Krumplicukor és csokoládé – de jó ízek! Így készülnek Európában a gyerekek a Mikulás érkezésére.


Ma van Mikulás napja, és remélhetőleg minden magyar gyermek már örömmel nézegeti a tegnap este a csizmájába csempészett csokimikulását. Az éjszaka folyamán a jól megérdemelt édességek mellett előfordulhatott, hogy egy virgács is becsúszott, de bízunk benne, hogy az ilyen meglepetések száma csökkent az utóbbi években. Európa más országaiban is különböző hagyományok övezik december 6-át, és ezek a szokások igazán érdekes módon formálják a gyerekek várakozását.

Az ünnep szokásai és hagyományai országonként eltérőek. Az alapját a IV. században élt Szent Miklós püspök kultusza adja, aki a gyermekek, a tengerészek, valamint a szegények védőszentje. A hagyomány szerint Szent Miklós egyszer három gyermeket mentett meg, akik veszélybe kerültek.

Franciaországban a Saint Nicolas ünnepe különösen jelentőséggel bír, főként az északkeleti tájakon, mint például Elzász, Lotaringa és Franche-Comté. Ezen a napon a gyerekek, hasonlóan a magyar tradíciókhoz, december 5-én elhelyezik cipőiket vagy csizmáikat az ajtó előtt, remélve, hogy reggelre meglepetésekkel találják meg őket. Az ajándékok között általában édességek, mandarinhéj, diófélék és néhány kisebb játék kap helyet. A Mikulást egy sötétebb figura, Père Fouettard követi, aki a legendák szerint a gyerekek viselkedését figyeli, és ha nem voltak jók, dorgálással vagy fenyegetéssel próbálja őket a helyes útra terelni.

Lotaringiában, a festői Saint Nicolas városában (Saint-Nicolas-de-Port) egy lenyűgöző fesztivál veszi kezdetét, ahol a hagyományos templomi szertartások, színes felvonulások és lélegzetelállító tűzijátékok varázsolják el a látogatókat. Miközben az ország más tájain a Mikulás (Père Noël) ünnepi szellemét idézi meg karácsonykor, itt a város különleges módon ünnepli a jóság és az adakozás szellemét, amely a helyi közösség szívében él.

Hollandiában az ünneplés fénypontja december 5-én, amikor elérkezik a varázslatos "Sinterklaasavond" vagy más néven "Pakjesavond" (Ajándékosztó este). Ezen a különleges estén Sinterklaas, azaz Szent Miklós, és segítői, a Zwarte Pietek (Fekete Péterek), varázslatos ajándékokkal lepik meg a jó magaviseletű gyerekeket. Az este tele van izgalommal, hiszen a gyerekek izgatottan várják, hogy mit hoz a jóságos Miklós, aki a hagyomány szerint a spanyol tenger felől érkezik.

A holland gyerekek már az est folyamán felfedezik a cipőjükbe bújt ajándékokat és finomságokat. Ilyenkor a családok összegyűlnek, és gyakran vicces meglepetésekkel vagy költeményekkel kedveskednek egymásnak. Ezek a tréfás versek gyakran felidézik az év során történt emlékezetes pillanatokat, így a nevetés és az együttlét még inkább fokozza az ünnepi hangulatot.

Másnap, december 6-án a Sinterklaas hagyományosan "elhajózik" Spanyolországba, ahonnan az ünnepi szezon előtt érkezett, még november közepe körül.

A Sinterklaas-ünnep gyökerei mélyen vallási és népi hagyományokra nyúlnak vissza, de mára inkább egy világi, családi ünneppé vált. Az elmúlt években vita alakult ki a Zwarte Piet ábrázolása körül, és sok helyen modernebb, kevésbé ellentmondásos formában jelenik meg, például "sokszínű" Pietként.

Németországban december 6-a varázslatosan hasonlóan telik, mint Magyarországon. Itt is Szent Miklós (Nikolaus) érkezése fűszerezi meg az ünnepet, amely tele van ajándékokkal és finom édességekkel. A gyerekek izgatottan készülnek az eseményre: már december 5-én este gondosan kipucolják cipőiket vagy csizmáikat, majd azokat az ajtó elé, az ablakba vagy a kandalló mellé helyezik, remélve, hogy reggel meglepetés vár rájuk. Ez a hagyomány minden évben újra életre kelti a gyermeki álmokat és várakozást.

