Az EKB végleg búcsút int a válságkezelési stratégiáknak, ami új lehetőségeket teremt a kamatok csökkentésére.
Az Európai Központi Bank (EKB) jelentős átalakításokat tervez monetáris politikájában, elhagyva a legújabb gazdasági mutatókra való túlzott támaszkodást. Philip Lane, az EKB fő közgazdásza hangsúlyozza, hogy a jövőben a kockázatok előrejelzése kerül a középpontba, miután az infláció folyamatosan közelít a kitűzött 2%-os célhoz.
Az Európai Központi Bank az infláció csillapodásával párhuzamosan újragondolja monetáris politikai megközelítését. Philip Lane egy podcastban hangsúlyozta, hogy a döntéseket a jövőbeni kockázatokra kell alapozni, nem csupán a rövid távú adatokra - írja a Financial Times.
Ez a szemléletváltás a járvány utáni inflációs sokk tanulságaira épül, mely rávilágított a hagyományos előrejelzési modellek korlátaira.
Az infláció októberi 10,6%-os csúcsáról 2,3%-ra esett vissza, azonban Lane véleménye szerint ahhoz, hogy a célkitűzéseket sikeresen elérjük, elengedhetetlen a szolgáltatási szektor inflációjának további csökkentése.
A podcast után közzétett Eurostat jelentés alapján az éves szolgáltatási infláció 3,9%-ra mérséklődött, ami alatta marad a korábbi várakozásoknak. Lane rámutatott, hogy a diszinflációs folyamat befejeződése után a monetáris politikának újra proaktív irányba kell lépnie. Kiemelte, hogy az új gazdasági sokkok időben történő azonosítása és kezelése kulcsfontosságú a tartós 2%-os infláció fenntartásában.
Az Európai Központi Bank előrejelzései alapján a 2%-os inflációs cél teljesítése 2025-re várható, ami azt jelenti, hogy 2024 kulcsszerepet játszhat a stratégiák átalakításában.
A monetáris politika jövőbeli irányváltásáról egyelőre nincs konkrét döntés, ám a szakértők előrejelzései szerint az EKB december 12-i ülésén valószínűleg negyed százalékponttal, 3%-ra mérsékli a betéti kamatot. Ez a szint továbbra is szigorúnak tekinthető, célja a gazdasági növekedés lassulásának kezelése. Lane arra is felhívta a figyelmet, hogy...
Bár a rövid távú adatokra való fókuszálás csökkenhet, az EKB számára a beérkező kockázatok alapos vizsgálata továbbra is kiemelkedő jelentőséggel bír.
Az EKB jövőbeli stratégiájának iránya megosztja a szakértőket és a döntéshozókat. Fabio Panetta, az olasz jegybank vezetője novemberben olyan proaktív megközelítést javasolt, amely lehetővé tenné a kamatcsökkentések előrejelzését. Ezzel célja, hogy elkerüljük a korábbi alacsony inflációs periódusok megismétlődését.