Olaf Scholz német kancellár bizalmi szavazás kiírását kérte saját maga ellen. A döntés mögött politikai feszültségek és a kormányzati stabilitás megőrzésének szándéka áll.


Olaf Scholz német kancellár szerdán hivatalosan is benyújtja a parlamentnek a bizalmi szavazás megtartására vonatkozó kérvényét – értesült a Reuters. A szociáldemokrata, liberális és zöld pártok alkotta törékeny koalíció novemberben szétesett Németországban. A bizalmi szavazás elengedhetetlen lépés ahhoz, hogy a szükségessé vált előrehozott választásokat lebonyolíthassák.

A december 16-ra kitűzendő szavazást Scholz kancellár várhatóan elveszíti, mivel kormánya már nem rendelkezik a szükséges többséggel. A kancellár az ellenzékkel, már meg is állapodott abban, hogy az előrehozott választásokat február 23-án tartják meg, vagyis rövid választási kampányra készülnek Németországban.

Jelenleg az ellenzéki konzervatívok tűnnek a győzelem legfőbb esélyeseinek: egy legutóbbi hétfőn publikált közvélemény-kutatás adatai alapján a szavazók 31 százalékának támogatására számíthatnak.

A szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (ADF) jelenleg 18%-kal követi a vezető pártokat, míg Olaf Scholz szociáldemokratáinak (SPD) támogatottsága 17%-ra tehető. A Zöldek 13%-kal szerepelnek a felmérésekben. Az FDP, a liberálisok, és az újonnan alakult Sahra Wagenknecht Szövetség egyaránt 4%-ot tudhat magáénak, de mivel a parlamentbe jutáshoz szükséges küszöb 5%, mindkét párt eléggé nehéz helyzetben van.

Elemzők ezzel együtt arra figyelmeztetnek, hogy a közvélemény-kutatások gyorsan változhatnak, mivel a választók kevésbé hűségesek a pártokhoz, mint korábban. A 2021-es választási kampányban a konzervatívok például néhány hónap alatt csúsztak vissza a második helyre. A konzervatívok esélyeit ronthatja, hogy kancellárjelöltjük, Friedrich Merz hajlamosnak a bakikra és lobbanékony embernek tartják, ezek a tulajdonságok pedig hozzáértők szerint nem feltétlenül segítik a választási kampányának eredményességét.

Related posts