Leszállt a Holdra az Intuitive Machines űrszondája, és izgalmas hír, hogy a fedélzetén egy magyar fejlesztésű műszer is helyet kapott!


Nem a tökéletes szögben, de landolt a Holdon egy amerikai magáncég űreszköze, melynek fedélzetén a magyar Puli Space Technologies "vízszimatolója" is ott van.

Az Intuitive Machines első leszállóegysége még 2024-ben landolt a Hold felszínén, így ők lettek az első magánvállat, aminek sikerült a holdraszállás. Az Odysseus ugyanakkor az oldalára dőlt leszálláskor, de emiatt nem fulladt kudarcba a küldetés.

A vállalat most egy második leszállóegységet is indított a Holdra Athena néven. A február végén indult holdszonda - magyar idő szerint - csütörtök este, 18 óra 31 perckor landolt a Holdon, némi dráma kíséretében. Az Athena ugyanis, csakúgy, mint elődje, nem a tökéletes szögben fejezte be az ereszkedést a Holdon - erről Steve Altemus, az Intuitive Machines vezérigazgatója beszélt a Space.com jelentése szerint.

A szonda megérkezett a Hold déli pólusának lenyűgöző Mons Mouton nevű területére. Az Odysseus űreszköz sajnos dőlni kényszerült, mivel túl gyorsan közelítette meg a felszínt, ami miatt az egyik lába eltört. Altemus megjegyezte, hogy az Athenával is hasonló baleset történhetett, de a helyzet pontos megértéséhez további adatokra van szükség.

Ez a holdszonda nemcsak az energiatermelésére, hanem a kommunikációs képességeire is jelentős hatással bír. A szonda különböző tudományos eszközöket szállít, többek között egy TRIDENT talajfúrót, amely lehetővé teszi, hogy a felszín alatt jeget kutasson. Emellett egy MSolo tömegspektrométer is a fedélzetén található, amely a szerves és szervetlen vegyületek részletes elemzésére szolgál. Továbbá, a szonda egy Grace nevű drónt is magával hozott, amely segíti a kutatási feladatok végrehajtását.

A 24.hu szerint az Athene űrszondán egy magyar fejlesztés is helyet kapott a Holdon: egy ugróeszköz jégkutató műszere, amelyet a Puli Space Technologies nevű magyar cég alkotott meg. Ez a "vízszimatoló" névre keresztelt, mindössze 400 grammot nyomó apró eszköz kulcsszerepet játszhat a hidrogén, és ezzel együtt a vízjég koncentrációjának feltérképezésében a holdi talaj felső rétegében.

Az Athena egy innovatív 4G-s hálózatot üzemeltet, amelyet a Nokia fejlesztett ki, és amely a kommunikációs igényeket szolgálja ki a tervezett tíznapos küldetése alatt.

Related posts