Kína reagál Trump intézkedéseire, és az energiaimportra vonatkozó vámok bevezetésével, valamint a Google tevékenységének vizsgálatával kívánja kifejezni álláspontját.

A Trump által bejelentett büntetővámokra reagálva Kína bejelentette, hogy válaszlépésként vámokat fog kivetni több amerikai termékre, beleértve a folyékony földgázt (LNG) és a szenet is. Ezen kívül a kínai hatóságok trösztellenes vizsgálatot indítanak a Google ellen, ami tovább fokozhatja a feszültséget a két ország között.
Kína kedden bejelentette, hogy vámokat vezet be számos amerikai termékre, valamint trösztellenes vizsgálatot indít a Google amerikai keresőóriás ellen. A bejelentésekre ugyanazon a napon került sor, amikor Donald Trump amerikai elnök a kínai termékekre kivetett 10 százalékos általános vámok hatályba lépését jelentette be.
A kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy új vámokat vezet be: 15%-os terhet szab a szénre és a cseppfolyósított földgáz (LNG) termékekre, míg 10%-os vámot alkalmaz a nyersolajra, a mezőgazdasági eszközökre és a nagy hengerűrtartalmú járművekre.
"A minisztérium közleménye szerint az Egyesült Államok egyoldalú vámemelése komoly sérelmet okoz a Kereskedelmi Világszervezet szabályainak. Ez a lépés nemcsak hogy nem oldja meg az amerikai problémákat, hanem hátráltatja a Kína és az USA közötti normális gazdasági és kereskedelmi együttműködést is."
A 10 százalékos vám, amelyet Trump rendelt el Kínával szemben, kedden lépett hatályba, bár az elnök közölte, hogy a következő napokban tárgyalni kíván Hszi Csin-ping kínai elnökkel.
Egy különálló nyilatkozatban Kína állami piacfelügyeleti hatósága bejelentette, hogy nyomozást indított a Google ellen, miután felmerült a gyanú, hogy megsértette a trösztellenes törvényeket.
Kína lépése alig néhány órával azután történt, hogy Trump beleegyezett, hogy 30 napra szünetelteti a Mexikóra és Kanadára kivetett vámokat, amelyekkel korábban fenyegetett, miután mindkét ország beleegyezett, hogy lépéseket tesz a határbiztonság megerősítésére és a kábítószer-kereskedelem visszaszorítására. Mindhárom országgal szemben a hétvégén jelentette be a kereskedelmi intézkedéseket.
Kína vasárnap megerősítette azon szándékát, hogy "szükséges ellenintézkedéseket tesz törvényes jogai és érdekei védelmében", miután az elnök úgy döntött, hogy 10%-os vámokat vet ki Kínára, mivel az állítólag túl keveset tesz a fentanil prekurzor vegyszereinek előállításának megfékezése érdekében.
Trump véleménye szerint Kína felelőssége, hogy engedélyezi a fentanil előállítását, amit Mexikóban tabletták formájában gyártanak, majd illegálisan bejuttatnak az Egyesült Államokba. E folyamat következményeként évente körülbelül 70 ezer túladagolásos haláleset történik az országban a kábítószer használata miatt. Ezzel szemben Kína úgy véli, hogy az Egyesült Államoknak inkább saját belső problémáival kellene foglalkoznia, nem pedig más államokat fenyegetnie önkényes vámemelésekkel.
A Kína által hozott ellenintézkedések február 10-én lépnek hatályba.
A globális gazdaság két legnagyobb szereplője, úgy tűnik, ismét a 2018-as kereskedelmi háború forgatagába léphet, amikor Trump vámintézkedésekkel feszítette a viszonyokat. Ekkor egy hosszú, két évig tartó konfliktus vette kezdetét, amely során Kína és az Egyesült Államok fokozatosan egyre magasabb vámokat alkalmaztak egymással szemben. A helyzet most újra élesedik, és a kereskedelmi feszültségek új szakaszba léphetnek.
A magasabb amerikai vámok megterhelik a kínai exportgazdaságot, mivel drágítják a kínai árukat, és így kevésbé versenyképesek az amerikai piacon.