Az Egyesült Államok vámokat vezet be Kanadára, Mexikóra és Kínára.

Tíz százalékkal esett a bitcoin jegyzése, elemzők szerint a lejtmenet összefüggésben állhat a különvámok bevezetésével.
Az Egyesült Államok keddtől bevezeti a korábban bejelentett különvámokat Kanadával, Mexikóval és Kínával szemben - mondta Donald Trump újságíróknak a Fehér Házban. Az amerikai elnök kifejtette, hogy nincs mozgástér további tárgyalásra Kanadával és Mexikóval, a 25 százalékos különvám keddtől érvénybe lép.
Az elnök Kína kapcsán egy újabb 10%-os büntetővám bevezetésének lehetőségét vetette fel, hangsúlyozva, hogy a jövőbeli, hasonló lépések Kína reakcióitól függenek. Donald Trump kifejtette, hogy további vámok bevezetése akkor válhat szükségessé, ha Kína a valutájának leértékelésével próbálná semlegesíteni az amerikai gazdasági intézkedések hatásait.
Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy a három ország által érintett jelentős mennyiségű fentanil csempészete áll a büntetővámok bevezetésének hátterében. Ez a veszélyes drog túlnyomórészt Kínából származik, és Mexikón, valamint Kanadán keresztül jut el az Egyesült Államok területére. Január végén az elnök már bejelentette a vámok bevezetését, amelyet február elején 30 napra felfüggesztett.
Donald Trump megerősítette, hogy április 2-tól az Egyesült Államok bevezeti a korábban bejelentett viszonossági alapú vámokat. Ez azt jelenti, hogy minden kereskedelmi partnerével szemben olyan mértékű vámot fog alkalmazni, amilyet az adott ország az amerikai termékekre kivetett. Trump a vámokat egy gyors és hatékony megoldásnak tekinti a kereskedelmi mérleg egyensúlytalanságának orvoslására, ugyanakkor megemlítette, hogy léteznek más lehetőségek is, például külön kereskedelmi megállapodások formájában.
Az elnök szintén hétfőn közösségi médiaoldalán az amerikai mezőgazdasági termelőknek szóló üzenetet tett közzé, amiben a termelés felfuttatására ösztönzi őket. "Álljanak készen arra, hogy nagyon sok mezőgazdasági terméket állítsanak elő az Egyesült Államokon belüli értékesítésre. A vámokat bevezetjük a kívülről érkező termékekre április 2-án" - fogalmazott a Truth Social oldalán Donald Trump.
Kedden kora reggel a bitcoin árfolyama 10%-os csökkenést mutatott, és 83 ezer 598 dolláron zárta a napot a világ vezető kriptotőzsdei platformján, a Binance-on. Elemzők véleménye szerint a legfrissebb árfolyamesés összefüggésben lehet a nemrégiben bevezetett különvámokkal.
A keddtől érvényes amerikai intézkedés már hatott a New York-i tőzsde hétfői kereskedésének a hangulatára is. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 1,48 százalékkal, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 2,64 százalékkal csökkent.
Kedden reggel a kőolaj ára csökkenésnek indult, ami a OPEC+ hétfői termelésnövelési döntésének, valamint a kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmaknak volt betudható. Az Egyesült Államok által Kanadával és Mexikóval szemben bevezetett új vámok, valamint a kínai termékekre kivetett pótlólagos vámtarifák életbe léptetése tovább fokozza a feszültséget a globális piacon.
Kedden, nem sokkal fél nyolc előtt, az északi-tengeri Brent olajfajta ára 48 centtel (0,67 százalék) csökkent, és 71,14 dolláron stabilizálódott. Az OPEC+ tagállamai, akik korábban önként vállalták az olajkitermelés korlátozását, hétfőn megerősítették, hogy áprilistól fokozatosan növelni fogják a kitermelést.
Az olajpiacot jelentős mértékben befolyásolja az Egyesült Államok vámpolitikája, különösen Kanadával, Mexikóval és Kínával kapcsolatban. Az aggodalmak egyre nőnek, mivel a válaszlépések fokozhatják a kereskedelmi háború kockázatát. Ez nem csupán az amerikai gazdaságot érintheti kedvezőtlenül, hanem a globális gazdasági növekedés kilátásait is súlyosan befolyásolhatja, ami végső soron az olajkereslet csökkenéséhez vezethet.
A kanadai miniszterelnök, Justin Trudeau határozottan reagált az Egyesült Államok legújabb döntésére, kijelentve, hogy azonnali megtorló intézkedésekkel fog válaszolni. Trudeau hangsúlyozta, hogy nem fogja eltűrni ezt a tisztességtelen lépést, és 25 százalékos vámot vezet be 155 milliárd kanadai dollár értékű amerikai termékre.
A kanadai kormányfő nyilatkozatában kifejtette, hogy az ellenvámok bevezetése fokozatosan történik: március 4-én 30 milliárd dollár értékű árucikket érintenek, majd 21 nappal később további 125 milliárd dollárnyi termék kerül a célkeresztbe.
Kiemelte, hogy a kanadai vámok addig lesznek érvényesek, amíg az Egyesült Államok nem dönt úgy, hogy eltörli a saját intézkedéseit.
A kínai kereskedelmi minisztérium reagálva az amerikai lépésekre, bejelentette, hogy március 10-től 10-15 százalékos vámot fog bevezetni az Egyesült Államok mezőgazdasági termékeire.
Az Egyesült Államokból érkező csirke, búza, kukorica és gyapot esetében egy 15%-os vám terheli az importot. Ezen felül, a cirok, szójabab, sertéshús, marhahús, gyümölcsök, zöldségek és tejtermékek további 10%-os vámjával is számolni kell.
A kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy 15 amerikai céget is hozzáadtak az exportellenőrzési listához.