Az ajtók hangos csapódással nyíltak, ahogy a felnőttek között megjelent a legendás magyar triatlonos második gyermeke is.

Csodálatosan teljesítettek a szombati világkupaversenyen a triatlonista Kropkó Márta és testvére, Márton, akik a kínai Csengtuban indultak. A sportág magyar ikonja, Kropkó Péter legidősebb gyermekeként Márta a nyolcadik, míg Márton, az idősebb fiútestvér, a kilencedik helyet szerezte meg a legjobbak között, ráadásul mindketten új egyéni rekordot állítottak fel 10 kilométeren. Kropkó Márton számára különösen emlékezetes volt ez a verseny, hiszen ez volt élete első olimpiai távú világkupa megmérettetése, ahol sikerült megelőznie tapasztaltabb honfitársait, a kétszeres olimpikont, Bicsák Bencét (13.) és Dévay Márkot (18.).
Négy magyar állt rajthoz a triatlon-világkupa kínai állomásán. Az 1,5 km úszást, 39,2 km kerékpározást és 10 km futást magába foglaló olimpiai távú viadalon előbb a férfiak, majd nem sokkal később a nők elit versenyére került sor. Dévay Márk jó szokásának megfelelően ezúttal is dominálta az úszást, 17:33 perc után már ki is jöhetett a vízből, nyomában az élete első felnőttvilágkupáján szereplő Kropkó Mártonnal. Kettejükkel csak a francia Igor Dupuis tudta tartani a lépést, mindenki más félperces hátrányban érkezett meg a depóba hozzájuk képest. A közvetlen üldözők között ott volt Bicsák Bence is, írta számolt be a történtekről hírlevelében a magyar szövetség.
Az 1-es rajtszámot viselő ausztrál Luke Schofield és Dévay próbáltak meg közösen megszökni, az utolsó kerékpáros körökre sikerült is tekintélyes előnybe kerülniük. Megannyi világklasszis futó volt a mezőnyben, ezért minden másodpercre szükségük volt. Dévay öt kilométernél még vezetett, ami az őszi-téli sérülése fényében több mint bravúros teljesítménynek számít. Azonban a második körben légzési nehézségei támadtak és a hasa is elkezdett görcsölni, ezért vissza kellett vennie a tempóból, a 18. helyen ért célba az 56 tagú mezőnyben. Nála 24 másodperccel hamarabb, a 13. pozícióban befutva jött be Bicsák Bence.
"Az volt a kitűzött célom, hogy az úszásnál az élvonalban végezzek, majd a kerékpározás során ne rejtőzködjek, hanem okosan helyezkedjek el. Futásban pedig harmincegy perc alatt szerettem volna teljesíteni a tíz kilométert, végül 30:26-os időt futottam, amiért nagyon elégedett vagyok - mondta a verseny után Kropkó Márton. - Sajnos az egész héten gyenge volt az alvásom, és az edzéseken is magas pulzussal küzdöttem, de próbáltam bízni magamban, hiszen a nehézségek ellenére egy remek edzésblokk van mögöttem. Úgy érzem, hogy nem lógtam ki a mezőnyből, még ha a legtöbb versenyzőnél fiatalabb is vagyok. Külön öröm számomra, hogy sikerült legyőznöm a kanadai Mathis Beaulieu-t, aki két éve junior világbajnoki bronzérmes volt."
A Kropkó testvérek számára ez a szombati nap valóban felejthetetlen élményt nyújtott. Márton testvére, Kropkó Márta, aki szintén részt vett a hölgyek versenyében, a saját megmérettetése előtt egy rendkívül inspiráló ötlettel segítette őt, amely később meghatározó szerepet játszott az eredményeik alakulásában.
Márti azt javasolta, hogy ne azonnal a maximális tempóval kezdjem a futást, hanem inkább figyeljem a saját ritmusomat. Ez végül kifejezetten előnyös döntésnek bizonyult, mivel az első kilométert a többiek 2:42-es sebességgel teljesítették. Az első időmérő pontnál csupán a huszonegyedik helyen álltam, de onnantól kezdve folyamatosan felzárkóztam, és egyesével kezdtem megfogni az előttem haladókat - mesélte Márton a férfiverseny futásának izgalmas menetéről.
Kropkó Márta, aki közvetlen közelről figyelhette meg öccse lenyűgöző teljesítményét, így nyilatkozott: „Fantasztikus érzés volt számomra, egyben kicsit megható is, hogy a testvérem is részt vett a vk-viadalon. Még különlegesebb, hogy mindketten ilyen eredményesen szerepeltünk.”
Alapvetően ritkán fordul elő, hogy a fiúk kezdik a versenyt, és mi, lányok követjük őket. Személy szerint jobban kedvelem, ha mi indulunk előbb, mert így a verseny után lehetőségünk van szurkolni a fiúknak. Most viszont igazán felemelő élmény volt látni, hogy Marci mennyire ügyesen teljesített. Ez nekem is extra motivációt és energiát adott.
