Az Egyesült Államok drámai módon elvetette a gázai békehatározatot, és a kudarc hátterében egyetlen szó állhatott.
Az Egyesült Államok ismét vétót emelt az ENSZ Biztonsági Tanácsában a gázai tűzszünetre felszólító határozat ellen. A döntés hátterében az áll, hogy Washington szerint a javaslat nem kapcsolta össze kellőképpen a harcok beszüntetését a túszok szabadon bocsátásával - jelentette a Times of Israel.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagjai által benyújtott határozattervezet sürgette a Gázai övezetben egy "azonnali, feltétel nélküli és tartós tűzszünet" bevezetését, és követelte az "összes túsz azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását". Ezzel szemben az Egyesült Államok úgy vélte, hogy a javasolt intézkedések nem felelnek meg az ő elvárásaiknak.
Egy névtelenséget kérő magas rangú amerikai tisztviselő a szavazás előtt kijelentette: "Mint azt már sokszor kijelentettük, egyszerűen nem tudunk támogatni egy olyan feltétel nélküli tűzszünetet, amelynek nem előfeltétele a túszok szabadon bocsáltása."
A jelek alapján úgy tűnik, hogy Washington számára a fő probléma az volt, hogy a határozat a "tűzszünet és túszcserét" helyezte előtérbe, nem pedig a "túszcserét, majd tűzszünetet" sorrendet.
Az amerikai álláspont mostani változása jelentős eltérést mutat a korábbi, hasonló szavazásokhoz képest. Márciusban Washington még tartózkodott egy olyan határozattól, amely szintén azonnali tűzszünetet és a túszok szabadon bocsátását követelte. Akkoriban az Egyesült Államok úgy ítélte meg, hogy a határozat szövegezése elegendő ahhoz, hogy ne gyakoroljon vétót.
A legújabb határozattervezet szerkezete hasonlított a márciusi változatra, hiszen egyetlen mondatban foglalta össze a tűzszünettel és a túszok szabadon bocsátásával kapcsolatos követeléseket. Az amerikai ENSZ-képviselet nem adott választ arra a kérdésre, hogy mi állhatott a véleményük módosulásának hátterében.
Ez már a negyedik alkalom, hogy az Egyesült Államok megvétózta a biztonsági tanács határozatát az izraeli-hamászi konfliktus kezdetét követően. Júniusban ugyan sikerült elfogadni egy Washington által jóváhagyott határozatot, amely egy amerikai, egyiptomi és katari közvetítéssel előkészített tűzszüneti ajánlást támogatott, de sajnos ez sem hozta meg a várt eredményt a felek közötti megállapodás terén.