Az Európai Unió megerősítette, hogy az ukrán kényszersorozás során tapasztalt túlkapások valóban megtörténtek, és a magyar kormány javaslatot tett arra, hogy ezeket a személyeket szankciós listára helyezzék.

Menczer Tamás a Facebook-oldalán közzétett videóban az Európa Tanács Ukrajnáról szóló jelentéséről beszélt, amelyben a hadi és katonai joggal kapcsolatos észrevételeit emelte ki. A Fidesz kommunikációs igazgatója két pontot emelt ki a jelentésből.
Kiemelte, hogy az alábbi megállapításokat az ukrán parlament emberi jogi biztosa fogalmazta meg:
Az ukrán katonai toborzók által elkövetett jogsértések egyre inkább elterjedtté és rendszeressé váltak. Ezek a visszaélések magukban foglalják a fizikai bántalmazást, a brutális letartóztatásokat, az ügyvédi védelemhez való hozzáférés megtagadását, az elkülönített fogvatartást, valamint a fogyatékkal élő személyek mozgósítását, továbbá egyéb, elfogadhatatlan cselekményeket.
Az 50-es pontban pedig az szerepel, hogy a toborzók megkínoztak embereket, akik ennek következtében haltak meg, mint ahogy Sebestyén Józseffel történt. Ezért kezdeményezte Orbán Viktor, hogy a felelősöket azonnal vegyék fel az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára.
Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, legújabb YouTube-videójában a legfrissebb fejleményekre reflektálva megfogalmazta, hogy "Ukrajna utcáin embervadászat zajlik - ezt már nem csupán mi állítjuk, hanem az Európa Tanács is megerősítette".
Szijjártó a jelentésre hivatkozva azt állítja, hogy "megverik és megkínozzák" azokat, akik nem akarnak harcolni, és akik nem akarnak részt venni a háborúban. "Sokkoló, ahogyan az ukrán kényszersorozók bánnak az emberekkel, és legalább ennyire sokkoló az európai politikai vezetők hallgatása is" - fogalmazott a külügyminiszter. Hozzátette: a magyar kormány elfogadhatatlannak tartja, hogy mindez következmények nélkül maradjon.
Ahogy már említettük, Beregszászon egy magyar állampolgárságú kényszersorozott férfi tragikus körülmények között hunyt el a kórházban, miután ukrán toborzók brutálisan bántalmazták. Orbán Viktor mély együttérzését fejezte ki a családtagoknak és a közeli hozzátartozóknak.
A beregszászi magyar tannyelvű 4. számú Kossuth Lajos Líceum előtt a területi toborzási és szociális támogatási központ (TCK) munkatársai, azaz a toborzók, lesben álltak, amikor S. József arra sétált. Amint észrevette őket, gyorsan megfordult. Az ismerősök elmondása szerint teljesen érthető volt a reakciója, hiszen sok kárpátaljai magyarhoz hasonlóan ő sem vágyott arra, hogy a frontra menjen, és ott életét kockáztassa Ukrajnáért. A szökési kísérlet azonban kudarcba fulladt; a Parisel nevű kávézó előtt már meg is ütötték, majd tanúk beszámolója szerint erőszakkal betuszkolták egy furgonba, és elvitték Ungvárra a toborzóközpontba. Ott nem sokáig maradt, ugyanis Munkácsra szállították, ahol a 128-as dandárhoz sorolták be.
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára bejelentette, hogy Ukrajna budapesti nagykövete kénytelen volt megjelenni a minisztériumban. Ez a lépés a nyomozás része, amelyet egy magyar férfi tragikus halála körüli események kivizsgálására indítottak. A férfit kényszersorozás során ukrán toborzótisztek súlyosan bántalmazták Kárpátalján, ami végül életébe került.
A hírek szerint az ukrán toborzók brutális módon bántalmazták a férfit, miután elfogták; vasdoronggal ütötték, majd furgonba tuszkolták, hogy elvigyék a toborzóközpontba. A magyar családtagoknak azt állították, hogy minden rendben van, azonban az elfogott férfi végül belehalt a sérüléseibe. Ezzel szemben az ukrán vezérkar más verziót terjesztett, szerintük a férfi halálát tüdőembólia okozta. Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában hangsúlyozta, hogy a helyzet súlyossága miatt nem szabad finomkodni, és elmondta: a férfit "egyszerűen agyonverték".