Izraeli légierő támadásokat hajtott végre Szíria területén, célba véve a katonai létesítményeket. A Damaszkusz felett hallható robbanások feszültséget keltettek a régióban.


Az AFP hírügynökség jelentése szerint Damaszkuszban kora reggel erőteljes robbanások visszhangzottak. Ezt megelőzően az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontjának aktivistái arról tájékoztattak, hogy Izrael körülbelül 250 légicsapást hajtott végre Bassár el-Aszad hatalmának megbukása óta. A jelentések alapján az izraeli hadsereg sikeresen megsemmisítette Szíria legfontosabb katonai létesítményeit.

Izrael az elmúlt 48 órában célba vette a repülőtereket, fegyver- és lőszerraktárakat, valamint kiemelt katonai kutatóközpontokat, hogy megakadályozza, hogy a hatalomra jutott iszlamista csoportok fenyegetést jelentsenek a zsidó állam számára. Ezt a lépést részben egy olyan bejelentés motiválta, mely szerint lázadók egy csoportja Jeruzsálem elfoglalására törekedne.

Hétfőn az Izraeli Védelmi Erők (IDF) átvették az ellenőrzést az Izrael és Szíria közötti ütközőzóna felett, amelyet védelmi és ideiglenes lépésként jelöltek meg. A döntést a szíriai helyzet instabilitása indokolta, mivel Aszad bukása óta a térségben súlyos zűrzavar uralkodik.

Benjamin Netanjahu, az izraeli miniszterelnök, hangsúlyozta, hogy a szíriai rezsim bukása "közvetlen következmény" az Izrael által a Gázai övezetben végrehajtott súlyos katonai akcióknak, amelyek elsősorban az iszlamista Hamászt, a libanoni síita Hezbollah milíciát és Irán célpontjait jelentették. Netanjahu kiemelte, hogy az iráni "gonosz tengely" még mindig aktív, de elmondta, hogy elkötelezettek vagyunk a Közel-Kelet jövőjének átalakítása mellett.

A hatalomra jutott felkelők úgy tűnik, hogy egy strukturált átmenetet terveznek, amely egy új kormány irányítása alatt valósulna meg. Egy Damaszkuszban zajló, rangos találkozót követően a lázadók fellegvárának tekintett Idlíb korábbi miniszterelnökét, Mohammed al-Bashirt bízták meg egy új szíriai kormány megalakításával – számoltak be erről több arab hírforrás.

A találkozón jelen volt az iszlamista lázadók vezetője, al-Dzsolani, valamint al-Basír, továbbá az aktuális kormányzati tisztségviselő, Mohammed al-Dzsalali miniszterelnök. A résztvevők egyetértettek a közigazgatási feladatok zökkenőmentes átadásáról és a hatalomátadás részleteiről – számolt be róla az Al-Arabija hírcsatorna.

A BBC jelentése szerint a hírhedt Szaidnaja katonai börtönből szabadon bocsátott foglyok állapota "rettenetes", hiszen sokan közülük "dezorientáltak" voltak, és még azt sem tudták, hogy éppen melyik időzónában tartózkodnak. A brit közszolgálati csatorna információi alapján egy polgári védelmi szervezet munkatársai átkutatják a börtönkomplexumot, de eddig nem bukkantak titkos zárkákra az alagsorban.

A felkelők bejelentették, hogy közzéteszik azon egykori tisztviselők listáját, akik részt vettek a kínzásokban. Abu Mohammed al-Dzsolani, a Hajat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista milícia vezetője keddi Telegram-bejegyzésében hangsúlyozta, hogy a leendő szíriai hatóságok által nyilvánosságra hozandó lista "a szíriai nép ellen elkövetett kínzásokban részt vevő legmagasabb rangú tisztviselők neveit fogja tartalmazni".

"Bíróság elé fogjuk állítani a háborús bűnösöket, és követelni fogjuk, hogy adják ki őket azokból az országokból, ahová menekültek, hogy megkaphassák méltó büntetésüket" - közölte a felkelők vezetője.

Related posts