Aztán nem sokkal később ő maga is megmutatta fantasztikus képességeit, szinte végig az élmezőnyben úszott, másodikként jött ki a vízből, de elképesztően szoros volt a verseny. A futamot megnyerő orosz Valentina Riasova és a hetedik Ainsley Thorpe között alig 17 másodperc volt a különbség, és Márti is fél percen belül tudott maradni.
"Reálisnak ítéltem a top tíz elérését, de nem számítottam rá, hogy ekkora tömeg alakul ki. A verseny alakulását figyelve meglepett, hogy sikerült bejutnom. Reméltem, hogy összejöhet egy kisebb szökés, és egy szűk csoporttal tudunk elsőként leszállni a kerékpárról. Sajnos, annak ellenére, hogy jól úsztam és próbáltam ösztönözni a lányokat, nem igazán akartak együttműködni, így a futás előtt minket is utolértek. Az Abu-Dzabi óta eltelt három hónapban anyával teljesen újraértékeltük a futásomat, majd újjáépítettük azt. Talán most érett be ennek a munkának a gyümölcse" - mondta a fiatal, aki testvéréhez hasonlóan életrekordot futott, 34:47 perces idővel.
Az utóbbi időszakban a sok edzés mellett az egyetemi élet is hozott némi stresszt, de ő remekül helytáll az iskolapadban is. Két hét múlva pedig már Szamarkandba készül, ahol egy újabb világkupaverseny vár rá. Eredetileg a pamplonai aquatlon Európa-bajnokság is szerepelt a tervei között, de ezt még alaposan mérlegelik, hiszen "három hét versenyzés, két ázsiai olimpiai távú megmérettetéssel, elég megterhelő lenne."
Bicsák Bence a 13. helyezéssel zárta a versenyt, és bár az eredmény csalódást okozott számára, mégis büszke arra, ahogyan teljesítette a megmérettetést.
Egy kicsit átfogalmaztam a szöveget, hogy egyedibb legyen: "A verseny során rendkívül agresszíven léptem fel, mindent beleadtam a támadásaimba. Sajnos ez a taktika most nem hozta meg a várt eredményeket, de bízom benne, hogy legközelebb sikerrel járok. Az úszás rendkívül megterhelő volt, végig a mezőny végén helyezkedtem el. Megfeszítettem az erőmet, hogy ne veszítsem el a kapcsolatot a többiekkel, de az utolsó három-négyszáz méteren már komoly küzdelmet folytattam, a depóban pedig képtelen voltam tartani a lépést a többiekkel. A kerékpározást is hátrányból kezdtem, két-három emberrel a vezető csoport mögött. Mindent megpróbáltam, hogy utolérjem őket, de az első két kör annyira kimerített, hogy alig bírtam végigcsinálni. Szerencsére a hátsó vonalban haladókkal együtt sikerült húsz kilométernél felzárkóznom az élmezőnyhöz, és innentől kezdve a futásra való pihenésre összpontosítottam. Az első kilométerek a futás során jól alakultak, de három-négy kilométer után mintha teljesen kifogytam volna az energiából, és onnantól kezdve csak szenvedés volt az egész, így visszaestem. Az Abu-Dzabi óta eltelt időszakban rengeteget edzettem, és részt vettem egy versenyen Portugáliában is, ahol sajnos defektet kaptam, pedig fontos lett volna, hogy pontokat szerezzek, akárcsak most. Jövő hét végén Jokohamában versenyzek, igyekszem összeszedni magam addigra, és meglátjuk, hogy a pontok tükrében mennyire kell majd átgondolnom az évem."
Dévay Márk az első 2025-ös versenye után megosztotta gondolatait, hangsúlyozva, hogy tavaly februárban is még a sérülésével küzdött. Ennek tükrében, bár nagyon örült volna a szezon kezdetének, a versennyel kapcsolatos elvárásai nem voltak túl magasak.
Apával és Zsombival néhány edzést szokatlan módon közelítünk meg, és kíváncsi voltam, hogyan teljesítek. Az úszás során jól ment a dolog, ahogy azt megszoktam, vezettem a mezőnyt, és sikerült szétszedni a csapatot. A kerékpározás elején ígéretesen indult a szökés, de később sajnos nem volt elég erőm, így utolértek. Ezt követően még próbálkoztam egy másik versenyzővel elmenni, ami kicsit merész húzás volt. Futáskor az első kör élvezetes volt, de a másodikban nehezen ment a levegővétel, és a hasam is görcsölt, ami megnehezítette a dolgomat, pedig a lábaim még bírhatták volna a tempót. Kína egészen kellemes hely, habár a levegő minősége az utóbbi napokban nem volt a legjobb. Viszont alapvetően tetszik a chengdui pálya, az aszfalt pedig kiváló, itthon is ilyen körülményekre lenne szükségem. A jokohamai WTCS-verseny előtti bemelegítés remekül szolgálta a felkészülésemet.