Európa legújabb repülőgépe lenyűgöző sebességével és innovatív technológiájával bárkit maga mögött hagyhat.


Európa úttörő hiperszonikus repülőgépe 6200 kilométer/órás sebességgel vág neki az égbolt kihívásainak. Az Európai Űrügynökség egy lenyűgöző hidrogénmeghajtású, ultrasebes tesztgép kifejlesztésébe kezdett, amely forradalmasíthatja a légi közlekedést.

Az Európai Űrügynökség (ESA) olyan hiperszonikus technológiákat kutat, amelyek a jövőben képesek lesznek járművek, elsősorban repülőgépek horizontális indítására - írja az Interesting Engineering alapján a hvg.hu.

Az Invictus néven ismert projekt keretében az ESA együttműködésre lépett a brit Frazer-Nash céggel. Ennek a közös kezdeményezésnek a célja egy innovatív, teljesen újrahasználható kísérleti repülőeszköz kifejlesztése, amely képes hiperszonikus sebességek elérésére.

A tervezett maximális sebesség eléri a Mach 5-öt, ami nagyjából 6200 km/h-nak felel meg.

Az Invictus a European Space Agency (ESA) által irányított korábbi technológiai újításokra épít, és célja, hogy új távlatokat nyisson a hiperszonikus technológiák terén. Az ügynökség abban bízva tekint a jövő elé, hogy ez a platform lehetőséget ad az iparág szereplőinek, más ügynökségeknek, valamint tudósoknak, hogy valós körülmények között teszteljék fejlesztéseiket. Az Invictus így nem csupán egy technológiai eszköz, hanem egy új korszak kezdetét jelzi a légiközlekedés és az űrkutatás határvonalán.

A program egy olyan hiperszonikus eszköz tervezésére irányul, amely képes megfelelni azoknak a paramétereknek, amelyek egy ilyen jármű biztonságos repüléséhez szükségesek.

Az űrügynökség célkitűzése az elkövetkező egy év során a teljes repülési rendszer előzetes tervének kidolgozása. Az ESA szakértői hangsúlyozzák, hogy a hiperszonikus járművek tervezése során a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a repülőgép külső felülete és a hajtóművekbe belépő levegő rendkívüli mértékben felmelegszik. Ezt a jelenséget a nagy sebesség okozta felületi súrlódás idézi elő.

Ennek kontrollálására speciális technológiákra van szükség, továbbá olyan meghajtási rendszerekre, amelyek lehetővé teszik a repülő hiperszonikus repülését.

Az Invictus-program keretében egy innovatív, hidrogén üzemanyagot alkalmazó, előhűtött hajtóművet terveznek, amely forradalmasíthatja a jövő energetikai megoldásait.

Az Interesting Engineering cikke hangsúlyozza, hogy a terület dinamikusan fejlődik az utóbbi időszakban, és a kutatások között kiélezett verseny folyik. Kína büszkén hirdeti, hogy élen jár a technológiai újításokban, és olyan újrafelhasználható drónok tesztelésébe kezdett, amelyek hiperszonikus sebesség elérésére is képesek.

Related posts