Kipusztultnak vélt madárra bukkantak az Alföld szívében | Sokszínű táj Az Alföld gyönyörű tájain, ahol a természet csodái és az élővilág sokszínűsége találkozik, nemrégiben egy különleges felfedezés történt. Egy olyan madárfajt, amelyet régóta eltűntnek


Az elmúlt kétszáz év során számos ország, köztük a miénk is, elveszítette ezt a fajt.

Május 6-án izgalmas észlelést tettek a Bács-Kiskun vármegyei Gara község közelében: egy barátkeselyűt (Aegypius monachus) figyeltek meg. A hírt a Nimród vadászújság osztotta meg közösségi oldalán, felkeltve a természetkedvelők érdeklődését.

A megfigyelést és fényképeit Várnai Csanád, a hivatásos vadász, osztotta meg a vadászújsággal. Csanád éppen őzbakvadászatot folytatott, és a barkácsolás közben akadt össze a hazánkban rendkívül ritkán előforduló hatalmas madárral.

Hosszú éjszakai eső után, reggeli vadászaton Garától nem messze Bácsborsód felé egy erdősávról röppent elénk, láthatóan teljesen elázva. Ennek megfelelően 140-160 méterre le is szállt, ott perceket időzött, majd tovább repült

- részletezte a megfigyelést Várnai Csanád hivatásos vadász, aki hozzátette, hogy értesítette az illetékes természetvédelmi őrt. Mivel a természeti őr azonnal elindult a helyszínre, ekkor realizálódott benne a megfigyelésének a jelentősége.

A fényképek alapján valószínűleg nincs sem gyűrűzve, sem jeladózva. Ez a madár vad eredetére utal. Amennyiben A kategóriában el lesz fogadva, úgy ez a 8. hazai előfordulása a fajnak. Sajnos a keresés ellenére sem került elő a madár később

A Birding Hungary - birding.hu izgalmas hírekkel szolgált a különleges és rendkívül ritka megfigyelésről.

A barátkeselyű rendkívül ritka kóborló, a három keselyűfaj közül ezt figyelték meg legkevesebb alkalommal.

A barátkeselyű (Aegypius monachus) Európa egyik őshonos keselyűfaja, amely sajnálatos módon az elmúlt kétszáz év során több országban, köztük Magyarországon is eltűnt. E pusztulás hátterében az illegális vadászat, valamint a természetes élőhelyek és táplálékforrások drámai csökkenése áll. Ez a lenyűgöző madár, amely hajdanában a vidéki tájak jellemző lakója volt, mára a kihalás szélén áll, és védelme sürgető feladatot jelent a természetvédők számára.

Hazánkban ez a faj kiemelten védett, és a természetvédelmi értékét 250 000 forintban határozzák meg.

Portálunk legfrissebb hírei között egy szokatlan eseményt emelünk ki, amelyet a természetvédelmi őrök tapasztaltak egy szikla szélén. Emellett beszámoltunk arról is, hogy egy 140 millió forintos luxusautóra bukkantak az erdő mélyén, ami igencsak meglepte a helyszínen tartózkodókat.

Related posts