Új bányászati koncessziók érkezhetnek Magyarországra!

A belföldi energiatermelés növelése érdekében, öt év szünet után, tavaly ősszel új bányászati koncessziókat hirdetett meg az Energiaügyi Minisztérium. Az idei év márciusában sikeresen lezárult eljárások során a koncessziós szerződéseket Buzsák, Csongrád, Hatvan, Kiskőrös, Kiskunhalas és Tamási területein kötötték meg – tájékoztatta a közvéleményt a tárca. A minisztérium a kiírások során szerzett kedvező tapasztalatok alapján újabb koncessziós felhívások meghirdetését tervezi az idei évre.
A legalább húsz évre szóló szénhidrogén koncessziók megadásáról március végén döntött az energiaügyi miniszter. Hatvan és Kiskőrös területeken önállóan a Mol, Buzsák és Tamási területeken az olajvállalat és a Turkish Petroleum együttes pályázóként, Csongrádon a HHE Group, Kiskunhalasnál pedig a CanCambria Hungary foghat hozzá a kutatáshoz, találat esetén kitermeléshez.
A győztesekkel az eredményhirdetést követő 90 napon belül kellett megkötni a szerződéseket. A határidőt szigorúan betartva, már április végén két esetben lezajlott a szerződéskötés, míg a fennmaradó helyszínek esetében június közepéig mindez megtörtént - tájékoztatták a sajtót.
A tárca információi alapján 2013 és 2019 között a jogelőd minisztérium összesen hét hasonló eljárást bonyolított le. Ezek a folyamatok a szénhidrogén és geotermikus energia területén korábban megkötött szerződésekre vonatkoztak, amelyek több mint 30 különböző területet érintettek. A koncessziós díjak és bányajáradékok révén a költségvetésnek jelentős, több tízmilliárd forintos bevétele keletkezett.
Jelentették: az Energiaügyi Minisztérium a legfrissebb pályázat kedvező tapasztalataira építve...
Újabb koncessziós pályázatok kiírását tervezik az idei év során.
Tavaly az éves fogyasztás több mint ötödét kitevő mennyiséget, közel 1,9 milliárd köbméter földgázt hoztak felszínre a magyarországi mezőkből. A kőolajkitermelés pedig húsz év után először múlta felül ismét az 1 millió tonnát 2024-ben. Az idei első negyedévben a földgáz esetében kis többlettel megismétlődött a tavalyi azonos időszak teljesítménye. Kőolajból mintegy ötödével emelkedett a mutató, kevesebb mint 250 ezer tonnáról majdnem 300 ezer tonnára. A koncessziós eljárások lehetőséget teremtenek arra, hogy a szénhidrogének esetében tovább csökkentsük az importkitettségeket. A fokozódó belföldi kitermelés növeli a hazai fogyasztók energiaellátásának biztonságát - áll a tárca közleményében.