Műtrágya hiányában csupán 3-4 milliárd ember lakhatna a Földön.
Közeledik a tavasz egyik legfontosabb agrárszakmai rendezvénye! Ne hagyd ki, csatlakozz hozzánk Kecskeméten, és tapasztald meg a szakma legújabb trendjeit!
A cégvezető a műtrágya szerepének fontosságát kiemelve arra hívta fel a figyelmet, hogy érdemes elgondolkodni a következő kérdésen:
ha elérjük a 9 milliárdos népességet az évszázad végére kinek adunk élelmiszert, és kinek nem?
A szakember szerint a magyar mezőgazdaság jelenleg tragikus helyzetben van. Az EU átlagához képest 54%-kal kevesebb műtrágyát használunk, ami jelentősen visszaveti a terméshozamokat. Bige példaként említette, hogy Olaszországban az elmúlt 5 év átlagában 10 tonna feletti kukoricatermést értek el hektáronként, addig Magyarországon ez jóval alacsonyabb. Sok esetben a megfelelő képzettség hiányát is a nagyobb terméshozamok gátjának tartja.
Az öntözés fejlesztésének jelentőségét hangsúlyozta: „Évente egymilliárd eurót fektetnék kizárólag az öntözési rendszerek modernizálásába.” Jelenlegi ütemét, amely évente csupán néhány tízezer hektár terület bevonását jelenti, túl lassúnak ítéli. A gyorsan változó klimatikus körülmények miatt sürgeti, hogy az öntözés fejlesztése nemzeti prioritássá váljon, mivel úgy véli, hogy az időnk egyre fogy.
Bige László hangsúlyozta, hogy a műtrágyák minősége között jelentős eltérések figyelhetők meg a különböző termékek esetében.
Határozottan nem ajánlotta a karbamid alapú műtrágyák alkalmazását, mivel ezek környezetkárosító hatásúak és hozzájárulnak a talaj savanyodásához.
A kalcium-ammónium-nitrát alapú műtrágyák használata mellett érvelt, mivel ezek képesek optimalizálni a talaj pH-értékét. A megfelelő pH szint fenntartása elengedhetetlen a mezőgazdasági terméshozamok maximalizálásához, hiszen a talaj savassága vagy lúgossága jelentős hatással van a növények tápanyagfelvételére és növekedésére.
A Nitrogénművek vezetője a cég adózási helyzetéről is kifejtette véleményét. Kiemelte, hogy az ETS rendszerrel, valamint a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség által kiszabott díjjal kapcsolatban jogi lépéseket tettek a magyar állammal szemben. Meggyőződése, hogy mindkét ügyben kedvező döntés születik majd.
Bige László végül rátért az olcsó import műtrágyák problémájára is. Kifejtette, hogy az Európai Unió várhatóan vámot fog bevezetni az orosz műtrágyákra, ezzel védve az európai gyártókat. Emellett arra is figyelmeztetett, hogy a közeljövőben az arab országokban található karbamidgyárak közül több is bezárhat a földgáz árának növekedése következtében.