Először sikerült megörökíteni egy csillagot, amely galaxisunk határain túl található | 24.hu


A történelem során először készült fénykép egy, a galaxisunkon kívüli csillagról - számolt be róla a The Guardian. Egészen mostanáig a Tejútrendszeren túli csillagok csupán apró fénypontoknak látszódtak, még távcsővel nézve is, az Európai Déli Obszervatórium csillagászainak mostani fotóján viszont korábban példátlan részletességgel szerepel egy ilyen távoli objektum.

Egy friss kutatás eredményei alapján felfedték, hogy a csillag, amelyről szó van, a WOH G64 nevet viseli, és körülbelül 160 ezer fényév távolságra található tőlünk, a Nagy Magellán-felhő nevű törpegalaxisban. A szakértők úgy vélik, hogy a WOH G64 a galaxis legnagyobb csillaga lehet. Ez a hatalmas égitest a vörös óriások csoportjába tartozik, és átmérője 2000-szerese a Napénak. Hiába impozáns mérete, a csillag megfigyelése rendkívül nehéz feladat volt. A távolság miatt ez olyan kihívás, mintha egy Holdon sétáló űrhajóst próbálnánk megfigyelni.

Dr. Keiichi Ohnaka asztrofizikus elárulta, az égitest körül észleltek egy tojás alakú képződményt, amelyet bábnak neveznek. Elmondása szerint ez izgalmas felfedezés, a báb ugyanis arra utalhat, hogy a csillag haldoklik, vagyis hamarosan felrobbanhat és szupernóvává válhat.

A kutatók úgy vélik, hogy az elmúlt tíz év során a csillag leválasztotta külső rétegét, amelyből egy lenyűgöző, gáz- és porfelhőből álló báb formálódott körülötte.

A megfigyelés rendkívüli jelentőséggel bír, hiszen noha a szupernóváknak már többször is tanúi voltak, a tudósok számára eddig sosem adódott alkalom arra, hogy olyan csillagot lássanak, amely ilyen különleges módon jelezte a közelgő pusztulását.

Related posts