Három diák közreműködésével sikerült felfedezni egy 2000 éves tekercset, amely a Vezúv kitörése során megsemmisült.


Virtuálisan sikerült rekonstruálni egy vulkánkitörés következtében teljesen elhamvadt tekercset, amely körülbelül 2,000 évvel ezelőtt romba döntötte Pompejit.

A tekercset egy római villa könyvtárában találták Herculaneumban, egy olaszországi városban, amelyet a Vezúv kitörése pusztított el 79-ben - írja a The Guardian. Az épületről úgy gondolják, hogy Julius Caesar apósé lehetett.

A megégett tekercset egy fejlett szoftver segítségével, virtuális módszerekkel sikerült kinyitni, ami lehetővé tette, hogy több oszlopnyi rejtett szöveget felfedezzenek belőle.

"Ez a tekercs több olvasható szöveget rejt magában, mint bármely más, eddig digitalizált Herculaneumban fellelt tekercs."

„Kérlek, varázsold egyedivé a mondandódat!” – javasolta Dr. Brent Seales, a Vezúv Kihívás egyik alapítója. A kezdeményezés célja olyan innovatív szoftverek kifejlesztése, amelyek támogatják a megégett és olvashatatlanná vált szövegek újbóli felfedezését és rekonstruálását.

Tavaly Nat Friedman, az amerikai technológiai szektor prominens alakja és a Vezúv Kihívás alapító szponzora bejelentette, hogy egy három fős csapat -- Youssef Nader Németországból, Luke Farritor az Egyesült Államokból és Julian Schilliger Svájcból -- elnyerte a verseny lenyűgöző, 700,000 dolláros fődíját. A csapat kiemelkedő teljesítménye révén több mint 2000 görög betűt sikerült elolvasniuk egy másik Herculaneumban felfedezett tekercsből.

A győztes diákok egy innovatív szoftvert alkottak, amely 3D-s röntgenfelvételek segítségével virtuálisan "kigurítja" az összeégett tekercset. Ezt követően mesterséges intelligencia alkalmazásával képesek voltak észlelni a tinta nyomait a papirusz rostjaiban, így végül sikerült felfedniük az ősi szöveg egyes fragmentumait.

A Herculaneumban fellelt tekercs szerzője a híres hedonista filozófus, Philodémosz, akinek gondolatai a kellemes élmények forrásaira összpontosítanak, például a zene vagy az ínycsiklandó étkezések világára. Philodémosz mélyrehatóan elemezte, hogy vajon a boldogság forrásai a bőséges vagy épp ellenkezőleg, a ritkán előforduló, valamint a kisebb vagy nagyobb étkezési összetevők között rejlenek-e. Az ő írásai nem csupán a hedonizmus filozófiai aspektusait taglalják, hanem a mindennapi élet élvezeteinek felfedezésére is ösztönöznek.

Related posts