Megkezdődtek az elbocsátások az amerikai külügyminisztériumban, ahol 1400 dolgozónak kell búcsút intenie.

Az első körben elbocsátott munkatársak pénteken vehették át a felmondóleveleiket.
A New York Times tudósítása alapján Marco Rubio külügyminiszter vezetésével készült el a minisztérium költségvetésének csökkentésére vonatkozó javaslat. Az érvek között szerepel, hogy a minisztérium fenntartása túlzottan megterheli a költségvetést, emellett a tárca irányítása is nehézkes, és ideológiai elkötelezettsége miatt viták tárgyát képezi. A kritikus hangok azt emelik ki, hogy a terv értelmében az amerikai munkaerő-állomány körülbelül 17 százalékos csökkentése munkaerőhiányt okozhat a minisztériumban, ami komoly következményekkel járhat.
Demokrata politikusok és karrierdiplomaták arra figyelmeztettek, hogy míg az USA visszavonul, addig a legfőbb riválisok, mint például a kínaiak, éppen bővítik diplomáciai tevékenységüket, így csökkentve az amerikaik biztonságát.
Marco Rubio a minisztérium munkatársainak írt belső üzenetében hangsúlyozta, hogy a tervezett intézkedések nem öncélú megszorításokat jelentenek, hanem egy átgondolt és ésszerű egyszerűsítési folyamat részei. Az utóbbi években a tárca költségvetése drasztikusan megnövekedett, hiszen húsz évvel ezelőtt évi 10 milliárd dollárra rúgott, mára viszont már 17,6 milliárd dollárt tesz ki.
Pénteken demonstrációt tartottak az amerikai külügyminisztérium épülete előtt, tiltakozva a legújabb döntés ellen. Az intézkedés első lépései az Egyesült Államok területén működő intézmények munkatársait célozzák meg, azonban a külképviseleteken dolgozók nem érintettek ebben a folyamatban.