Ilham Aliyev arra szólította fel Oroszországot, hogy ismerje el az azeri repülőgép lelövésének tényét.
Szerda óta, amikor az AZAL Bakuból Groznijba tartó járata - miután nem sikerült leszállnia Csecsenföld fővárosában -, a kazahsztáni Aktau közelében lezuhant, felmerült a gyanú, hogy az orosz légvédelem okozhatta a katasztrófát.
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, a Kreml által kiadott hivatalos közleményben szombaton kifejezte sajnálatát Aliyev elnök felé a "tragikus esemény" kapcsán. Putyin elismerte, hogy lövések történtek, azonban nem említette, hogy a gép találatot kapott volna. Továbbá, megjegyezte, hogy a baleset időpontjában az érintett terület ukrán dróntámadás célkeresztjében állt.
Ilham Aliyev nyilatkozata szerint az azeri állami légitársaság Embraer 190 típusú repülőgépét orosz terület felett, Groznij közelében szándékosan megrongálták.
Groznij közelében a pilóta elveszítette az uralmat a repülőgép felett "a működésben lévő katonai rendszerek elektronikus zavarása miatt", majd a gép farka az "orosz szárazföldről érkező lövések következtében súlyosan megrongálódott" - folytatta Aliyev az Azertag hírügynökség szerint egy televíziós interjúban.
Az azeri elnök az orosz fél "felelősségét" hangsúlyozta, ugyanakkor kiemelte, hogy a repülőt "akaratlanul" találta el a tűz.
A tragikus baleset következtében harmincnyolc ember vesztette életét, míg 29-en szerencsésen túlélték a katasztrófát. A túlélők beszámolói, valamint a repülőgép farkán fellelhető lyukak meggyőzően alátámasztották azt az elméletet, miszerint az orosz légvédelem tűz alá vette a gépet.
Aliyev, akinek hazája szoros kapcsolatokat ápol Oroszországgal, kifejezte sajnálatát amiatt, hogy az orosz hatóságok és a média az "ügy eltussolására" törekedve különféle abszurd elméleteket terjesztenek. Ezek között említést nyert a madárrajjal való ütközés és a fedélzeten történt gázpalack-robbanás is.
Aliyev kijelentette, hogy Oroszországnak bocsánatot kell kérnie, el kell ismernie felelősségét, meg kell vonnia a felelősséget a vétkesektől, és kártérítést kell nyújtania Azerbajdzsánnak, valamint a tragédia áldozatainak.
"Szombaton már megvalósult az első követelés, amikor Putyin bocsánatot kért. Bízom benne, hogy a többi feltételt is elfogadják." - tette hozzá.
Oroszország szerint a szerencsétlenség időpontjában "Groznij, Mozdok és Vlagyikavkaz éppen ukrán harci drónok támadása alatt állt, és az orosz légvédelem elhárította ezeket a támadásokat". Groznijban ráadásul sűrű köd volt, ami miatt 500 méter alatt nagyon rosszak voltak a látási viszonyok.
Orosz hírügynökségi jelentések szerint Aliyev és Putyin vasárnap ismét beszélt egymással.
A kazah hatóságok tájékoztatása szerint a vizsgálatban összesen 17 különböző állampolgárságú szakértő vesz részt, köztük két orosz és brazil szakember is. Az érintett repülőgép egy brazil gyártmányú Embraer. A Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) is bekapcsolódik a vizsgálati folyamatba.
A katasztrófa következményeként számos légitársaság, például a dubaji Flydubai, a kazah Qazaq Air és az izraeli El Al, úgy döntött, hogy felfüggeszti oroszországi járatait.
Vasárnap különleges és megható esemény keretében búcsúztatták el Bakuban Igor Ksnyakin pilótát, Alekszander Kaljanyinov másodpilótát (mindketten orosz származású azeri állampolgárok), valamint Hokuma Aliyeva légikísérőt. A szertartáson jelen volt Aliyev elnök és felesége, Mehriban is, akik tiszteletüket fejezték ki a hősök iránt. Az államfő szavakkal kifejezte a pilóták bátorságát és önfeláldozását, akik a biztos halál tudatában vállalták a felelősséget, hogy a gép orrát a föld felé irányítva minél több utast megmentsenek.