A szlovák róka és mormota közötti konfliktus egyre inkább elmélyül, és a helyzet súlyosbodik. A két állatfaj közötti rivalizálás nem csupán a természetes élőhelyeikért folytatott harc, hanem egyben a túlélésükért vívott küzdelem is. A mormoták, akik a heg

Az utóbbi időszakban a Magas Tátra magasabban fekvő területein egyre gyakoribbá váltak a rókák, amelyek már komoly fenyegetést jelentenek az ott élő, endemikus havasi mormoták populációjára. Ezt a megállapítást a Tátrai Nemzeti Park (TANAP) felügyeleti szervének legújabb jelentése tartalmazza, amely konkrét lépéseket javasol a helyzet javítása érdekében.
A havasi mormota a mókusfélékhez tartozik, 40 és 80 centi közötti, akár 8 kilós is lehet. Veszélyeztetett faj, kizárólag az európai kontinensen él, ma már csak az Alpokban, a Nyugati-Kárpátokban, a Tátrában, illetve újratelepítést követően a Pireneusokban.
Az egyik alfaj kizárólag a gyönyörű Tátrában található, ahol a becslések szerint néhány száz és ezer közötti egyed él. A TANAP felügyeleti szerve szerint azonban ennek az állománynak egy része a rókák számának növekedése miatt veszélybe került.
Miért is szaporodnak el a rókák a környékünkön? A válasz egyértelműen az emberek tevékenységére vezethető vissza. A városok és falvak közelében élő rókák könnyebben hozzáférnek az élelemhez, hiszen az emberek által elhagyott ételmaradékok és a turisták által nyújtott csemegék bőséges forrást jelentenek számukra. Ennek következtében olyan területeken is megjelennek, ahol korábban sosem láthattuk őket, ezzel pedig új, izgalmas dinamizmust hoznak a helyi ökoszisztémába.
A jelentés rámutat, hogy a havasi mormotákra nézve többféle kedvezőtlen következmény is adódik. "Amikor a mormoták felébrednek téli álmukból és elhagyják kuckóikat, könnyű prédává válnak a nagyobb ragadozók számára. Bár a rókák jelenléte nem jelent közvetlen fenyegetést a faj fennmaradására, mégis jelentős mértékben csökkentheti az állományukat" - nyilatkozta Nina Obzutová, a Tanap felügyeleti szervének képviselője.
Egy másik aggasztó tényező, hogy a rókák olyan parazitákat hordozhatnak, amelyek más állatfajokat is fenyegetnek, sőt, az emberi egészségre is kockázatot jelenthetnek. A helyzet kezelésére a szakértők azt tervezik, hogy a Kő-pataki-tó környékén élő rókák populációját befogják, és egy alacsonyabb fekvésű területre helyezik át, ahol már nem okoznak problémát a havasi mormoták számára. (MTI)