Dobszay János "Többségi komplexus" című művében a társadalmi identitás és a kisebbségi lét összetett kérdéseit boncolgatja. A szöveg mélyrehatóan vizsgálja, hogyan formálja a többségi társadalom a kisebbséghez tartozók önértékelését és identitását. A szer


Hogyan lehet, hogy egy tolnai szavazó voksa másfélszer értékesebb legyen, mint egy kőbányai választóé? Orbán Viktor ismét a saját érdekei szerint alakítja át a választási törvényeket. A magyar bíróságok függetlensége valóban veszélyben forog. A Matolcsy-klán pedig izgatottan figyeli, hogyan őrizheti meg hatalmas vagyonát. Ezen kívül egy különleges interjú Chuck Palahniukkal, a Harcosok klubja írójával. Ez a héten megjelenő HVG ajánlója.

Éppen tíz éve, hogy Orbán Viktor és felesége a Story magazinban olyan bennfentes információkat közölt közös életükről, amit alighanem ezerszer megbántak azóta. Ekkor osztotta meg Lévai Anikó a nyilvánossággal, hogy miután Orbán megtanult síelni, elindultak egy versenyen, amelyen a férjét megelőzve elsőként ért célba. Az eredményhirdetésre azonban Orbán már el is intézte, hogy külön férfi- és női kategória legyen, mert még a feleségének sem engedné, hogy legyőzze - árulta el a first lady.

2010 óta nincs olyan választás, amelyik előtt Orbán ne buherálná meg a játékszabályokat. Így történt ez legutóbb is az EP- és önkormányzati választások összevonásával és a fővárosi szabályok átírásával. Ez zajlik napjainkban - immár a 2026-os parlamenti megméretésre készülve - a választókerületi határok Fidesz számára előnyös átrajzolásával.

Magyarország rovatunkban arra is rávilágítunk, hogyan fonódik össze a bírósági dolgozók évek óta elhúzódó illetményemelése és az igazságszolgáltatás átalakítása a kormány politikai stratégiájában. A kormányzati hatalom érvényesülésének megkönnyítése érdekében a legfőbb ügyész megválasztásának szabályait is módosítják. Akármilyen személy is lép Polt Péter helyére, az intézményesített korrupcióval ő sem tudna érdemben szembenézni, hiszen Orbán Viktor annyira manipulálta a jogi kereteket, hogy a közvagyon magánosításáért is legfeljebb köszönet illeti őket.

Kérdés, a kormányfő kitartottjai közül ki meddig birtokolhatja az ebül szerzett jószágokat - teszi fel a kérdést Fókuszban rovatunk annak kapcsán, hogy a mesés vagyont összeharácsoló Matolcsy-klán esetében is beüthet a Simicska-effektus. Ám a távozó jegybankelnök és rokonsága alighanem erre is gondolt: magántőkealapokba rejtették a családi ezüstöt. A luxusingatlanok és -járgányok így gyorsan készpénzzé, mondjuk dollárrá tehetők.

Az amerikai valuta különben is csak addig számított fideszes körökben közellenségnek, amíg az ellenzéki sajtó és média is részesült ilyen támogatásban. Kikopni látszik viszont a kormánypropagandában használatos dollárbaloldal kifejezés a forgalomból. Donald Trump győzelmével esély nyílt arra, hogy Washington adott esetben ne csak politikai támogatással, hanem anyagilag is segítse a fennmaradását Orbán "szuverenista" rendszerének. Amely - mint Világ és Vélemény rovatunk romániai elnökválasztással foglalkozó írásaiból kiderül - kétélű fegyver.

Bukarest oroszbarát elnökjelölt TikTok-sztárjának sikeréhez nagyban hozzájárult az Orbánéktól ellesett brüsszelezés, migránsozás, ám az ezekhez társuló magyarellenesség megbosszulhatja magát.

Szellem rovatunk egy érdekes történelmi pillanatra emlékezik: a 35 évvel ezelőtti népszavazásra, amely négy igennel zárult. Ekkor mindössze néhány szavazat választotta el a rendszerváltás irányvonalának sorsát attól, hogy egészen más úton haladjon tovább. Vajon valóban ilyen véletlenszerűen dőlt el a jövőnk? Vagy a történelem hatalmas szövedékében mélyebb összefüggések rejlenek?

Ma is hasonló lakhatási válsággal néznek szembe a fiatalok, mint akkoriban, és - ahogy Simor András korábbi jegybankelnök írása megállapítja - a helyzet nem a kormányzati intézkedések ellenére, inkább azok következményeként állt elő.

Másik vendégszerzőnk, Karácsony Gergely főpolgármester most - mint választási matek szakértő - fedi fel az igazságot arról, hogy az a számítás, amely alapján a fővárostól két mandátumot vonnának el, még a jelenlegi helyzetnél is méltánytalanabb eredményhez vezetne. Ez azt jelenti, hogy egy tolnai szavazó szavazata másfélszer értékesebb lehet, mint egy kőbányai választóé.

"Éld túl, ez volt az elvárás" - ezt már Chuck Palahniuk, a Harcosok klubja regény írója mondja a gyerekkoráról - vele a műve alapján készült kultuszfilm bemutatásának huszonötödik évfordulója kapcsán beszélgettünk. Aligha az ő hibája, hogy a modern társadalom kritikájának szánt művéből sokan megragadtak a felszínnél, "harcosklubokat" alapítottak, holott épp azt akarta üzenni, hogy nem az erőszak(osság) a megoldás.

-

Related posts