Pizzás dobozból készült ikonikus űrhajó: a makettkészítés mestere lenyűgöző alkotása!


A szombathelyi Tari Roland rendhagyó megoldást talált a pizzás dobozok újrahasznosítására. Kreativitását kihasználva saját űrhajóját építette meg, amelyhez kartonokat és műanyag háztartási hulladékokat használt fel. Ezzel a különleges alkotással nemcsak a hulladékcsökkentéshez járul hozzá, hanem a fantáziáját is szabadjára engedi.

Tari Roland már kiskorában vonzódott az apró részletekhez, és örömmel merült el különféle kreatív tevékenységekben. Mindig is imádta a kihívásokat, legyen szó kisebb vagy nagyobb művek létrehozásáról, amelyekkel színesebbé tette mindennapjait.

Soha nem tartoztam a legjobb tanulók közé. Játékos kedvességem miatt a szüleim nevelési célzattal gyakran elzártak a világ elől, és szobafogságra ítéltek. A tanulás helyett inkább a kreativitásomra hagyatkoztam: rajzoltam, papírból maketteket készítettem, és felfedeztem a képzelet határait. Végül is, ezekből a pillanatokból született az ihlet, ami később meghatározta az életemet.

- mesélt a kezdetekről.

Lett volna lehetősége, hogy egy művészeti iskolában folytassa tanulmányait, de korábban már felvették a szakmunkásképzőbe, ahol elvégezte a szobafestő-mázoló képzést. Később megalapította a családját, először egy panellakásban éltek, majd egy tágas kertesházban találták meg új otthonukat. A multinacionális cég szerelőjeként dolgozva a magánházas környezetben igazán kibontakozhatott, és mesterévé vált a hulladékok újrahasznosításával történő építkezés művészetének.

Roland már jó ideje foglalkozik makettek és modellek készítésével. Az előző munkái különböző technikákkal készültek, mivel a lakásában nem állt rendelkezésre elegendő hely az építkezéshez. Ráadásul az idő is szoros volt, hiszen a szerelőnek rengeteg más teendője akadt. Egy nap azonban egy lenyűgöző filmsorozat megihlette, és újraélesztette a kreativitását.

Mielőtt kiköltöztünk a kertes házba, akkoriban adták a Mandalori első szezonját a tévében. Arra szó szerint "rákattantam". Megtetszett a hajó, a Razor Crest (Borotvaél), amit egy hagyományos papírmakettként akartam megépíteni, kinyomtatható formában. Egy 3D-s szoftverrel megszerkesztettem a formát, feltextúráztam és egy másik szoftver segítségével A4-es lapra sikerült kinyomtatnom. Összeragasztottam, és elkészült a makett

- mesélte a makettkészítő.

Roland már 2017-ben is kreatívan közelítette meg az építkezést, amikor megalkotta a HALADÁS Sportkomplexum makettjét. Ez a lenyűgöző műalkotás a mai napig egy fényes üvegkupola alatt pihen az egyik irodában, megőrizve a múlt emlékét.

A Csillagok háborúja ikonikus űrhajójának megépítése a szombathelyi műhelyben 2022 telén kezdődött. Roland már bő egy évvel korábban elkezdte gyűjteni hozzá a képeket, dokumentumokat. Megpróbált utánajárni az űrhajó pontos arányainak, méretének, és megnézte azt is, hogy a filmhez hogyan készítették az egyes modelleket.

Mindenképpen olyan anyagokat szerettem volna használni, amelyek csupán "szemetek", mert szerettem volna minimálisra csökkenteni az előállítási költségeket. Használt karton és pizzásdoboz adta az alapjait a makettnek. A burkolat is karton, csak lekezeltem, hogy ne tűnjön papírnak. A borításhoz többféle műanyag hulladékot is felhasználtam: pizzás dobozban fellelhető távtartókat, injekcióstű kupakokat, gyorskötözőt - csupa olyasmit, ami "normál esetben" a kukában végezné

- sorolta az építő.

Az űrhajó oldalán kígyózó csövek maradék drótokból lettek formálva. Egy olcsó, "PEPCO-s" karácsonyi fényfűzér adja az energiát a hajtóműnek és a pilótafülke világításának. Két évnyi fáradhatatlan munka után állt össze ez a varázslatos űreszköz.

Mindkét évben többnyire november végétől kora tavaszig építette, ebben az időszakban jóval kevesebb tennivalója akadt a kertben és a ház körül. A kész makettet 2024 tavaszán lefestette, azóta egy kör alakú asztalon pihen, letakarva. Szívesen megmutatja a vendégeknek.

A Millennium Falcon, mely a világ legismertebb űrsorozatának, a Birodalom visszavág-nak ikonikus járműve, ebben a formájában debütált. Ez a pillanat különösen fontos, mivel ekkor jelentek meg a hajó alsó részén a leszállóegység különleges "dobozai". Ezen a ponton az űrhajó antennája is a helyén volt még, ami hozzájárult a hajó legendás megjelenéséhez.

A makett méretei lenyűgözőek: 60 centiméter hosszú, 46 centiméter széles, és antennával együtt 16 centiméter magas. Ezt a méretet körülbelül 1/57-es arányban készítettem el. Az alkotás során különféle eszközöket használtam, mint például ragasztópisztoly, kisebb fogók, szike és olló, amelyek mind a szerszámosládámban várakoztak. A felhasznált anyagok között szerepeltek hullámkartonok, pizzás dobozok, különböző kartonok, ragasztószalagok, ragasztórudak, valamint műanyag hulladékok, drótok és vezetékek, amelyek új életre keltek a projekt során. Ezzel a megoldással sikerült a költségeket minimalizálnom, hiszen csupán a ragasztókra és a festékekre kellett költenem.

- hangsúlyozta az építőmester, akinek más tervei is körvonalazódnak.

A napokban kezdett egy új projektet, amely egyelőre a tervezés fázisában van. Tari Roland egy speciális számítógépes programmal (Blenderrel) megtervezi a hajó formáját, majd a korábban kikísérletezett technikával megépíti az újabb makettet.

Szeretném hulladékanyagok felhasználásával megalkotni a következő modellemet is: az Outrider-t, amely egy kevésbé ismert, de izgalmas Star Wars hajó. Bár nem tűnt fel egyetlen filmben sem, a Star Wars univerzumban több helyen is említést nyer, így ezt a projektet teljes mértékben a saját elképzeléseim szerint valósíthatom meg.

Korábban már bemutattunk lenyűgöző maketteket, melyek különleges kreativitásról tanúskodnak. Egy makói tanár például híres magyar várakat alkotott meg, amelyeket büszkén mutat be diákjainak az iskolában. Vannak, akik a gyufaszálak művészeti erejét használják: egy ceglédi makettkészítő több mint 50 ezer szálat felhasználva hozta létre a református templom lenyűgöző mását. Ezen kívül egy pécsi nyugdíjas is fáradhatatlanul dolgozik, hogy az ország legszebb kastélyait rekonstruálja, szintén gyufaszálak segítségével.

Related posts