Harminc évvel ezelőtt debütált az első PlayStation konzol, amely forradalmasította a videojátékok világát. A Sony innovatív lépése nem csupán egy új játékkonzolt jelentett, hanem egy teljes iparág átalakulását is elindította. Azóta a PlayStation név össze
Harminc éve, egészen pontosan 1994. december 3-án jelent meg a Sony PlayStation Japánban, írja a hvg. A világ többi részének sokkal tovább kellett várnia a konzol megjelenésére: Észak-Amerikába ugyanis csak 1995. szeptember 9-én, Európába pedig ennél is néhány héttel később, szeptember 29-én érkezett meg az újdonság.
A PlayStation konzol megjelenése a hazai piacon néhány nappal megelőzte a japán Sega Saturnját, ám ez a korai előny nem tükröződött az eladási statisztikákban. Ennek egyik oka a Sony széleskörű termékportfóliója volt, amely lehetővé tette számukra, hogy versenyképes árakat kínáljanak. Miközben a Sega Saturn világszerte csupán 9 millió példányban talált gazdára, a PlayStation elképesztő 102 milliós eladási számot produkált.
A korszak másik meghatározó szereplője a Nintendo volt, aki egy ideig együtt is dolgozott a Sonyval, ám amikor kiderült, hogy utóbbi arra használhatja a projektet, hogy betörjön a játékszektorba, felbontották az együttműködést. Pedig az 1980-as évek végén az volt a terv, hogy elkészítik a Super Nintendo konzolt, ami a kazetták helyett egy fejlettebb CD-olvasóval is rendelkezik.
Az eredeti, szürke PlayStation igazi forradalmat hozott a videojátékok világába. A 3D-s játékélmény forrását egy 32 bites, R300-as processzor biztosította, amely képes volt több millió szín megjelenítésére, így a játékok vizuális világa soha nem látott szintre emelkedett. A konzol a Super Nintendo koncepcióját követve CD-lemezeket alkalmazott, ami lehetővé tette, hogy sokkal nagyobb és gazdagabb játékokat élvezhessünk, mint azelőtt, amikor a kazetták korlátozott kapacitása volt a normális. Ugyanakkor a játékok mentése egy új kihívást jelentett, hiszen az adatok tárolására csupán 8 megabájtos memóriakártyák álltak rendelkezésre – ma ezek a méretek már szinte viccesnek tűnnek.
A PlayStation konzol világra hozta a modern kontrollerek elődeit is, bár az első verzió még nem rendelkezett a két joystick funkciójával. Ez a fejlesztés csak 1997-ben, a Dual Analog kontroller debütálásával valósult meg.
Érdekességképpen említhetjük, hogy a konzolok első generációja két különböző testvérrel bővült: 2000-ben debütált a karcsúbb és könnyebb PlayStation One, míg egy ugrásszerű fejlődés után, 2018-ban megérkezett a PlayStation Classic. Ez az utóbbi már teljes mértékben a nosztalgiát célozta meg, felidézve a régi szép időket a játékosok számára.
A PlayStation One-hoz hasonlóan 2000-ben megjelent PlayStation 2 még az első generációnál is nagyobbat szólt. Világszerte közel 160 millió darabot értékesített példánnyal a mai napig ez a legnépszerűbb konzol. A második konzolgeneráció több fejlesztést is hozott: egyrészt ez már DVD-meghajtóval volt szerelve, a processzora a sokkal nagyobb teljesítményre képes Emotion Engine volt, hálózati adaptere révén pedig az internethez is tudott csatlakozni az eszköz, így az online multiplayer játékok is megjelentek.
A konzol ráadásul visszafelé is kompatibilis volt az első generáció valamennyi címével, így ha valaki a vásárlás mellett döntött, a régi játékkönyvtárától sem kellett elbúcsúznia. A PS2 2004-ben kapott egy könnyített és vékonyított Slim változatot is, és egészen 2013-ig gyártotta a Sony, annak ellenére is, hogy a PS3 már 2006-ban megjelent. A legendás PS2 kivezetésével egyszerre, 2013-ban futott be egyébként a PS4 is, ami elsősorban hardveres előrelépést jelentett - például a 8 GB GDDR5 RAM révén -, de ezzel a konzollal debütált a vezeték nélküli DualShock 4 kontroller is.
Az eszköz 117 milliós eladási adatokat tudott felmutatni, ami ugyan jobb, mint a PS3 87 milliós száma, annak elődjét meg sem tudta közelíteni.
A PlayStation 5, a legújabb technológiai csoda, 2020-ban debütált egy merész új dizájnnal és forradalmasított hardverrel. Ez volt az első olyan konzol, amely a hagyományos HDD helyett már gyárilag gyors SSD-t kapott, ami drámaian felgyorsította a betöltési időket. A DualSense kontroller is átalakuláson ment keresztül: mostantól adaptív ravaszokkal és haptikus visszajelzéssel gazdagítja a játékélményt, lehetővé téve, hogy a játékosok még inkább belemerüljenek a virtuális világba.
A konzol iránti érdeklődés akkora volt, hogy sokáig ellátási gondokkal is küszködött a Sony, amiben az érdeklődés mellett természetesen a Covid-alatti chiphiány is nagy szerepet játszott. Napjainkig nagyjából 60 millió darabot adtak el belőle, több mint kétszer annyit, mint a rivális Microsoft aktuális csúcsát képviselő Xbox Series S/X-párosból együtt. Nemrégiben a Sony bemutatta a PlayStation 5 továbbfejlesztett változatát, a PS5 Prót, ami azonban igencsak vaskos árcédulát kapott a japán gyártótól. A következő főgeneráció megjelenéséről azonban egyelőre nincs hír.