Európa fagyos kincsei válságos helyzetben: Norvégia utolsó gleccsereit mesterséges hóval igyekeznek megóvni a globális felmelegedés hatásaitól.


A Galdhopiggen hegyén található gleccserek évente körülbelül egy métert olvadnak, és ha a tendencia folytatódik, a következő nyolc év során teljesen eltűnhetnek. A jégformációk megóvása érdekében évente több százezer köbméter mesterséges havat szükséges előállítaniuk, hogy ellensúlyozzák a globális felmelegedés hatásait.

Nyolc éven belül teljesen elolvadhatnak a norvég hegyek gleccserei. Az olvadás folyamatának lassítása érdekében a hatóságok műhóval kívánják befedni őket - számolt be róla az NRK.

Per Arne Vole, a Galdhopiggen hegy csúcsán elhelyezkedő síközpont vezetője kijelentette, hogy évente 700 ezer köbméter mesterséges havat kell termelniük, mivel a gleccser évente körülbelül egy métert veszít a tömegéből.

Kétségtelenül furcsa ellentmondás, hogy ebben a Galdhopiggen alatt fekvő régióban havat kell előállítanunk, de sajnos ez a jelenlegi helyzet. Az én időm alatt már 17 méterrel csökkent a jég vastagsága ott, ahol most állunk. Ha nem alkalmazunk mesterséges havat, nyolc év múlva valószínűleg nyoma sem marad a gleccsernek.

- mondta Per Arne Vole.

Rune Strand Odegard, a Norvég Tudományos Egyetem (NTNU) kutatója kiemelten támogatja a kezdeményezést, hangsúlyozva, hogy jelenleg nem áll rendelkezésre más alternatíva. Ugyanakkor megjegyzi, hogy a jelentős mennyiségű mesterséges hó előállítása csupán elodázza a problémát, anélkül, hogy valódi megoldást kínálna.

A gleccser lassan, de biztosan eltűnik. Csak az a kérdés, hogy milyen időpontban következik be ez a drámai átalakulás.

- jelentette ki Odegard, határozottan kifejezve véleményét.

A legfrissebb adatok szerint a gleccser vastagsága most 20 és 25 méter között ingadozik. Per Arne Vole megjegyezte: "Dönthetek úgy, hogy még hét évig folytatom itt a munkát, majd bezárom a kapuimat, vagy invesztálhatok egy műhavas létesítménybe, amellyel 2050-ig fenntarthatom a működésemet."

A Galdhøpiggen nyári síközpont Európa egyik kiemelkedő gleccsersípályája, mely a nyári hónapokban is síelési lehetőséget kínál. A műhó előállításának fokozásához elengedhetetlen a nagyobb teljesítményű elektromos szivattyúk, korszerű szűrőrendszerek és számos hóágyú beszerzése. "Az olvadékvíz hasznosítása rendkívül egyszerű: ezt a vizet újrahasználjuk, és hó formájában pumpáljuk vissza a gleccserre" - árulta el Vole.

Related posts