December 6-án reggelre Nikolaus édességekkel, dióval, mandarinnal, csokoládéval és kisebb ajándékokkal tölti meg a cipőket. A rosszul viselkedő gyerekek általában virgácsot kapnak, amit Nikolaus segítője, a Knecht Ruprecht vagy más helyeken a Krampusz hozhat.

A Mikulás, piros-fehér ruhában és püspöksüvegben, arany pásztorbottal a kezében sokszor meglátogatja a gyerekeket, akik verseket mondanak neki vagy elénekelnek egy dalt, hogy megkaphassák az ajándékaikat.

Bajorországban és Ausztriában nagyobb hangsúlyt kap a Krampusz, aki december 5-én este, a Krampuslauf (Krampusz-felvonulás) során járja az utcákat.

Szent Miklós földi maradványai Bari városában, a lenyűgöző San Nicola-bazilikában találhatók, így ez a dél-olasz település a Szent Miklós kultuszának egyik legfontosabb központja Olaszországban. December 6-án különleges vallási szertartások és misék zajlanak, ahová nemcsak a belföldi, hanem a külföldi zarándokok is szívesen érkeznek, hogy tiszteletüket tegyék a híres szent előtt.

December 6-a nem számít országos ünnepnek. A Mikulás figurája, akit Olaszországban Babbo Nataleként ismernek, nem közvetlenül Szent Miklós napjához kapcsolódik. Babbo Natale ajándékait december 25-én osztja ki a gyerekeknek, ezzel ünnepelve a karácsonyt.

Ennek ellenére bizonyos területeken december 6-a is ajándékokkal teli nap lehet. Például Dél-Tirolban a germán hagyományok továbbra is élnek, így a helyi gyerekek ezen a napon is örülhetnek meglepetéseknek.

A Friuli-Venezia Giulia régióban is fellelhetők a Mikulás-napi szokások, különösen a határ menti vidékeken, ahol a szlovén és osztrák kultúra gazdag hatása mutatkozik meg. E különleges hagyományok színesítik a helyi ünnepléseket, amelyek a sokszínű kulturális örökség részeként élnek tovább.

Bár Olaszország számos területén Mikulás napja nem kap kiemelkedő figyelmet, Trentino-Alto Adige régiójában, Friuli-Venezia Giulia vidékén és különösen Bari városában ez az ünnep különös jelentőséggel bír. Itt a hagyományok általában vallási tisztelettel társulnak, és a kisebb ajándékok átadása is szerves része a megünneplésnek.

Spanyolországban december 6-a nem csupán a Mikulás ünnepéről szól, hanem egy jelentős állami eseményről is: a spanyol alkotmány napjáról (Día de la Constitución Española) van szó. Ezen a napon a 1978-ban elfogadott demokratikus alkotmányra emlékeznek, amely alapjaiban változtatta meg a spanyol politikai rendszert, megszilárdítva a parlamentáris monarchiát az országban. Az ünnep lehetőséget ad arra, hogy a spanyolok visszatekintsenek a demokrácia vívmányaira és megerősítsék elkötelezettségüket a jogállam mellett.

December 6-án bizonyos spanyol régiókban, mint például Navarra és Baszkföld, különleges módon ünneplik a Mikulást. Ebben az időszakban a gyerekek izgatottan várják az ajándékokat, de a fő ajándékozási esemény mégis január 6-ra, a Háromkirályok napjára (Día de los Reyes Magos) esik. Ekkor a gyerekek a hagyomány szerint a három bölcstől, akik a kis Jézusnak vitték ajándékaikat Betlehembe, kapják meg a rég áhított meglepetéseket. December 24-én pedig inkább kisebb ajándékokkal kedveskednek nekik, így az ünnepi időszak minden napja különleges élményeket tartogat számukra.

Portugáliában a Mikulás-nap (Dia de São Nicolau) nem bír különösebb jelentőséggel. Itt a Mikulás, vagyis a Pai Natal, a karácsony ünnepéhez kapcsolódik, és a gyermekek számára december 25-én hozza el az ajándékokat.

