Fakad a bál a TikTok körül: egy friss kutatás leplezte le a népszerű tartalmak valódi hatásait.


Egy vizsgálat szerint a TikTokon a mentális egészségügyi tanácsokat kínáló legnépszerűbb videók több mint fele téves információkat tartalmaz. A szakemberek szerint egyes videókban a normális érzelmi reakciókat is traumaként állítanak be. A TikTok szerint a kutatás a véleményszabadság korlátozása.

A közösségi média világa egyre inkább a mentális egészségügyi tanácsok forrásává válik, ám a legfrissebb kutatások arra figyelmeztetnek, hogy sok influenszer hamis információkat oszt meg. Ezek között gyakran megtalálhatók a helytelenül alkalmazott terápiás kifejezések, gyors és hatékony megoldásokat ígérő ajánlások, valamint megalapozatlan állítások is – írja a The Guardian.

A segítséget keresők gyakran találkoznak meglehetősen megkérdőjelezhető tanácsokkal. Például egyesek azt javasolják, hogy zuhanyzás közben narancsot fogyasszanak a szorongás csökkentése érdekében, míg mások olyan kiegészítők, mint a sáfrány vagy a magnézium-glicinát hatékonyságát hirdetik, anélkül, hogy bármiféle tudományos bizonyíték állna rendelkezésre. Ráadásul vannak, akik azt állítják, hogy traumák gyógyítására elegendő egy óra, holott a valóságban a gyógyulás sokkal komplexebb folyamat. Emellett normális érzelmi tapasztalatokat is úgy állítanak be, mintha azok borderline személyiségzavart vagy bántalmazást jeleznének, így torzítva a valóságot és felesleges aggodalmakat keltve az emberekben.

A parlamenti képviselők és szakértők véleménye szerint rendkívül aggasztó és elítélendő az a megállapítás, hogy a közösségi média platformok tele vannak haszontalan, sőt, sok esetben káros és veszélyes mentális egészségügyi tanácsokkal. Ezért sürgetik a kormányt, hogy fokozza a szabályozást a téves információk elterjedésének megakadályozása érdekében.

A The Guardian összeállította a TikTok platformján a #mentalhealthtips hashtag alatt megosztott 100 legkedveltebb videót. Ezt követően pszichológusok, pszichiáterek és tudományos szakértők véleményét kérték a tartalom hitelességéről és megbízhatóságáról, hogy a nézők számára valóban értékes és megalapozott információkat nyújthassanak.

A szakértők arra jutottak, hogy a traumák, a neurodiverzitás, a szorongás, a depresszió, valamint a súlyos mentális zavarok kezelésére vonatkozó javaslatokat összegyűjtő anyagok rendkívül hasznosak lehetnek.

David Okai, a King's College London neuropszichiáter tanácsadója és pszichológiai orvoskutatója, aki a szorongással és depresszióval kapcsolatos videókat vizsgálta, elmondta, hogy egyes bejegyzések helytelenül használták a terápiás nyelvet, például a jólét, a szorongás és a mentális zavar kifejezéseket felcserélhető módon használták, "ami zavart okozhat abban, hogy mi is valójában a mentális betegség", mondta. Sok videó általános tanácsokat adott szűk személyes tapasztalatok és anekdotikus bizonyítékok alapján, amelyek "nem feltétlenül alkalmazhatók általánosan", tette hozzá.

A videók gyakran idealizálják a terápiás folyamatot, bemutatva azt egy sokkal leegyszerűsített formában. "Bár a terápia hatékonyságát erős tudományos bizonyítékok támasztják alá, elengedhetetlen hangsúlyozni, hogy ez nem csodaszer, nem kínál azonnali megoldást, és nem mindenki számára univerzális válasz" - kiemelte.

Dan Poulter, aki korábban az egészségügyi miniszteri posztot töltötte be, valamint az NHS pszichiátere, a súlyos mentális betegségekről készült videók áttekintése során rámutatott, hogy egyesek "patologizálják a mindennapi tapasztalatokat és érzelmi reakciókat, mintha azok egyenlőek lennének a súlyos mentális betegség diagnózisával."

Ez a tájékoztatás félreérthető lehet azok számára, akik könnyen befolyásolhatók, és ezzel alábecsülheti a súlyos mentális zavarokkal küzdő egyének tapasztalatait és valós élethelyzetét.

- kiemelte.

Amber Johnston, a Brit Pszichológiai Társaság által akkreditált pszichológus, aki áttekintette a traumával kapcsolatos videókat, elmondta, hogy bár a legtöbb videó tartalmaz egy kis igazságot, általánosítanak, miközben minimalizálják a poszttraumás stressz zavar vagy a trauma tüneteinek összetettségét.

