Eltörölnék a home office-t? Íme Donald Trump reformjavaslatai!
Elon Musk és Vivek Ramaswamy, a felálló kormányzati hatékonyságért felelős hivatal (DOGE) két prominens vezetője, nemrégiben egy véleménycikket publikáltak a Wall Street Journalban, amelyben részletezik, hogyan tervezik visszanyesni az amerikai szövetségi kormányt. Állításuk szerint a Legfelsőbb Bíróság korábbi, valamint a jövőre vonatkozó várakozásaik alapján kívánják csökkenteni az állami szabályozásokat, és jelentős megtakarításokat elérni. E cél érdekében a bürokratikus munkatársak létszámát is mérsékelni kívánják, amelyhez a távmunka, vagyis a home office alkalmazásának megszüntetése is hozzájárulhat.
Elsősorban arra helyezzük a hangsúlyt, hogy ahelyett, hogy új törvények bevezetésére törekednénk, a már létező jogszabályok keretein belül valósítsunk meg végrehajtói intézkedéseket a változások előmozdítása érdekében.
Képzeljük el, hogy két üzletember, Péter és András, beszélget egy kávézóban a legfrissebb jogi fejleményekről. Péter az első szót kapja: — András, nem tudom, hallottad-e a West Virginia v. Környezetvédelmi Ügynökség ügy kapcsán hozott döntést, ami tavaly történt? A Legfelsőbb Bíróság egyértelműen kimondta, hogy az ügynökségek nem hozhatnak döntéseket komoly politikai vagy gazdasági kérdésekben anélkül, hogy a Kongresszus kifejezett felhatalmazását megkapnák. Ez hatalmas előrelépés, hiszen ezzel visszaállítják a hatalmi ágak közötti egyensúlyt! András bólint, majd reagál: — Igen, Péter, és ez a tendencia tovább folytatódik a Loper Bright v. Raimondo ügyben is, amelyet idén tárgyaltak. A bíróság megsemmisítette a Chevron-doktrínát, ami azt jelenti, hogy mostantól a szövetségi bíróságok nem támaszkodhatnak az ügynökségek jogértelmezésére vagy szabályozási hatáskörére. Ez valóban új fejezetet nyit a közigazgatási jogban, hiszen az ügynökségek hatásköre jelentősen csökkenni fog. Péter elgondolkodik: — Valóban, András, ezek a döntések alapjaiban változtathatják meg az üzleti környezetet. Az ügynökségek eddigi, szinte korlátlan hatalmát most sokkal szigorúbb keretek közé szorítják. Az ilyen precedensek következményei hosszú távon érezhetők lesznek a gazdaságban.
Szerintük mindez arra enged következtetni, hogy a szövetségi szabályozások túllépik az alkotmányban rögzített hatáskörüket.
A páros szerint nem igaz, hogy a regulációk elnöki rendelettel történő visszavonása ugyancsak végrehajtói túlkapásnak minősülne, épp ellenkezőleg, a túlterjeszkedést számolná fel.
A tömeges elbocsátások témájában Musk és Ramaswamy véleménye szerint az elnöknek joga van elrendelni a szövetségi munkavállalók leépítését, vagy akár az ügynökségek Washington D.C.-n kívüli áthelyezését, ami önkéntes távozásokra ösztönözheti őket. Kiemelik, hogy "ha a szövetségi alkalmazottaknak heti öt napot kellene az irodában tölteniük, az önkéntes lemondások tömeges megjelenését vonná maga után, amit mi kifejezetten támogatunk."
Ha a szövetségi alkalmazottak úgy döntenek, hogy nem lépnek be a munkahelyükre, akkor az amerikai adófizetők ne vállaljanak felelősséget azért, hogy a Covid idején kialakult otthonmaradási privilégiumért pénzt adjanak nekik.
A DOGE vezetői nagy esélyt látnak arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság megsemmisíti majd az 1974-es zár alá vételi törvényt, ami korlátozza az elnök mozgásterét abban, hogy megtagadja a Kongresszus által előírt kiadások végrehajtását.
Trump erre hivatkozva elutasíthat bizonyos kiadásokat, ám anélkül is észlelnek lehetőségeket a költségek csökkentésére:
A szövegben szereplő számadatokat és témákat egyedi módon fogalmazva így alakíthatjuk át: A kvázi közszolgálati média éves költségvetése eléri az 535 millió dollárt, míg a nemzetközi szervezetek támogatására évente 1,5 milliárd dollárt különítenek el. Ezen kívül a családtervezés előmozdításáért felelős Planned Parenthood is jelentős támogatásban részesül, ami közel 300 millió dollárt jelent évente.
A döntő választási felhatalmazással és a Legfelsőbb Bíróság 6-3-as konzervatív többségével a DOGE-nak történelmi lehetősége nyílik a szövetségi kormányzat strukturális leépítésére
Ramaswamy gondolatai összefonódnak Musk víziójával, aki a SpaceX és a Tesla mögött áll, és a világ leggazdagabb embereként ismert. A két férfi felkészült a washingtoni lobbiérdekek ellentámadására, de magabiztosan várják a győzelmet. Projektjük, amelyet a legkiválóbb születésnapi ajándéknak tartanak, várhatóan 2026. július 4-én ér véget, az Egyesült Államok függetlenségi nyilatkozatának 250. évfordulóján.