Feltárult egy szívszorító valóság: az ukrán tinédzserek hogyan válnak a hírszerzési akciók középpontjává.


Egy 16 éves ukrán tinédzsert letartóztattak kémkedés vádjával, miután az orosz titkosszolgálat megbízásából katonai célpontokról készített felvételeket. Az eset nem egyedi: Ukrajna szerint Oroszország szisztematikusan toboroz fiatalokat szabotázsakciókra - számolt be a Financial Times.

A héten az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) bejelentette, hogy őrizetbe vettek egy 16 éves fiút, akit azzal vádolnak, hogy orosz megbízásból információkat gyűjtött. A tinédzser a Telegram üzenetküldő platform segítségével lépett kapcsolatba az orosz szövetségi biztonsági szolgálattal (FSZB), amely vonzó, gyors pénzkereseti lehetőségeket ajánlott számára.

A fiatal küldetése az volt, hogy fényképezőgépével rögzítse az ukrán csapatok pozícióit, és titkosított csatornákon át eljuttassa a helymeghatározó információkat.

Az SZBU már régóta figyelemmel kísérte a tevékenységét, és amikor telefonját egy dnyiprói katonai objektum közelében használta, azonnali intézkedés keretében letartóztatták.

A nyomozók állítása szerint az összegyűjtött adatok potenciálisan orosz rakéta- vagy dróntámadások koordinálására szolgálhattak volna. A tinédzser hazaárulás vádjával néz szembe, ami akár életfogytig tartó börtönbüntetést is eredményezhet.

Az ukrán hatóságok figyelmeztetnek, hogy ez az eset egy szélesebb orosz stratégia része, amelynek célja az ország belülről történő destabilizálása fiatal és sebezhető ügynökök toborzásával. Az SZBU szóvivője, Artem Dehtiarenko elmondta, hogy tavaly tavasz óta több mint 700 embert tartóztattak le kémkedés, gyújtogatás és bombamerényletek vádjával, amelyeket orosz titkosszolgálati ügynökök irányítottak távolról.

A csoportban körülbelül 175 ember, azaz a résztvevők körülbelül 25%-a 18 évnél fiatalabb volt.

A toborzási folyamat általában egy jól körvonalazott mintát követ: névtelen felhasználók keresik meg a fiatalokat különféle üzenetküldő alkalmazásokon, ígérve számukra gyors és egyszerű pénzkereseti lehetőségeket. Az orosz titkos szolgálatok ezt követően specifikus koordinátákat és részletes utasításokat adnak, amelyek a katonai létesítmények vagy légvédelmi rendszerek fényképezésétől kezdve egészen robbanószerkezetek elhelyezéséig, vagy akár energetikai infrastruktúrák elleni gyújtogatásos támadásokig terjednek. Az ígért kifizetések általában 100 és 1000 dollár közötti összegben mozognak.

A helyzet olyan súlyosra fordult, hogy az ukrán hatóságok országos figyelemfelkeltő kampányt indítottak. Tömeges SMS-eket küldenek ki, figyelmeztető plakátokat helyeznek ki az autópályák mellett, és a személyszállító vonatokon folyamatosan figyelmeztetéseket vetítenek. Az SZBU ügynökeit iskolákba invitálták, hogy oktassák a diákokat az orosz toborzási kísérletek felismerésére.

Májusig körülbelül 50 ukrán fiatal számolt be arról, hogy üzenetküldő alkalmazásokon keresztül megpróbálták megvesztegetni őket.

Bizonyos helyzetekben az orosz kémek a toborzási tevékenységeiket "küldetéseknek" álcázzák, olyan feladatokkal, amelyek a tinédzserek körében népszerű kincsvadász játékokra emlékeztetnek.

Március hónapban két fiatal, egy 15 és egy 17 éves fiú, toborzásra került egy nyugat-ukrajnai vasútállomás területén, hogy részt vegyenek egy robbantási akcióban. A robbanószerkezet azonban váratlanul detonált, valószínűleg az orosz irányítók távoli aktiválása révén, így a fiúk gyakorlatilag öngyilkos merénylőkké váltak anélkül, hogy tudtak volna róla. Az incidenst követően az egyik fiú életét vesztette, míg a másik és két járókelő súlyosan megsérült.

Bár a gyermekek háborús környezetben különleges védelmet élveznek, Ukrajnában számos esetben mégis felnőttként kezelik őket, amikor bűncselekmények gyanújába keverednek. A hadiállapot idején a szabotázs, terrorizmus, kollaboráció és hazaárulás vádjaival szembesülő fiatalokat súlyos börtönbüntetések, sőt életfogytig tartó szabadságvesztés fenyegeti.

Az ukrán hatóságok határozottan állítják, hogy minden szükséges eljárást betartanak, és a fiatalkorú gyanúsítottakat kiemelt figyelem övezi. Dehtiarenko tájékoztatása szerint a hazaárulással vádolt fiatalok jogi képviseletet kaptak. Jelenleg egyik ügyük sem került bírósági tárgyalás alá, de várhatóan néhány eset még az idei évben bíróság elé kerülhet.

Related posts