Egyre nagyobb népszerűségnek örvend TikTokon a beanie sapkát viselő szektavezér, aki merész módon bejelentkezett mint az új pápa és Jézus Krisztus földi örököse.


Egyre nagyobb népszerűségnek örvend az Ahmadi Béke és Fény Vallása, más néven AROPL, amely egy iszlám alapú, világvége várásra fókuszáló közösség. A csoport vezetője, Abdullah Hashem, magát az új pápaként, valamint Mahdi és Jézus utódjaként is azonosítja - számol be róla a Vice. Jelenleg Angliában, egy régi árvaház falai között tevékenykedik a közösség, ahol Hashem arra ösztönzi a híveket, hogy adják el minden vagyonukat, beleértve otthonaikat is. Azt javasolja, hogy a befolyt pénzt és minden egyéb javukat ajánlják fel a közösség céljaira, amely a "divine state" megteremtését tűzte ki célul.

Az iszlám hiedelmek alapján az Ítélet Napja előtt egy különleges figura, a Mahdi, fog feltűnni, akinek küldetése, hogy véget vetjen az igazságtalanságnak és a zsarnokságnak. Ezzel egyidejűleg békét hoz a világra az apokalipszis küszöbén. Úgy tartják, hogy ő Mohamed próféta vérvonalából származik, és várhatóan Jézus második eljövetele előtt fog megjelenni.

Abdullah Hashem egy különleges háttérrel rendelkező egyiptomi-amerikai férfi, aki korábban dokumentumfilmek készítésére specializálódott. Munkásságának középpontjában az amerikai szekták leleplezése állt, amely témában számos figyelemfelkeltő alkotást hozott létre.

Hashem azóta egy fekete beanie sapkát viselő, karizmatikus szektavezér lett, aki magát a mahdi-nak hívja. Azt hirdeti, hogy aki csatlakozni akar hozzá, annak minden vagyonát neki kell átadnia. Állítása szerint nem csupán az új mahdi, hanem az új Jézus Krisztus is ő, és még "az új pápa" szerepét is magára vállalja. Szektájában az iszlám tanításait elegyíti különféle összeesküvés-elméletekkel, például az illuminátusokkal és a földönkívüliekkel, akik állítólag titokban manipulálják az amerikai elnököket. Követői úgy vélik, hogy Hashem különféle csodákat művel: gyógyít, és állítólag képes eltüntetni a Holdat is a szemük elől.

Szektájának mára már globális elérhetősége van, és folyamatosan növekvő népszerűségnek örvend a közösségi médiában. A szervezet több YouTube-csatornával és hét különböző nyelven elérhető tartalmakkal büszkélkedhet, emellett számos közösségi média fiókot is üzemeltet. Befolyása és elérése folyamatosan bővül, miközben továbbra is a társadalom marginális területein működik.

"Ennek a szövetségnek az elfogadása az egyetlen dolog, ami megment majd az emberiségre lecsapó büntetéstől" - mondta Hashem egy évértékelője során. "A COVID csak ennek a büntetésnek a kezdete és előjele volt. Még több járvány és betegség fog előtörni és rátok szabadulni."

Hashem szent írásai alapján, különösen "A bölcsek célja" című műben, a követők számára "kötelesség" adományozniuk a teljes jövedelmüket, csupán az alapvető megélhetési kiadások levonásával. Ezen kívül, a híveknek el kell adniuk házaikat vagy földjeiket, hogy támogassák az "isteni állam" megvalósítását célzó szent küldetést.

Egy korábbi követő a Vice-nak mesélte el, hogy az évek során minden megtakarítását Hashemnek ajánlotta fel, hogy támogassa az ügyet. Emellett új vállalkozások létrehozásába is belefogott, és egy jelentős, több mint 200 ezer dolláros, azaz több mint 68 millió forintos bankhitelt is felvett.

"Bíznom kellett abban, amit csinál" - emlékezett vissza.

Miután mindenét odaadta az ügy szolgálatába, a volt követő végül csatlakozott a Crewe városában működő csoporthoz, amely egy régi, műemléki védettség alatt álló árvaházban tevékenykedik. "Teljes alávetettséget követeltek tőlünk" - mesélte a korábbi tag.

"Amikor el akartam hagyni a helyszínt, váratlanul átvertek, és fenyegetéssel álltak elő."

Azok, akik gyökeresen átalakították életüket, hogy személyesen csatlakozzanak az AROPL-hoz, nyíltan kifejezik, hogy a szervezeten belüli sikerhez "alávetettség" szükséges. A Guardian által elemzett dokumentumok alapján akadt olyan híve, aki az esküvőjére kapott összes pénzét a közösségnek adományozta, míg mások 33 ezer fontot, azaz több mint 15 millió forintot juttattak a szervezet kasszájába.

Amikor a csoport tagjai túlzottan nagy igényeket támasztanak, gyakran szembesülnek a csalódással. "Jóságot hirdetnek, de a spirituális manipuláció mindennapos jelenség" - osztotta meg tapasztalatait egy másik, korábbi követő. "Folyton azt kérték, hogy mindent áldozzunk fel a nemes cél érdekében, ám amikor mi magunk kerültünk nehéz helyzetbe, elutasítottak minket. Semmi kegyelem nem maradt a saját közösségük iránt."

