Extraprofitadók: megérkeztek a kormány legfrissebb elképzelései!

Teljessé váltak a kormány tervei, a költségvetésről szóló törvényjavaslat, valamint az adócsomag után benyújtotta ugyanis a napokban a jövő évi költségvetés fejezeti köteteit, amelynek a legérdekesebb része a Nemzetgazdasági Minisztérium középtávú frissített makrogazdasági előrejelzése, valamint a büdzsé főszámai 2026 után. Ebből kiolvasható például az is, hogy a kormány 2027-től megint nem számol az extraprofitadókból származó bevételekkel.
Folyamatban van a 2026-os költségvetés végső simítása, amely szorosan összefonódik a középtávú kormányzati stratégiákkal. A pénzügyi tárca már benyújtotta a következő évi költségvetés fejezeti köteteit, így a munka a célegyenesbe érkezett. Mindössze négy hét van hátra a június 16-ára tervezett parlamenti zárószavazásig, amikor is véglegessé válik a jövő évi büdzsé.
Az elmúlt hetek során részletes elemzést nyújtottunk a költségvetés bevételi és kiadási aspektusairól, valamint az adóváltozások hatásairól.
A két hónappal ezelőtt bemutatott középtávra vonatkozó növekedési várakozásán a kormány nem változtatott. A jövő évi 4,1%-os GDP-növekedés után 2027-ben 3,9%-os, 2028-ban 4,1%-os, 2029-ben pedig szintén 4,1%-os bővülésre számít a kormány. Az NGM feltételezései szerint a GDP értéke folyó áron megközelítheti a 120 ezer milliárd forintot 2029-re.
A deficit esetében találunk több érdekességet, ugyanis a pontos szám 3,748%-os GDP-arányos hiányt jelez 2026-ra, miközben a kormány eddig a GDP arányában 3,7%-os hiányt kommunikált. Az is kiolvasható továbbá, hogy
fél év alatt egy egész évet csúszott a korábban vállalt hiánycélok teljesítése, vagyis 2027-ben vár a kormány 2,9%-ot, 2028-ban 2,2%-ot, 2029-ben pedig 1,5%-ot.
Tavaly ősszel, a 2025-ös költségvetés előkészítése során a kormány optimistán állt a dolgokhoz, mivel azt tervezte, hogy 2028-ra elérik a 1,5%-os deficitcélkitűzést.
A legújabb deficittervek alapján 2028-ra várhatóan pozitív tartományba léphet a teljes államháztartás elsődleges egyenlege. Ez azt jelenti, hogy a kamatkiadások figyelembevételével számolt egyenleg már nem mutat majd deficitet, amennyiben a kormány előrejelzései valóra válnak.
Fontos megemlíteni, hogy az Európai Bizottság a legutóbbi hétfői ülésén publikálta legfrissebb makrogazdasági előrejelzését.
A makrogazdasági mutatók középtávú előrejelzése mellett rendkívül lényeges az államháztartás mérlegének alakulása, amelyet a kormány most először a 2025-2029 közötti időszakra dolgozott ki. Ebből a dokumentumból világosan kiderül, hogy a következő öt évben milyen bevételi és kiadási tervek mentén tervezik a gazdasági működést.
A táblázat legizgalmasabb része talán az, hogy a kormány milyen lépéseket tervez a 2022-ben bevezetett extraprofitadókkal a 2026-os év lejárta után.
A kormány 2027-re összesen 451 milliárd forintnyi bevételtől fog eltekinteni.
Ezek alapján elmondhatjuk, hogy a kormány ismételten jelezte, hogy 2026 után teljes mértékben eltávolítja az államháztartás rendszeréből az extraprofitadókat. A fejezeti kötet azt hangsúlyozza, hogy "a 2027-2029 közötti időszakra vonatkozó költségvetési kilátások a törvényjavaslatot megalapozó makrogazdasági pályára épülnek". Ráadásul a dokumentum hozzáteszi, hogy "a számítások a 'változatlan költségvetési politika' forgatókönyvén alapulnak, feltételezve, hogy nincs olyan országgyűlési vagy kormányzati döntés, amely eltérne a hatályos szabályozástól". Ennek következtében a kormány a fejezeti kötetben rögzíti, hogy a pénzügyi intézmények befizetései a tervezet szerint az extraprofitadó 2027-től történő kivezetésével számolnak. Ezen kívül a tervezet nem számol az energiaágazat további befizetéseivel sem 2027-től. Figyelemre méltó, hogy a fejezeti kötetben a biztosítási adóval és a kiskereskedelmi adóval kapcsolatban nem találunk hasonló ígéretet.
Az extraprofitadó kivezetésére vonatkozó kormányzati ígéretet azonban feltehetően ezúttal is kétkedve fogadhatják majd az érintett szektorok (bankok, biztosítók, energiacégek, kiskereskedelmi láncok) képviselői az alábbi tényezők miatt:
A múlt esztendők tanulságairól és ígéreteiről részletesebben itt olvashatsz:
Izgalommal várjuk tehát a 2026 után következő költségvetések bevételi oldalának részletes alakulását, amelyről egy év múlva nyerhetünk majd valós képet. Külön figyelmet érdemel az extraprofitadók jövője is. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a 2026-os választási évben várható költségvetési lazítás következtében a frissen megalakuló kormánynak rendkívül körültekintően kell kezelnie minden bevételi forrást. Az egyensúly fenntartása érdekében kulcsfontosságú, hogy megfontolják, mely bevételekről hajlandók lemondani, hiszen ha végül tényleg el akarnak térni ezektől a forrásoktól, az komoly következményekkel járhat.