Makray Katalin, aki ma ünnepli 80. születésnapját, igazán különleges élettörténettel büszkélkedhet. Élete számos fordulatot hozott, tele kihívásokkal és inspiráló pillanatokkal, amelyek mind formálták személyiségét és hozzájárultak ahhoz, aki ma.


Hihetetlen, de igaz, Makray Katalin, a kis Katica - a férje, a szerettei így hívják - "megvárta", míg a II. világháború végén Magyarországon végre elhallgattak a fegyverek, és másnap a békével együtt ő is "beköszöntött."

A neve 1962-től kezdett el hírnevet szerezni a sportolók és a torna iránt rajongók között, hiszen mindössze 17 évesen részt vett a prágai világbajnokságon. A következő évben pedig a Belo Horizonte-i Universiadén (Brazília) állt rajthoz, ahol minden idők egyik legkiemelkedőbb női sportolójával, a már akkor is számos olimpiai aranyérmet birtokló szovjet Larisza Latinyinával holtversenyben végzett az egyéni összetett versenyszámban. Ezt a sikert még tovább fokozta az 1964-es olimpia során, ahol felemás korláton ezüstérmet szerzett.

Ekkor már két éve járt a párbajtőröző Schmitt Pállal (ő 1968-ban és 1972-ben lett a csapattal olimpiai bajnok), akivel hivatalosan 1966-ban kötötték össze életüket, tehát jövőre lesz a gyémántlakodalmuk.

A három lányuk közül az első, Alexa 1967-ben látta meg a napvilágot, de ennek ellenére az édesanya bátran vállalta, hogy részt vesz a következő évben megrendezésre kerülő mexikóvárosi olimpián is.

"Örömteli időszak volt, de a mostani életem tapasztalataival már nem cserélném el azt az egy évet, amikor kevesebb időt tölthettem Alexával" – osztotta meg Makray Katalin néhány évvel ezelőtt a Magyar Nemzet hasábjain.

A visszavonulása után újabb két gyermek érkezett a családba: Petra 1971-ben, míg Gréta 1973-ban látta meg a napvilágot. Talán meglepő, de országos hírnévhez jutottak, mindezt egy neves sportriporter, Gyulai István közreműködésének köszönhetően, aki egyébként 1964-ben olimpikon atlétaként is ismert volt. Gyulai István találta ki azt az ötletet, hogy a televízióban futó "Idősebbek is elkezdhetik" című TV-tornába gyerekeket is be kellene vonni. Az elképzelés gyorsan megvalósult, és 1976-tól kezdődően a három Schmitt lány, valamint édesanyjuk szinte egy évtizeden át rendszeresen megjelentek a tévénézők otthonaiban, ezzel igazi médiasztárokká válva.

Bár később az aerobik népszerűsítésében Magyarországon is meghatározó szerepet játszott, 1993-tól már inkább diplomatafeleségként tevékenykedett, mivel ekkor Schmitt Pált Madridba nevezték ki nagykövetnek. Később ugyanilyen okokból Bernbe költöztek, majd Brüsszelbe, ahol már férjét az Európai Parlament tagjává választották.

Amikor 2010 júniusában Schmitt Pál az országgyűlés elnöki pozíciójából "átlépett" a köztársasági elnöki tisztségbe, ezzel Makray Katalin számára is új szerep kezdődött, hiszen ő lett Magyarország első asszonya.

Soha nem voltam első hölgy, csupán a köztársasági elnök feleségeként igyekeztem megfelelni a haza iránti elvárásoknak. Mindig arra törekedtem, hogy megőrizzem Makray Kati valódi énjét, és önmagamat adva képviseljem a szerepem, még akkor is, ha estélyi ruhát kellett viselnem - nyilatkozta egy másik interjúban a Magyar Nemzetnek.

Akár first lady, akár "csak" a köztársasági elnök felesége, ezt a kitüntető elnevezést kevesebb, mint két évig viselhette, ugyanis az államfő 2012 áprilisában a plágiumbotránya miatt kénytelen volt lemondani.

A ma 80. születésnapját ünneplő Makray Katalin életének számos szép pillanata van, de talán a legnagyobb büszkeségét a családja jelenti számára. Három lánya és hat unokája mindennapok örömét adják neki, köztük a világbajnok vízilabdázók, Vigvári Vince és Vigvári Vendel, akik nemcsak a sportban, hanem a családi hagyományokban is fényes példaként állnak.

Related posts