Egy friss felmérés alapján a magyar társadalom véleménye a Pride rendezvényekről erősen megosztott. Sokan támogatják az ilyen eseményeket, mint a szexuális sokszínűség ünneplését és a társadalmi elfogadás előmozdítását, míg mások kritikusan szemlélik őket
A kormánypárti képviselők benyújtották legújabb javaslatukat, amely már tizenötödik alkalommal célozza meg az egykor gránitszilárdságúnak titulált alaptörvény módosítását – olvasható egy friss híradásban. A tervezet egyik lényeges eleme kimondja, hogy "Magyarország védelmezi a házasság intézményét, amelyet egy férfi és egy nő önkéntes döntése alapján létrejött életközösségként definiál, továbbá a családot a nemzet fennmaradásának alapvető pilléreként ismeri el. A családi kötelékek alapja a házasság, valamint a szülő és gyermek közötti viszony. Az ember vagy férfi, vagy nő. Az apa férfi, az anya nő."
A legfrissebb felmérések alapján a magyar lakosság kétharmada nem tartja lényegesnek, hogy az alaptörvénybe bekerüljön a "férfi vagy nő" kitétel. A Publicus Intézet által készített kutatás ezer fő megkérdezésével készült, és a magyar felnőtt népesség összetételét életkor, iskolai végzettség, nem, régió és településtípus alapján reprezentálja.
A legfrissebb kutatási eredmények alapján a megkérdezett emberek 64 százaléka határozottan "nem" válaszolt, míg további 2 százalék "inkább nem" tartja lényegesnek, hogy az említett megállapítás beemelésre kerüljön az alaptörvénybe. Érdekes módon a Fidesz támogatói közül is egyötöd elutasítja ezt az ötletet, bár a kormánypártiak többsége, 76 százalék, mégis a javaslat mellett áll. Ezzel szemben az ellenzéki szavazók körében a megkérdezettek 93 százaléka ellenzi a javaslatot. Még a Mi Hazánk párthoz közel állók 58 százaléka is a kritikák táborát erősíti. Továbbá, a pártválasztásban bizonytalanok körében kétharmadnyi támogatás található az ellenzéki vélemények iránt.
E szerint a kormányszándékától eltérően az összes megkérdezett 56 százaléka nem tiltaná be a Budapest Pride-felvonulást. 23 százalék az egy hónapon keresztül tartó teljes rendezvénysorozatot betiltaná, 13 százalék csak a felvonulást, 8 százalék nem válaszolt. A fideszesek 54 százaléka teljesen betiltaná a rendezvénysorozatot, a felvonulást csak 17 százalék engedélyezné. A Mi Hazánk szavazói hasonlóképp elutasítók, de az ellenzékiek 84 százaléka engedélyezné a felvonulás megtartását, ahogy a bizonytalanok 54 százaléka is.
43 százalék elfogadja, hogy van ilyen fesztivál, de nem venne részt rajta, valamint 13 százalék tartja fontosnak, hogy az LMBTQ-embereknek is legyen egy kulturális fesztiválja.
A Publicus Intézet felkérte a felmérés résztvevőit, hogy válasszák ki az alábbi állítások közül azokat, amelyeket a Pride rendezvény betiltásával összefüggésben helytállónak ítélnek:
A Publicus legfrissebb felmérése alapján a megkérdezettek 55 százaléka inkább támogatja, míg 40 százalékuk ellenzi, hogy meleg párok hivatalosan is örökbe fogadhassanak gyermekeket. Emellett a válaszadók 60 százaléka úgy véli, hogy elfogadható lenne, ha a gyermekük azonos nemű párt választana. Ami pedig a családi definíciót illeti, a válaszadók 51 százaléka egyetértene azzal, hogy két, egymást partnerként elismerő, azonos nemű ember is családnak számít.