Eltörlik azt a törvényt, amely hét évvel ezelőtt hatalmas indulatokat váltott ki.


Molnár Anikó merész és szokatlan bejelentést tett: bár gyermekvállalásról nem álmodik, az intim piercing gondolata még mindig vonzza.

Október végén Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes benyújtott egy salátatörvény-javaslatot, amely az egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális törvények módosítását célozza. Ez a javaslat két héttel követi egy korábbi indítványt, amely a reformok elfogadását célozza, cserébe az Erasmus és Horizont programok helyreállításáért, amit az Orbán-kormány az Európai Bizottság és a tagállamok elé terjesztett.

A 80. paragrafus több olyan jogszabály részletét említi, amelyek a salátatörvény elfogadása után érvényüket vesztik. A felsorolásban megtalálható a nemzeti felsőoktatási törvény 76. paragrafusának a) pontja is, amely a Lex CEU néven ismert jogszabályra utal - hívta fel a figyelmet a 24.hu.

Ez a következőképpen fogalmaz:

Magyarország területén az Európai Gazdasági Térséghez nem tartozó, külföldi székhellyel rendelkező felsőoktatási intézmények csak akkor végezhetnek oklevél kiadására jogosító képzéseket, ha (...) a Magyar Kormány és a külföldi intézmény székhelye szerinti ország Kormánya között a felsőfokú végzettségek és fokozatok elismeréséről szóló nemzetközi megállapodás jött létre.

A 2017-ben elfogadott, majd később eltörölt jogszabály célja az volt, hogy megnehezítse a Soros György által létrehozott Közép-Európai Egyetem (CEU) működését Magyarországon. Hosszas egyeztetések után a CEU végül úgy döntött, hogy a képzései jelentős részét Bécsbe helyezi át, így csupán a könyvtár, az OSA archívum és a Demokrácia Intézet maradtak Budapesten.

Az Európai Bíróság 2020-ban megállapította, hogy az említett passzus, amelyet most elviekben eltávolítanának a felsőoktatási törvényből, ellentétes az uniós normákkal. Az érintett lap viszont még nem kapott választ arra a kérdésre, hogy a kormány ténylegesen az EU által támasztott követelmények hatására döntött-e a Lex CEU eltörlése mellett.

Related posts