December 6-án a vallási közösségek templomi misékkel emlékeznek Szent Miklós püspökre, de ajándékozások aznap nincsenek.

Szlovákiában, a közép-európai hagyományok szellemében, Mikulás napja igazi ünnepnek számít, amelyre a gyerekek lelkesen készülnek. Az apróságok alaposan kipucolják cipőiket, majd azokat az ablakpárkányra helyezik, bízva abban, hogy másnap reggel a Mikulás édességekkel, csokoládékkal, gyümölcsökkel és esetleg egy-egy apró ajándékkal lepheti meg őket. Az izgalom és várakozás minden évben újra és újra betölti a gyerekek szívét, hiszen ez a nap a varázslat és a meglepetések ideje.

December 6-án elérkezik a Mikulás (Svätý Mikuláš), hogy megörvendeztessen a gyerekeket, kíséretében a Krampuszával (Čert) és az Angyalával (Anjel). Ezen a varázslatos napon a gyerekek szívesen mondanak el versikéket vagy énekelnek, cserébe a várva várt ajándékokért. A Krampusz, aki a jó és rossz határvonalát képviseli, virgácsot (rákoska) hozhat magával, hogy figyelmeztesse azokat, akik nem éppen példásan viselkedtek, ezzel is bátorítva őket a változásra.

Itt van a Mikulás, püspökruhába öltözve, pásztorbottal a kezében, december 5-én este érkezik a gyerekekhez. Az Ördögével és az Angyalával együtt járják a város utcáit, bekopogtatnak a házak ajtaján, ahol a gyerekek verssel és énekkel köszöntik őt.

Csehországban a cipőtisztítás hagyományai nem annyira elterjedtek, mint Magyarországon vagy Szlovákiában, de mégis gyakori látvány, hogy az emberek figyelmet fordítanak lábbelijük ápolására.

A Mikulás-nap hagyományai mélyen gyökereznek a katolikus vallásban, ám napjainkra számos világi szokás is színesíti ezt az ünnepet.

December 6-án reggel a gyerekek izgatottan ébrednek, hiszen a Mikulás ajándékai már várják őket! Kisebb meglepetések, csokik és friss gyümölcsök bújnak meg a párna alatt, a cipőkben vagy akár egy színes zokniban. A gyerekek örömmel fogadják a kedves látogatót, aki gyakran ellátogat az óvodákba és iskolákba, ahol közösen énekelnek neki, és így ünneplik ezt a varázslatos napot.

Számos lengyel városban ilyenkor különféle Mikulás-napi rendezvényeket szerveznek, ahol a templomokban szentmiséket tartanak Szent Miklós emlékére.

Romániában a gyerekek izgatottan várják Moș Nicolae érkezését, aki december 5-éről 6-ra virradó éjjel ajándékokat hoz nekik. E hagyományos ünnep során, hasonlóan sok közép-európai ország szokásaihoz, a gyerekek csokoládét, mandarint és apró játékokat találhatnak a cipőjükben. Az éjszaka varázsa és a várakozás öröme minden évben felejthetetlen élménnyé varázsolja ezt az alkalmat.

A "rossz" gyerekek persze kapnak virgácsot (nuieluș), figyelmeztetésként, hogy a viselkedjenek jobban. A virgácsot gyakran arany- vagy ezüstszínűre festik, hogy játékosabb és kevésbé fenyegető legyen.

Romániában december 6. nem csupán egy szokványos nap, hanem egy különleges vallási ünnep is, amelyen sokan részt vesznek a miséken. Ezen a napon Szent Miklós, a jóságos ajándékozó szent, áll a középpontban, aki különösen népszerű a román hívek körében. Az országban számtalan templom és kápolna viseli nevét, amelyek ilyenkor megtelnek hívőkkel, akik tiszteletüket teszik a szent előtt.

Az erdélyi és partiumi régiókban, ahol a magyar kultúra és hagyományok is jelen vannak, a Mikulás-nap szokásai részben hasonlítanak a magyarországi hagyományokra (cipők kitisztítása, virgács, édességek terén). Dél-Romániában a Moș Nicolae ünnepe szorosabban kapcsolódik a vallási hagyományokhoz.

Related posts