amely a szabályozási zűrzavart, az innováció visszaszorítását és az FTX-botrányt foglalja magában, komoly sebeket ejtett a felügyelet hitelességén. Atkins szaktudása és piacorientált megközelítése azonban új reményeket ébreszt. A piac és a társadalom világos, innovációt támogató szabályozási keretet vár tőle, amely biztosítja a technológiai fejlődés és a pénzügyi stabilitás közötti egyensúlyt. Ha Atkins képes megfelelni ezeknek az elvárásoknak, az SEC egy új korszakot nyithat, amely nem csupán a kriptopiac megerősítését szolgálja, hanem az egész amerikai gazdaság fellendüléséhez is hozzájárulhat.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő információk jogi szempontból részletes tájékoztatást nyújtanak.

Related posts