Kérdések merültek fel az AROPL helyi üzleti érdekeltségeivel kapcsolatban az Egyesült Királyságban, különösen figyelembe véve, hogy más országokban, ahol a szekta jelen van, vitatható tevékenységekkel vádolták őket. Jelenleg a szervezet az Egyesült Államokban van nyilvántartva, és 2023-ban 4,5 millió dolláros, vagyis több mint másfél milliárd forintos vagyont jelentett be.

Hashem csoportja eredetileg Egyiptomban alakult meg, de az arab tavasz eseményei után, 2017-ben Svédországba költöztek. Ott a hatóságok razziát tartottak náluk, és a közösséget szektának minősítették. Ezt követően az Egyesült Királyságba vándoroltak, ahol jelenleg több mint százan élnek együtt Hashemmel egy régi árvaházban. A közösség tagjai között családok is találhatók, akik gyermekeiket otthon oktatják, így fenntartva a közösségi szellemet és a hagyományokat.

Hashem figyelmeztette híveit a hagyományos oktatás káros hatásaira, és arra buzdította őket, hogy "tartsák szem előtt az otthoni tanulásra vonatkozó törvények előnyeit". Nemrégiben ezt osztotta meg követőivel:

"Nem vagy képes teljes mértékben kontrollálni, hogy mi zajlik a gyermeked körül, amikor olyan emberekkel találkozik odakint, akiket nem ismersz."

Többek között a crewe-i központ korábbi lakói is aggodalmukat fejezték ki az ott élő gyermekek jóléte és oktatása miatt. A Cheshire East megyei tanács szociális szolgálata eddig kétszer is nyomozást indított a csoport vagy a gyerekek ügyében, azonban nem találtak olyan bizonyítékokat, amelyek alapján bármilyen intézkedés szükséges lett volna.

A csoport YouTube és TikTok csatornáján több olyan videó is fellelhető, ahol gyerekek osztják meg tapasztalataikat Hashem csodálatos tetteiről. Egy 16 éves fiatal például "apjának, imámjának és Istenének" hívja Hashemet. Egy másik felvételen egy általános iskolás kislány mesél arról, hogyan gyógyította meg Hashem csodás módon a hasfájását. Az anya elárulja, hogy először fontolóra vette, hogy orvoshoz vigye a lányát, de végül úgy döntött, hogy inkább vallási vezetőhöz fordul segítségért.

"Eljutottam oda, hogy azt gondoltam, rendben, most már tényleg orvoshoz kell vinnem" - mondta az anya. Miután azonban látott egy videót, amin Hashem állítólag kézrátétellel meggyógyított egy férfit hasfájásból, inkább arra kérte a vallási vezetőt, hogy ugyanígy kezelje a lányát.

Azok a követők, akik nem tudnak személyesen csatlakozni a crewe-i csoporthoz, rendszerint közösségi média platformokon osztanak meg videókat, amelyekben hűségesküt tesznek "a Mahdinak".

A csoport több országban is szembesült már zaklatással és üldöztetéssel, különösen Algériában, Malajziában és Törökországban, ahol nézeteiket eretnekségnek tekintik. Az Amnesty International és más jogvédő szervezetek bírálták az AROPL-tagok üldöztetését és bántalmazását, amit az ENSZ szakértői is "üldözött vallási kisebbségnek" neveztek.

Az AROPL megfogalmazása szerint a csoport egy "békés és progresszív vallás", amely elkötelezett a nemek közötti egyenlőség és az egyetemes emberi jogok mellett. Emellett jellemzője, hogy "átlátható és befogadó", tagjait tisztességgel és méltósággal kezeli, amit számos ember tapasztalata is alátámaszt.

"Találkozni Isten emberével, személyesen" - meséli az egyik tanítvány a Hashemmel való találkozása után. "Ez olyan élmény, amit szavakkal nehezen lehet visszaadni; mégis, ez volt életem legszebb pillanata, amit örökre magamban fogok őrizni." Hozzátette: "Számomra ő most a világ legfontosabb személye."

Be Scofield szektaszakértő és független újságíró szerint azonban a csoport minden kritériumnak megfelel, hogy szektának nevezzük:

Közben a keresztény YouTube-közösségben egyre inkább elterjedtek olyan videók, amelyekben emberek hevesen vitatkoznak arról, hogy vajon Hashem antikrisztusként értelmezhető-e, és milyen káros hatásai lehetnek a tevékenységének a hívők számára.

"Vagy egy tévképzetekkel harcoló szektavezér, vagy az antikrisztus megtestesülése, vagy talán tényleg az, akinek vallja magát, és őszintén beszél." – mondja egy vendég a Ward Radio Show-ban. "Most azt hirdeti, hogy ő az iszlám kiválasztottja, és a YouTube-on sok protestáns és keresztény teljesen fel van háborodva, azt állítva, hogy ő az antikrisztus. Ráadásul ő is tudatosan játszik ezzel a mémes jelenséggel: a pulpitus mögött áll, a kamera alulról veszi, piros háttérrel és fekete öltözetben."

A csoport tagjait online fenyegetések érték, és voltak olyanok is, akik fizikai erőszakkal próbálták megijeszteni Hashemet és követőit. A szervezet jogi csapata által benyújtott dokumentumok alapján az elmúlt két év során többször is kísérletet tettek arra, hogy behatoljanak a crewe-i központjukba.

A szervezet a VICE-nek tett nyilatkozatában így fogalmazott:

Related posts