"Azt sugallják, hogy mindenki ugyanazt a PTSD-t (Poszttraumás stressz zavar - a szerk.) éli át, hasonló tünetekkel, amelyeket könnyen meg lehet magyarázni egy 30 másodperces videóban. Az igazság az, hogy a PTSD és a trauma tünetei nagyon egyéni élmények, amelyeket nem lehet összehasonlítani más emberekkel, és képzett, akkreditált klinikusra van szükség, hogy segítsen az embernek megérteni a saját szenvedésének egyéni természetét" - mondta.

A TikTok téves információkat terjeszt azzal, hogy olyan titkos, univerzális tippeket és igazságokat sugall, amelyek valójában még rosszabbá tehetik a néző hangulatát, például kudarcérzéssel tölthetik el, amikor ezek a tippek nem gyógyítanak meg" - hangsúlyozta.

A TikTok bejelentette, hogy eltávolította azokat a videókat, amelyek akadályozták az embereket abban, hogy orvosi segítséget kérjenek, vagy amelyek veszélyes kezeléseket népszerűsítettek. Az Egyesült Királyságban, amikor az emberek mentális egészségügyi problémákkal kapcsolatos kifejezéseket, mint például depresszió, szorongás, autizmus vagy poszttraumás stressz zavar keresnek, a brit nemzeti egészségügyi szolgálat (NHS) megbízható információihoz is eljutnak.

Chi Onwurah, a Munkáspárt képviselője, bejelentette, hogy az általa irányított technológiai bizottság jelenleg a közösségi médiában elterjedt félrevezető információkat elemzi. A folyamat során "jelentős aggodalmak" merültek fel az online biztonsági törvény hatékonyságával kapcsolatban, különös figyelmet fordítva "az online hamis és/vagy káros tartalmak, valamint az azokat népszerűsítő algoritmusok kezelésére" - tette hozzá.

Paulette Hamilton, a Munkáspárt képviselője és az egészségügyi, valamint szociális ellátási választott bizottság elnöke, aggasztónak tartja a közösségi médiában terjedő, mentális egészséggel kapcsolatos félrevezető információkat. Kiemelte, hogy ezek a platformokon fellelhető „tippek” nem pótolhatják a szakszerű, képzett szakemberek által nyújtott támogatást. „Fontos, hogy tudatosan és felelősségteljesen kezeljük a mentális egészségről szóló információkat, hiszen a helytelen tanácsok súlyos következményekkel járhatnak” - hangsúlyozta.

Bernadka Dubicka professzor, aki a Royal College of Psychiatrists online biztonsági vezetőjeként tevékenykedik, hangsúlyozta, hogy míg a közösségi média jelentős szerepet játszhat a tudatosság növelésében, elengedhetetlen, hogy az emberek hiteles forrásokból jussanak hozzá friss, tudományos alapokon nyugvó egészségügyi információkhoz. Kiemelte, hogy a mentális zavarok diagnózisát kizárólag "szakképzett mentálhigiénés szakember által végzett alapos értékelés" alapján lehet megállapítani.

A TikTok szóvivője a következőképpen nyilatkozott: "A TikTok egy olyan platform, ahol számos felhasználó osztja meg hiteles mentális egészségügyi tapasztalatait, ezzel kifejezve önmagukat és találva támogató közösséget. Azonban a tanulmány módszertanának világos korlátai vannak, amelyek ellenkeznek a szabad véleménynyilvánítással, és azt sugallják, hogy az embereknek nem lenne szabad megosztaniuk a saját történeteiket."

Proaktívan együttműködünk a Világ Egészségügyi Szervezettel és az NHS szakértőivel, hogy a legmegbízhatóbb információkat juttassuk el felhasználóinkhoz. Mielőtt bármilyen hír megjelenne platformunkon, célunk, hogy a félrevezető tartalmak 98%-át eltávolítsuk, így biztosítva a hiteles tájékoztatást.

A kormány szóvivője bejelentette, hogy a miniszterek aktívan dolgoznak azon, hogy mérsékeljék az online térben terjedő káros, félrevezető és hamis információk hatását. Ehhez az online biztonsági törvény szolgál alapként, amely megköveteli a digitális platformoktól, hogy határozottan lépjenek fel az ilyen jellegű tartalmakkal szemben, különösen, ha azok illegálisak vagy veszélyeztetik a gyermekek jólétét.

Related posts